5 lutego 2016 Udostępnij

Sól Epsom - 15 skutecznych zastosowań

Sól EpsomSól Epsom to sól siarki i magnezu (siedmiowodny siarczan magnezu), ma podobne działanie jak chlorek magnezu. Zamiast chlorku, w jej składzie obecna jest siarka. Ta zaś, świetnie wpływa na włosy, paznokcie i skórę. Sól Epsom nazywana jest również gorzką solą, solą epsońską, Epsomitem lub solą angielską. Sól ta ma gorzki smak i jest bezwonna.

Sól Epsom skutecznie odtruwa, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Epsomit pomaga dbać o urodę, odpręża, zapewnia nam młody wygląd, wpływa też na zahamowanie łojotoku.

Wpływ magnezu i siarki na zdrowie

sól Epsom działanieDobroczynne działanie magnezu zostało już przez nas obszernie opisane. Kojąco wpływa na układ nerwowy, zapewnia dobrą kondycję naczyń krwionośnych i serca, zwiększa odporność organizmu i wiele innych. Jego wchłanianie przez organizm jest ograniczone, dlatego warto poszukiwać alternatywnych sposobów dostarczenia go w wystarczającej ilości, do takich należy m.in. spożywanie chlorku magnezu. Jak wskazuje doświadczenie, magnez łatwiej przyswaja się przez skórę, niż przez przyjmowanie go np. w postaci tabletek.

Siarka wspomaga naszą urodę. Przeciwdziała rogowaceniu naskórka, dba o skórę głowy, włosy i paznokcie. Pomaga osobom borykającym się z łupieżem. Siarka wpływa też na zdrowie stawów.

Ponadto, zwiazki siarki biorą udział w wiązaniu i usuwaniu metali ciężkich z organizmu. To niezwykle ważna funkcja w czasach, gdy walczymy z bardzo zanieczyszczonym środowiskiem.

Związki siarki współdziałają z selenometioniną, witaminą C, magnezem i cynkiem. Pomagają organizmowi wytworzyć glutation oraz cząsteczki wyłapujące jony toksycznych metali, zwanych metalotioneinami.

Jak można wykorzystać sól epsońską dla zdrowszego życia?

Sól epsońska była wytwarzana już przed wiekami. Jej nazwa pochodzi od nazwy angielskiej miejscowości Epsom. To tam pozyskiwano ją przez odparowywanie wody ze źródeł. Od wieków sól  ta jest używana do przeróżnych celów.

Jak dziś wykorzystuje się właściwości soli epsońskiej?

1. Wewnętrznie, stosuje się ją jako środek przeczyszczający. Płaską łyżkę soli Epom w szklance letniej wody. Wypicie roztworu nie należy do przyjemności, ze względu na specyficzny smak. Jako środek, Epsomit jest bardzo skuteczny. Siarczan magnezu ma właściwości wiążące wodę w jelitach.

Warto pamiętać o soli epsońskiej przed badaniami oraz zabiegami, wymagającymi uprzedniego wypróżnienia i oczyszczenia przewodu pokarmowego.

Pamiętajmy, że sól Epsom można stosować doraźnie, w wyjątkowych sytuacjach. Aby zapewnić sobie stałe, prawidłowe wypróżnianie, należy stosować dietę bogatą w błonnik.

sól Epsom do kąpieli2. Sól Epsom doskonale koi obolałe mięśnie i usuwa zmęczenie. Świetnie radzi sobie również z bólami głowy. Aby osiągnąć taki efekt, należy dodać 2 szklanki soli Epsom do wanny wypełnionej ciepłą wodą. W tak przygotowanej kąpieli wystarczy spędzić ok. 15 – 20 minut, by poczuć odprężenie.

Chwile spędzone w wannie, można umilić sobie dodatkowo olejkiem eterycznym. Kąpiel warto przygotować sobie krótko przed porą snu, gdyż głęboki relaks, jaki ona zapewnia, sprzyja szybkiemu zasypianiu.

Kąpiel z dodatkiem Epsomu, polecana jest też dla dzieci, jednak należy uważać z doborem i ilością aplikowanych olejków eterycznych, z uwagi na niekiedy zbyt silne działanie tych substancji.

