2 września 2016 Udostępnij

Miody świata: miód rzepakowy - co warto o nim wiedzieć?

Jeśli marzy nam się miód nie tylko smaczny, ale również wyjątkowo zdrowy, możemy liczyć na niego już wczesną wiosną. Właśnie wtedy pojawia się w sprzedaży miód rzepakowy, a ponieważ uprawa rzepaku cieszy się w naszym kraju dużą popularnością, zaopatrzenie się w miód tego rodzaju nie jest zadaniem skomplikowanym.

Charakterystyka miodu rzepakowego 

Gdy dostrzegamy go na sklepowej półce właściwości prozdrowotne tego produktu nie wydają się nam aż tak spektakularne, jak ma to miejsce w przypadku miodu lipowego lub akacjowego. Szybko możemy jednak przekonać się o tym, jak poważny jest popełniany przez nas błąd. Ten miód o jasno żółtym lub lekko słomkowym kolorze zawdzięcza swoją popularność nie tylko wyjątkowemu smakowi, który, choć delikatny, nie jest wolny od nutki goryczki oraz temu, że relatywnie szybko dochodzi do jego krystalizacji. To właśnie jego korzystny wpływ na nasze zdrowie sprawia, że coraz częściej znajduje się w centrum uwagi.

Miód rzepakowy – na co pomaga? 

Miód ten cieszy się dużą popularnością w lecznictwie i nie ma w tym przypadku. Duża zawartość glukozy sprawia, że można z powodzeniem podawać go osobom, które cierpią z powodu wyczerpania fizycznego. Osoby starsze mogą zaś sięgać po tę odmianę miodu licząc na to, że wzmocni to tak ich sercem, jak i naczynia wieńcowe odpowiadające za zaopatrywanie go zarówno w tlen, jak i w składniki odżywcze. Gdy analizujemy miód z rzepaku, jego właściwości lecznicze potrafią budzić szczere zdumienie, nie może być jednak inaczej, skoro dowiadujemy się, że zmniejsza on obrzęki, stabilizuje ciśnienie krwi, a jednocześnie hamuje procesy miażdżycowe – tak powszechne w polskim społeczeństwie początku XXI wieku. Warto zwrócić też uwagę na korzystny wpływ, jaki wywierają na nasz organizm obecne w tym miodzie cukry proste. Owszem, są one źródłem kalorii, wątroba nie ma jednak problemów z ich przyswojeniem. Co więcej, cukry proste potrafią zwiększyć jej zdolność do regeneracji. Miód rzepakowy może też pomóc w schorzeniach układu pokarmowego, w tym zwłaszcza przy problemach z drogami żółciowymi i zaburzeniach w metabolizmie tłuszczów.

miód rzepakowy cena

Miód rzepakowy - skład

Analiza składu miodu rzepakowego nakazuje nam zwrócić uwagę przede wszystkim na obecność w nim flawonoidów, garbników, olejków eterycznych oraz tak zwanych biopierwiastków. Jest on też cennym źródłem boru znanego między innymi z tego, że uczestniczy w budowie tkanki kostnej i ma korzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy i śledziony. Warto wspomnieć też o zawartości w jego składzie witaminy C, witaminy K oraz witamin z grupy B.

Miód rzepakowy – cena 

Duża popularność, jaką cieszy się ten roślinny miód, ma wpływ na jego cenę. Ta nie jest wysoka, litrowy słoik będzie nas więc kosztował od 25 do 30 złotych. 

Miód rzepakowy – zastosowanie

Sposób, w jaki wykorzystuje się miód z rzepaku jest uzależniony przede wszystkim od tego, na jakie efekty jego stosowania liczymy. Jeśli więc oczekujemy przede wszystkim wzmocnienia organizmu, co ma szczególnie duże znaczenie w okresie wzmożonej zachorowalności na przeziębienie i grypę, powinniśmy rozpuszczać jedną lub dwie jego łyżeczki w szklance mleka lub wody. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby taki preparat spożywać profilaktycznie przez cały okres jesienno-zimowy, nie można jednak zapominać o tym, że właściwości odżywcze miodu ulegają osłabieniu, jeśli poddamy go działaniu wysokiej temperatury. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy chcemy skorzystać dla charakterystycznej dla tego miodu właściwości polegającej na przyspieszaniu gojenia się ran. W takim przypadku zasadne wydaje się zastosowanie zewnętrzne, bezpośrednio na chorą tkankę. Bez obaw można wykonywać taki zabieg nawet w odniesieniu do fragmentów ropnych i martwiczych, nie brakuje zaś osób przekonujących, że może się on okazać skuteczny również w przypadku blizn. Oczywiście, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zaczynać nim dzień przygotowując odżywcze śniadanie z jego udziałem, a nawet próbować zastępować za jego pośrednictwem klasyczny cukier.

Komentarze (0)