18 lipca 2016 Udostępnij

Miody świata: miód lipowy - zdrowie w polskim wydaniu

Nie wszystkie odmiany miodu cieszą się jednakową popularnością, a czynnikiem o kluczowym znaczeniu wydaje się być w ich przypadku smak. Istnieje jednak taki jego gatunek, który przypada do gustu nie tylko rodzicom, ale i dzieciom, a przy tym jest nie tylko smaczny, ale również zdrowy. Mowa oczywiście o miodzie lipowym, który często jest uznawany za najlepszy w smaku. Jego produkcja nie jest łatwiejsza, gdy jednak w grę wchodzi miód lipowy, właściwości lecznicze tego specyfiku stanowią rekompensatę dla wszystkich trudności z jego pozyskaniem.

Miód lipowy i jego skład 

Skład miodu lipowego już od dziesięcioleci fascynuje naukowców, obecne są w nim bowiem nie tylko flawonoidy i garbniki, ale również olejki eteryczne i związki gorczycowe. Różnorodność tych składników sprawia, że o zaletach miodu lipowego można mówić tak w lecznictwie, jak i w samym odżywianiu. Niektóre właściwości prozdrowotne miodu lipowego są zresztą znane nawet tym osobom, które na co dzień wcale z niego nie korzystają. Mowa tu o jego cennym wsparciu podczas walki z przeziębieniem, grypą oraz z chorobami, którym towarzyszy wysoka gorączka. Gdy chorym zaleca się w takim przypadku picie mleka z miodem, niemal zawsze chodzi właśnie o miód z lipy. Analizując skład tej odmiany miodu warto poświęcić uwagę także wysokiej zawartości olejków eterycznych. Okazuje się, że potrafią one skutecznie niszczyć drobnoustroje zwłaszcza, jeśli występują one na błonach śluzowych dróg oddechowych. Nie zaszkodzi też, jeśli zwrócimy uwagę na korzyści płynące z obecności w składzie tego miodu zarówno glukozy, jak i fruktozy. Wiele osób mówi o nich z trudem skrywając niepokój, miód lipowy zaliczany jest bowiem do produktów wysoko kalorycznych. Nie można jednak nie docenić tego, że dostarcza nam energii, a tym samym pozwala nam na bardziej intensywny wysiłek. Również miłośnicy atrakcyjnego wyglądu znajdą tu zresztą coś dla siebie, w składzie miodu lipowego znajduje się bowiem beta-karoten, potas, mangan, chlor oraz witaminy z grupy B.

miód lipowy

Miód lipowy – na co pomaga?

Jak już wspomniano, miód z lipy okazuje się cennym wsparciem tak podczas grypy i przeziębienia, jak i w trakcie schorzeń dróg oddechowych, z cała pewnością jednak nie można utrzymywać , że na tym kończą się jego właściwości prozdrowotne. Jest to również środek o działaniu wykrztuśnym i napotnym, z powodzeniem można więc podawać go osobom zmagającym się z tak poważnymi schorzeniami, jak zapalenie płuc oraz zapalenie oskrzeli. Warto wspomnieć i o tym, że posiada działanie antybiotyczne, które umożliwiają mu nie tylko flawonoidy i olejki eteryczne, ale również nadtlenek wodoru znajdujący się w jego składzie. Jego ciekawą właściwością wydaje się delikatne działanie moczopędne, a co za tym idzie – obniżające ciśnienie tętnicze. Warto po niego sięgać jednak również wówczas, gdy nie radzimy sobie ze stresem, który nam codziennie towarzyszy, mamy bowiem do czynienia z rozwiązaniem o działaniu uspokajającym. Miód z kwiatów lipy może być też sojusznikiem kobiet zmagających się z chorobami ginekologicznymi oraz tych pacjentów, których atakuje reumatyzm. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych miodów, wpływa on też korzystnie na nasze serce i układ krwionośny.

Miód lipowy – zastosowanie

Miód lipowy BIO 500gMiód z lipy możemy spożywać na przynajmniej kilka sposobów. Dla wielu osób jest on znakomitym pomysłem na energetyczne śniadanie, sprawdza się jednak również jako dodatek do ciast. Warto jednak pamiętać, że jego działanie prozdrowotne ujawnia się przede wszystkim wówczas, gdy rozpuścimy go w herbacie lub mleku. W tym miejscu konieczne jest jednak poczynienie pewnego zastrzeżenia, nie można bowiem pozwolić na to, aby napoje te były zbyt gorące. Wysoka temperatura sprawia, że miód rozpuszcza się szybciej, przyczynia się jednak również do tego, że lecznicze właściwości miodu ulegają istotnemu osłabieniu. Jeśli chcemy wzmocnić jego działanie, dobrym pomysłem może okazać się połączenie go z naparem z kwiatu lipy lub sokiem z cytryny.

Miód lipowy – cena

Miód lipowy jest relatywnie tani, a półkilogramowy słoik można nabyć już za około 30 złotych.

Komentarze (0)