18 maja 2021 Udostępnij

Soki warzywne: jak łączyć? PRZEPISY na zdrowe soki warzywne

Soki warzywne to prawdziwy hit dla osób dbających o linię i zdrowie. Są nie tylko bajecznie kolorowe, ale także zawierają ogromną ilość witamin oraz makro i mikroelementów. Coraz więcej osób dostrzega pozytywne skutki płynące z codziennego spożywania warzyw i soków warzywnych.

 

Do ich wyciskania można wykorzystać warzywa takie jak buraki, pietruszka, pomidory, marchewka, szpinak i wiele innych. Skład soku można dostosować do własnych upodobań lub korzystać z gotowych przepisów dostępnych w internecie. To od nas zależy, jakie warzywa i w jakiej proporcji wykorzystamy.

 
Najlepiej jest kupować warzywa ekologiczne, z prywatnych upraw. Wtedy mamy gwarancję, że warzywa nie są przesączone chemią. Takie soki ze sprawdzonych warzyw i wyciśnięte w domowym zaciszu z powodzeniem można podawać dzieciom. Jeśli nawet na początku warzywne smaki nie przypadną im do gustu, to można spróbować dodać do nich owoce np. jabłka lub truskawki, aby smak był nieco słodszy i bardziej atrakcyjny dla dzieci.
 
Jeśli nie mamy pomysłu na samodzielną kompozycję, to możemy skorzystać z gotowych przepisów na zdrowe soki warzywne, które zostały przetestowane przez osoby aktywne fizycznie czy dietetyków. A jakie są zalety picia soków warzywnych w codziennej diecie i jakie przepisy sprawdzą się najlepiej dla każdego?
 

Hurom H200 – NOWOŚĆ 2020

Hurom H100S 

 

Hurom H100

 

Soki warzywne w codziennej diecie: ZALETY

  • Urozmaicone menu – soki z warzyw to doskonałe urozmaicenie diety. Gdy nie wiemy już co możemy do niej wprowadzić ciekawą alternatywą dla różnorodnych napojów mogą być soki warzywne.  Soki można przygotowywać z naprawdę różnorodnych składników, dlatego każdy znajdzie ulubiony dla siebie. 
  • Świeżość – soki z warzyw cechują się niesamowitą świeżością. Prosto wyciśnięty sok daje gwarancję wykorzystania najświeższych produktów. 
  • Orzeźwienie – sok wyciśnięty z warzyw można z powodzeniem schłodzić w lodówce lub dodać do niego kostki lodu. Sok świetnie sprawdzi się podczas upalnych dni i zapewni szybkie orzeźwienie i ochłodzenie. 
  • Lepsze samopoczucie – gdy zaczynamy dzień od szklaneczki świeżego soku z warzyw od razu możemy być pewni, że poczujemy się lepiej. Soki nie dość, że są pyszne to jeszcze od razu zapewniają lepsze samopoczucie. Przygotowany samodzielnie sok sprawia, że od razu czujemy się lepiej wiedząc, że dbamy o własne zdrowie. 
  • Nawodnienie – warzywa zawierają w sobie dużą ilość wody, dzięki czemu doskonale nawadniają organizm. To bardzo dobre zastępstwo dla wody, herbaty, kawy czy słodzonych napojów gazowanych, którymi szybko można się znudzić. 
  • Dostarczenie witamin – nikogo nie trzeba przekonywać, że warzywa to doskonałe źródło witamin. Dzięki nim można dostarczyć organizmowi takich składników jak witaminy z grupy B, C, E, K, PP i wielu innych. Ponadto soki zawierają elementy takie jak potas, żelazo, beta karoten. 
  • Więcej energii – soki warzywne i owocowe sprawiają, że mamy więcej energii. Czysty sok bez żadnych wspomagaczy nie obciąża organizmu, który musiałby np. strawić cukier, a w zamian za to przyspiesza przemianę metabolizmu i reguluje wszystkie inne procesy w organizmie. 
  • Ekologia – podczas samodzielnego przygotowywania soku odpady są naprawdę niewielkie, a sok trafia od razu do szklanki, dzięki czemu nie musimy korzystać z plastikowych opakowań. Sok możemy za to przelać do bardziej ekologicznej szklanej butelki. 

Jak łączyć składniki w sokach warzywnych? 3 sprawdzone przepisy na sok warzywny 

Sok z buraka o intensywnym kolorze
Składniki: 

  • 4 buraków, 

  • 1 duży zielony ogórek, 

  • 8 marchewek.

Sposób przygotowania:
Sok z buraka szczególnie polecany jest osobom, które maja problemy z ilością żelaza (cierpiącym na anemię). Zawarte w buraku składniki przyspieszają także transport krwi do mózgu, dlatego to bardzo dobry sok dla osób pracujących umysłowo przez wiele godzin. Sok nie wymaga skomplikowanego przygotowania, za to dostarcza wielu witamin i smakuje naprawdę dobrze. Zanim przystąpimy do wyciskania soku należy umyć i osuszyć wszystkie składniki. Następnie należy pokroić wszystkie warzywa – nie musisz tego robić zbyt dokładnie, wyciskarka wolnoobrotowa z pewnością sobie poradzi. Sok można pić od razu lub schłodzić dodatkowo w lodówce. 

Zielony sok z pietruszki 

Składniki: 

  • liście szpinaku, 

  • zielone jabłka, 

  • natka pietruszki. 

Sposób przygotowania:

Sok z pietruszki powstały według tego przepisu ma prawdziwie intensywny, zielony kolor. Przygotowanie soku z opisanych składników zajmuje dosłownie chwilę i wymaga minimalnego wysiłku. Jabłek nie trzeba kroić, ani wycinać z nich gniazda, wyciskarka poradzi sobie również z pestkami. Dodajemy szpinak i pietruszkę. Zielone jabłko doskonale komponuje się z pozostałymi zielonymi warzywami. Zielony sok to synonim zdrowia i smacznej diety.


Pomarańczowy sok z marchewki

Składniki: 

  • marchew, 

  • boćwina, 

  • mięta.

Sposób przygotowania:

Wszystkie produkty wystarczy jedynie obrać i pokroić. Sok z marchewki powinny szczególnie docenić Panie dbające o dobrą linię i kondycje skóry. Dzięki zawartości beta-karotenu w marchewce można uzyskać piękny odcień skóry muśniętej słońcem. Z sokiem marchwiowym nie należy jednak przesadzać. Wystarczy pić go 3-4 razy w tygodniu, aby skóra nie stała się zbyt pomarańczowa. 

Komentarze (0)