5 lipca 2017 Udostępnij

U Pana Boba za piecem, czyli jak gotować bób i inne sekrety strączków

Bób, tak jak inne rośliny, należące do tej samej rodziny co fasola, posiada bardzo dużo witamin i mikroelementów, potrzebnych do właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Na pierwszym miejscu należy wymienić aminokwasy, będące odpowiednikiem chociażby tych zawartych mięsie wołowym.

Dla Pań w ciąży bób jest wspaniałym składnikiem codziennej diety, bowiem zawiera kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Warto zaznaczyć, że 10 dekagramów tej rośliny strączkowej pokrywa więcej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie na ten mikroelement. Poznaj inne zalety bobu, podpowiemy także, kto powinien na niego szczególnie uważać.

Bób – właściwości i działanie

Bób, tak jak inne rośliny z rodzaju strączkowych zawiera wiele potrzebnych organizmowi makro i mikroelementów. Posiada także walory medyczne, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystywany jako lek. Dla przykładu, scala kwasy zawarte w żółci jelita grubego, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie poziomu stężenia szkodliwego rodzaju cholesterolu we krwi. Jego właściwości leczniczych upatruje się także w sporej zawartości kwasu foliowego, który pomaga w rozwoju układu nerwowego u rozwijającego się płodu, a także pomaga w leczeniu chorób krwi. Zapoznaj się także z jego innymi atrybutami prozdrowotnymi.

gotowanie bobu

Bób a choroby układu krążenia

Zawarte w bobie duże ilości łatwo przyswajalnego białka są świetnym odpowiednikiem tego, który zawarty jest w mięsie zwierzęcym. Dziesięć dekagramów bobu zawiera ponad siedem gramów aminokwasów. Dlatego też może on być spożywany z powodzeniem przez osoby, których przypadłości związane są z układem krążenia. Bowiem w przeciwieństwie do mięsa nie zawiera szkodliwych dla organizmu nasyconych kwasów tłuszczowych. 

Dodatkowo bób jest źródłem potasu i naturalnego błonnika, który reguluje procesy trawienne, obniża poziom szkodliwego cholesterolu, co zapobiega występowaniu nadciśnieniu tętniczemu. Ponadto bób zawiera niewielką ilość sodu.

Bób – kalorie

Jeżeli ugotujemy 10 dekagramów bobu, będziemy mieć dość wysoko kaloryczny posiłek - to aż 110 kcal. Niemniej jednak mała zawartość kwasów tłuszczowych i duża dawka błonnika sprawiają, że nadaje się on dla osób będących na ścisłej diecie. Bób daje możliwość kontrolowania przyjmowanych kalorii, bowiem na długo zapewnia poczucie wypełnienie żołądka. Dodatkowo zawiera sporą ilość kwasu foliowego i witamin z grupy B, które pomagają w odpowiednim działaniu układu nerwowego. Dlatego też może on dać możliwość przetrwania chwil kryzysu podczas diety odchudzającej.

Bób w ciąży

Bób można spożywać w czasie trwania całej ciąży, niemniej jednak może on być szkodliwy na kobiet mających cukrzycę. Biorąc pod uwagę zalecenia naukowców, zajmujących się sprawą prawidłowego odżywiania, kobieta będąca w stanie błogosławionym powinna dostarczać organizmowi 400 mikrogramów kwasu foliowego.

Według zaleceń specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, kobieta ciężarna powinna spożywać dziennie minimum 400 mikrogramów kwasu foliowego. Witamina B9 ma duży udział w tworzeniu nowych komórek, dzięki czemu daje możliwość przeciwdziałania wadom w zakresie rozwoju dziecka w życiu płodowym. 10 dekagramów ma w składzie aż 423 mikrogramy tego mikroelementu. Dzięki czemu może zaspokoić ponad sto procent dziennego zapotrzebowania organizmu na ten składnik.

Niemniej jednak, w pewnych sytuacjach istnieją przesłanki do unikania spożycia bobu. Dzieje się tak głównie w przypadku cukrzycy ciążowej. Bób cechuje się dużą zawartością cukru, dlatego stanowi zbyt duże wyzwanie trawienne dla nieprawidłowo funkcjonującej trzustki. Dlatego też każdy diabetyk musi ograniczyć jego spożywanie.

bób kalorie

Bób przeciw anemii

Niewiele osób wie, że bób jest także dobrym składnikiem pokarmowym z powodzeniem wykorzystywanym w leczeniu anemii, zarówno mikrocytarnej, związanej z małą obecnością żelaza w organizmie jak i megaloblastycznej, która jest konsekwencją niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego.

