4 stycznia 2016 Udostępnij

Czystek i jego niezwykłe właściwości

czystekCzystek (Cistus Incanus) należy do grona najmodniejszych obecnie roślin o właściwościach leczniczych. Znany od czasów IV wieku p.n.e., do dziś święci triumfy popularności za sprawą wszechstronnego, dobroczynnego działania na ludzki organizm.

Cistus Incanus jest silnie antyoksydacyjny i wzmacnia układ immunologiczny. Dzięki temu pomaga dbać nie tylko o nasze zdrowie, ale i urodę. W swym działaniu jest niezwykle podobny do zielonej herbaty, jednak w przeciwieństwie do niej, nie zawiera substancji psychoaktywnych - teiny, teofiliny i teobrominy. Napar z czystka mogą pić dzieci, które ukończyły 3 lata. Ziele to jest nieco gorzkawe w smaku, najlepiej więc podawać go pociechom z dodatkiem miodu i cytryną. Specyfik jest szczególnie polecany jest palaczom i mieszkańcom dużych miast, jako, że usuwa toksyny oraz metale ciężkie z organizmu.

Czystek i jego zdrowotne właściwości

właściwości zdrowotne czystkaDzięki zawartości polifenoli, czystek jest silnie antybakteryjny, antywirusowy i przeciwzapalny. Nie ma nic lepszego, jak filiżanka naparu z czystka codziennie, by wzmocnić  odporność. Herbatką z tej rośliny, można uzupełniać kurację leczniczą. Przyspiesza ona powrót do zdrowia w przypadku przeziębienia, infekcji górnych dróg oddechowych i grypy.

Poza działaniem antybakteryjnym oraz antywirusowym, czystek jest również ziołem o właściwościach antygrzybiczych. Regularne picie naparu z czystka pomaga pozbyć się nawracających infekcji oraz namnażania się grzybów (candida albicans). Ziele czystka zwalcza też gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, półpaśca, zapobiega zakażeniom Helicobakter Pylori. Jest pomocne również w takich przypadłościach jak łupież, łuszczyca, czy egzema.

Przy okazji egzemy, warto wspomnieć, że czystek ma działanie antyhistaminowe, działa hamująco na rozwój różnego rodzaju alergii.

Silne działanie tego ziela, jest zbawienne w przypadku zapobiegania lub zakażenia boleriozą. Systematycznie spożywanie czystka  powoduje, że kleszcze omijają nas z daleka. Podobną skutecznością ta roślina wykazuje się, kiedy już do zakażenia dojdzie. Substancje zawarte w czystku neutralizują krętki przenoszące boleriozę. Warto pamiętać, że roślina ta chroni również zwierzęta przed ugryzieniami kleszczy i pcheł.

Czystek wspomaga układ krwionośny, zapobiegając zatorom i zakrzepom. Nie tylko zapobiega  powstawaniu płytek miażdżycowych, ale i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, co może być istotne dla osób borykających się z żylakami.

Ze względu na właściwości antyproliferacyjne i cytotoksyczne, pomaga mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty.

Jednym z najważniejszych powodów, dla którego powinniśmy regularnie pić napary z czystka to jego działanie przeciwrakowe.

Czystek - pozytywne działanie na urodę

herbatka z czystkaOprócz właściwości typowo prozdrowotnych, czystek ma duże znaczenie dla naszego wyglądu i samopoczucia.

Zioło zawiera ogromne ilości antyoksydantów, dlatego jego spożywanie ma znaczny wpływ na poprawę wyglądu naszej skóry. Składniki tej rośliny zapobiegają procesowi rozkładania się kolagenu, który prowadzi do wiotczenia skóry. Regularne picie naparu z czystka powoduje, ze wyglądamy młodziej, a skóra jest promienna, zdrowa i gładka.

Kolejnym obszarem naszej urody, na który podziała czystek, jest jama ustna i zęby. Zioło ma działanie silnie bakteriostatyczne, dlatego bez trudu usuwa przykry zapach z ust, jak również powoduje rozpuszczanie biofilmu bakteryjnego, a przez to, wybielanie zębów.

Osoby, którym przeszkadza zapach własnego ciała, czy też potu, z łatwością pozbędą się tej przypadłości po kilku tygodniach stosowania czystka.

Ostatnia wskazówka, dla właścicieli przetłuszczających się włosów lub włosów z łupieżem. Wiele osób nie może poradzić sobie z tym problemem, nawet używając specjalnych kosmetyków. Sęk w tym, że kosmetyki często są zbyt inwazyjne i powodują skutek odwrotny do zamierzonego. Warto przekonać się do stosowania płukanek ziołowych z czystka, z pewnością przyniosą dobre efekty.

Czystek i jego cena - jak dobrze kupić?

Ziele czystka najczęściej można kupić cięte (nie sproszkowane). To idealna postać rośliny, gdyż widać, czy w produkcie dużo jest obniżających wartość suszu, gałązek. Im mniej jest różnego rodzaju patyczków w suszu, tym herbata jest aromatyczniejsza i przynosi lepsze efekty swojego działania.

Osoby, którym zależy na ekologicznym pochodzeniu czystka, powinny zwracać uwagę, by kupować „czystek-bio”. Wówczas mamy pewność, że roślina pochodzi z upraw kontrolowanych, czyli z dala od zanieczyszczeń, gleby skażonej pestycydami, a czasem nawet z dala od upraw GMO.

Czystek - zastosowanie, czyli jak pić?

Regułą jest systematyczność. Jednorazowe lub sporadyczne popijanie herbatek ziołowych nie wniesie spektakularnych zmian w jakość naszego zdrowia i urody. Zioła działają niebywale skutecznie, lecz pod warunkiem, że są przyjmowane regularnie i przez pewien, dłuższy czasu.

Napar sporządzamy z łyżeczki suszu. Zalewamy go wrzątkiem i czekamy ok. 10 minut, aż naciągnie. Napar najlepiej pić 2-3 razy dziennie lub częściej. Dobrze jest również tę samą łyżeczkę suszu zaparzać kilkakrotnie. W ten sposób uzyskuje się wszystkie możliwe substancje z rośliny.

Jeśli przygotowujemy napój dla większej liczby osób, litrem wrzątku zalewamy czubatą łyżkę do zupy suszu.

napar czystka

Dla osób ze szczególnie przykrymi dolegliwościami, proponujemy przygotowywanie odwaru. W tym przypadku 10 g ziela zalewa się niepełną szklanką wody (ok. 220 ml), doprowadza do wrzenia i gotuje przez 5 minut. Po tym czasie odstawiamy odwar na ok. 20 minut do ostudzenia.

Odwar można pić po ok. 100 ml jednorazowo, 3-4 razy dziennie. Stosowany jest również do sporządzania okładów, płukanek i przemywań. Z odwaru można też przygotować lewatywę.

 

Komentarze (0)