12 września 2016 Udostępnij

Pierzga pszczela – odkryj jej dobroczynne właściwości

pierzga pszczelaO tym, że miód jest produktem niezwykle korzystnym dla naszego organizmu wie chyba każdy. Od bardzo dawna mówi się, że ma on wiele pozytywnych działań i właściwości, przez co jego regularne spożywanie jest polecane każdemu, kto chce skutecznie dbać o swój organizm. Warto jednak pamiętać, że miód to nie wszystko, co mogą nam zaoferować pszczoły i co doskonale wpływa na nasze zdrowie. Doskonałym przykładem jest tutaj pierzga pszczela - produkt, który staje się coraz popularniejszy, jego zalety docenia coraz więcej ludzi i trudno jest się temu dziwić. 

Czym jest pierzga pszczela?

Pierzga to pyłek kwiatowy, przetworzony przez pszczoły. W pierwszej kolejności służy on jako pokarm dla samych pszczół, przede wszystkim dla matki i jej młodych. Pszczoły proces produkcji pierzgi zaczynają jeszcze na samym kwiatku, kiedy zwilżają pyłek. Następnie transportują go do ula – natura wyposażyła je w tym celu w specjalny koszyczek, znajdujący się przy odnóżach. Zwykłe pszczoły odżywiają się zazwyczaj samym pyłkiem. Jest to bardzo ciekawe, bowiem badania wykazały, że pszczoły odżywiające się pierzgą są znacznie zdrowsze i żyją dłużej niż te, dla których pożywieniem jest jedynie zwykły, nieprzetworzony pyłek. Pokazuje to, że pierzga posiada wiele wartości odżywczych ważnych dla każdego żywego organizmu.

pierzga pszczołyPierzga jest jednym z produktów pszczół; nie należy jednak mylić jej z miodem – sam miód należy do jej składników, razem z pyłkiem kwiatowym i śliną pszczół. Wszystkie te składniki są ubijane w charakterystycznych komorach gniazda; owady wiedzą jednak, że pierzga nie nadaje się do spożywania od razu po zmieszaniu składników. W temperaturze około 30 C panującej w gnieździe odpowiednio ubite ze sobą składniki przechodzą proces fermentacji mlekowej. Polega on na rozpadzie białka na peptydy oraz aminokwasy. Zwiększa się dzięki temu ilość cukrów prostych oraz kwasu mlekowego – ten ostatni sprawia, że produkt ma długą żywotność i praktycznie się nie psuje. W czasie tego procesu pierzga nabiera wielu istotnych właściwości, dzięki którym staje się produktem tak korzystnym dla naszego zdrowia.

Pierzga i jej właściwości zdrowotne

Pierzga pszczela BIO 100gPierzga pszczela zawiera mnóstwo składników, które są niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Pod tym względem można ją porównać do pyłku kwiatowego, choć z powodu kilku istotnych cech jest korzystniejsza dla naszego zdrowia. Przede wszystkim zawiera ona specjalne enzymy i pozbawiona jest obecnej w pyłku otoczki – sprawia to, że wszystkie znajdujące się w niej składniki są znacznie lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Pierzga jest przede wszystkim bogatym składnikiem wielu witamin: C, PP, K, E, H, D oraz witamin z grupy B. Nie brakuje w niej również minerałów. W dużej ilości występuje tu magnez i żelazo, a także fosfor, potas i sód. Z powodu tak bogatego składu pierzga może wpływać na nasz organizm na wiele różnych sposobów.

Pierzga pszczela - zastosowanie

pierzga zastosowanieJest to przede wszystkim doskonały środek profilaktyczny, który znacznie wzmocni naszą odporność i uchroni nas przed wieloma chorobami. Zalecana jest również osobom pracującym umysłowo – zawarte w niej składniki poprawiają pracę mózgu i zapewniają lepszą koncentrację oraz pamięć. Pierzga jest ważnym produktem stosowanym w apiterapii, czyli leczeniu różnych chorób poszczególnymi produktami pochodzenia pszczelego. Wykorzystuje się tu wiele produktów, takich jak miód czy właśnie pierzga. Cieszy się ona szczególnym uznaniem w leczeniu dolegliwości żołądkowych i chorób jelit, bowiem ma doskonały wpływ na poprawne funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Ma również zbawienny wpływ na naszą wątrobę: poprawia jej działanie i pomaga w leczeniu licznych dolegliwości. Może być stosowana profilaktycznie przy chorobach serca, bowiem wzmacnia ona cały układ krwionośny. W apiterapii jest ona wykorzystywana również przy leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych. Poprawia funkcjonowanie mózgu i pobudza nas do sprawnego myślenia. Może być dobrym dodatkiem do leczenia depresji czy różnego rodzaju stanów lękowych.

Pierzga pszczela – dawkowanie

Nawet tak cenny dla naszego organizmu produkt jak pierzga musi być dawkowany we właściwy sposób – w nadmiarze wszystko może być dla nas szkodliwe. W przypadku pierzgi przedawkowanie jest raczej nieosiągalne i nie wykazano żadnych efektów przyjęcia zbyt dużej dawki; niemniej jednak warto przestrzegać zalecanych ilości. W przypadku osób dorosłych przyjmuje się zazwyczaj dawkę 30 – 40 gramów pierzgi dziennie. Można przyjmować ją w formie nieprzetworzonej lub rozpuścić w wodzie i odczekać kilka godzin – tak przygotowany napój wzmocni nasz organizm i pobudzi go do działania.

Pierzga w miodzie

pierzga dawkowaniePierzgę cechuje charakterystyczny lekko kwaskowaty smak. Zdecydowanie nie jest tak słodka jak miód. Można ją dawkować na wiele sposobów: w wersji 'saute' prosto z opakowania (zaleca się wtedy powolne ssanie granulek), przygotowując roztwór wodny (koniecznie z wody przygotowanej) lub też mieszając z miodem, który nie tylko wzmacnia korzystne działania pierzgi, ale również korzystnie wpływa na jej walory smakowe.

Komentarze (0)