Zarówno żelazo jak i kwas foliowy odgrywają niezwykle ważną rolę w syntezie czerwonych krwinek, dzięki którym odbywa się przemieszczanie cząsteczek tlenu do wszystkich organów w ciele człowieka. Każdy z tych niedoborów powoduje złe funkcjonowanie tej działalności.
Bób zawiera spore ilości kwasu foliowego. Dzięki czemu wraz z witaminą B12, dostarczaną z innym pożywieniem pomoże w terapii anemii, spowodowanej ich niedoborami w organizmie.

Bób – przeciwwskazania

Nie zaleca się jednak jego spożywania osobom, które chorują na dnę moczanową. Niestety, ich organizm ma tendencje do syntezy kwasu moczowego większej niż przeciętnie. Gromadzi się on w tkankach i powoduje między innymi bolesne obrzęki. Kwas moczowy powstaje wskutek przemiany puryn, które są zawarte w dużych ilościach w bobie. Zdarzają się przypadki różnych dolegliwości związanych z tą nadprodukcją, jak chociażby kamica nerkowa, będąca skutkiem wytrącania się piasku i kamieni moczanowych.
Bób może być także powodem wystąpienia ciężkich wstrząsów anafilaktycznych. Nie jest także zalecany osobom cierpiącym na rzadką chorobę, jaką jest fawizm, czyli tak zwaną chorobę fasolową. Chorzy cierpią na niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu G6PD). Choroba ta niestety ma podłoże genetyczne, uwarunkowana jest mutacją w chromosomie X. Ponadto tej rośliny strączkowej powinny unikać osoby, których układ trawienny nie działa w sposób prawidłowy, gdyż skutkiem jej spożycia jest nadmierne wydzielanie gazów, a więc i wzdęcia. Jednakże prawidłowe przygotowanie wcześniej wspomnianego przysmaku może zmniejszyć lub całkowicie zniwelować te dolegliwości.

Gotowanie bobu

Jak gotować bób?

Bób przebieramy odrzucając ewentualnie nadpsute strączki. W tym przypadku ważną rolę odgrywa także woń, która powinna być świeża i przyjemna dla nosa. Kolejną czynnością jest staranne opłukanie ziaren w zimnej wodzie. Następnie należy umieścić go w garnku i zalać wodą tak, aby było dwa razy więcej niż samych ziaren. Do smaku możemy dodać także odrobinę cukru, a po zagotowaniu - soli. Przysmak ten należy przykryć w garnku podczas gotowania i poczekać aż zmięknie.

Ile gotować bób?

Proces obróbki cieplnej bobu zależy jest od jego okresu wzrostu. Młode ziarna gotuje się znacznie krócej, bo tylko około kwadransa, natomiast te starsze do pół godziny.

Jak gotować bób, aby nie powodował wzdęć?

Bób należy wsypać do garnka i zalać wrzącą wodą - pozostawić w takiej formie około 60 minut. Kolejną czynnością będzie wylanie tejże wody i gotowanie ziaren już w nowej zimnej wodzie z dodatkiem soli (jak w przepisie wyżej).

ile gotować bób

Bób – przepisy

Sałatka z pęczaku z bobem i jajkiem

  • 1/2 szklanki pęczaku
  • 25 dag bobu (młodego lub mrożonego)
  • 4 jajka
  • 1 mała czerwona cebula
  • pęczek ziół: natki pietruszki, szczypiorku, kolendry, mięty, koperku
  • oliwa
  • świeżo wyciśnięty sok z cytryny
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • sól

Ziarna pęczaku należy najpierw posortować - wybieramy tylko najładniejsze. Następnie umieszczamy go w garnku, płuczemy i zalewamy wodą, zostawiając go na ponad dwie godziny. Gdy już minie podany czas, należy go odcedzić. Kolejną czynnością będzie doprowadzenie do wrzenia ponad szklanki wody z dodaniem oliwy i soli. Do gotującej się wody należy dodać kaszę i gotować ją, aż przestanie być twarda, czyli około kwadrans. Następnie należy pozostawić ją, aż nie będzie zbyt gorąca do spożycia.
Ziarna bobu należy wrzucić do wody z dodatkiem soli i kontynuować proces gotowania, aż bób będzie miękki.
Jajka należy ugotować na twardo, następnie pokroić w dość sporą kostkę. Cebulę kroimy tradycyjnie w tak zwane piórka, a zioła siekamy. Kasza, jajka i bób powinny zostać na koniec wymieszane wraz z cytryną, solą i pieprzem. Podawaj np. z porcją sosu tzatziki.

Komentarze (0)