3. Epsom jest dobrym środkiem łagodzącym skutki ukąszenia komarów. W tym celu należy rozpuścić 2 łyżki soli epsońskiej w szklance wody. W roztworze, moczy się gazę i okłada ukąszone miejsce.

4. Sól epsońską stosuje się na oparzenia słoneczne. Podrażnioną słońcem skórę spryskuje się przygotowanym wcześniej roztworem, przygotowanym w ten sam sposób, co środek na ukąszenie komarów.

5. Roztwór soli Epsom pomaga w usuwaniu drzazg ze skóry. Miejsce, w którym utkwiła drzazga, moczy się w solance i dopiero po takiej kąpieli, usuwa się intruza.

6. Usuwanie opuchlizny stóp to kolejne zastosowanie soli epsońskiej. Do miski z ciepłą wodą, dosypujemy kilka łyżek soli. Po kąpieli w roztworze,znika opuchlizna i zmęczenie stóp. Roztwór jest stosowany również w przypadku bólu spowodowanego zwichnięciami i stłuczeniami.

7. Podobna mieszanina jest przydatna w pozbywaniu się grzybicy ze stóp. Moczenie powinno trwać ok. 10 – 15 minut, 3 razy dziennie. Jeśli dokucza nam nieprzyjemny zapach stóp, również warto taką kąpiel stosować codziennie. W tym przypadku wystarczy to robić raz na dobę.

sól Epsom do peelingu ciała8. Sól Epsom może być używana jak kosmetyk do peelingu ciała. Garść tego specyfiku, miesza się z oliwą lub olejem kokosowym. Można też dodać kilka kropel olejku eterycznego.

9. Gorzka sól nadaje się także do wykonywania peelingu twarzy. Pół łyżeczki soli Epsom należy zmieszać z olejkiem, żelem do mycia twarzy. Peeling z zawartością soli epsońskiej, a w tym i siarki, działa antytrądzikowo, przeciwbakteryjnie i antyłojotokowo.

Ciekawą propozycją może być połączenie peelingu i maseczki w jednym specyfiku. W tym celu mieszamy sól epsońską z miodem (w równych proporcjach). Mieszankę kładziemy na 15 – 20 minut na umytą twarz. Na koniec masujemy twarz i spłukujemy maseczkę. Masaż powinien być delikatny, tak, by nie podrażnić skóry, a jedynie ją oczyścić i odżywić.

10. Siarka doskonale dba o włosy. Aby poprawić ich zdrowie i urodę, należy zmieszać naturalny balsam do włosów z solą epsońską (w równych proporcjach). Mieszaninę kładziemy na wilgotne, lekko wytarte ręcznikiem włosy i pozostawiamy przez ok. 20 minut. Po tym czasie spłukujemy całość. Maseczka powiększa objętość włosów, działa też przeciwłojotokowo i przeciwłupieżowow. Oprócz tego jest świetnym środkiem antybakteryjnym.

11. Sól epsońska pomaga w domowych porządkach. Przydatna jest m.in. jako środek do czyszczenia płytek i fug. Aby oczyścić płytki ceramiczne lub terakotę, należy zmieszać sól z płynem do naczyń.

12. Kolejne zastosowanie to użycie Epsomu do prania, jako środka zmiękczającego. Aby sól spełniła swoje zadanie, dodajemy do 1 szklankę soli Epsom ok. 5 kropli olejku eterycznego o wybranym zapachu. Preparat wystarcza na 4 prania, gdyż każdorazowo dodaje się ok. ¼ szklanki mieszanki.

sól epsońska w ogrodzie13. Sól epsońska ma też wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Służy m.in. do użyźniania gleby, a to z powodu wysokiej zawartości magnezu. Magnez zaś, wchodzi w skład chlorofilu. Nawóz szczególnie pomaga, gdy rośliny (iglaki lub trawa) zaczynają brązowieć. Wspomaga też wzrost kwiatów oraz warzyw. Można też stosować do użyźniania ziemi w doniczkach. W tym celu, co jakiś czas do wody dodać należy łyżkę soli (na 2 litry wody).

14. Posypywanie solą roślin, ratuje je przed opresją ze strony ślimaków.

15. Opryskiwanie rozwtorem soli epsońskiej roślin, zarówno ogrodowych, jak i doniczkowych, zapobiega pojawieniu się wszelkich szkodników.

 

Komentarze (0)