2 listopada 2016 Udostępnij

Cudowne właściwości soku noni

sok z noniPopularność różnego rodzaju suplementów diety i dodatków do codziennego jadłospisu rośnie w naszym kraju systematycznie już od dłuższego czasu. W większości przypadków jest to oczywiście pozytywne zjawisko – pokazuje ono bowiem, że Polacy coraz chętniej dbają o własne zdrowie i o to, czy ich codzienna dieta dostarcza im wystarczająco dużo składników odżywczych niezbędnych do sprawnego funkcjonowania organizmu.

sok noni morwa indyjskaWarto jednak dokładnie przyjrzeć się każdemu z takich produktów, bowiem jeśli zamierzamy włączyć je do swojej diety to musimy mieć pewność, że wybieramy coś faktycznie dla nas korzystnego. Od wielu lat jednym z najpopularniejszych suplementów jest niezmiennie sok Noni. Na jego temat możemy spotkać mnóstwo różnych opinii – od bardzo przychylnych, aż po niezbyt pozytywne. W wielu przypadkach może on być doskonałą propozycją, ale istnieją sytuacje, w których lepiej po niego nie sięgać. Z tego powodu warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej.

Sok Noni

Sok Noni wytwarzany jest z Morwy Indyjskiej – rośliny występującej przede wszystkim na wyspach Polinezji. Roślina jest doskonale znana od całych wieków rdzennym mieszkańcom tych regionów. Ceni się ją za doskonałe właściwości prozdrowotne, przez co powszechnie występuje ona w tamtejszej medycynie ludowej. Kiedy zatem zachodni badacze dowiedzieli się o jej możliwościach, szybko zaczęto wytwarzać na jej bazie sok.

Właściwości i działanie

Właśnie na temat działania soku Noni istnieje wiele kontrowersji. Niektórzy producenci starają się nas przekonać, że jest to cudowny lek właściwie na wszystkie choroby – oczywiście, warto podchodzić do takich haseł z pewną rezerwą. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że sok Noni rzeczywiście ma wiele cennych dla naszego organizmu cech i właściwości. Warto kierować się przy tym rzetelnymi wynikami badań, które wiele mówią na temat działania tego soku.

sok noni właściwości

Sok Noni jest doskonały w profilaktyce chorób nowotworowych – wykazano to w kilku niezależnych badaniach. Naukowcy odkryli, że za takie działanie odpowiada damnacanthal, związek obecny w soku. Może on hamować proces przemiany zdrowych komórek w nowotworowe. Ponadto prowadzono badania z podawaniem soku Noni osobom chorującym na raka. Jednoznacznie stwierdzono, że jakość życia u osób które przyjmowały ten suplement znacznie się poprawiła. Potwierdzone zostało również to, że sok Noni hamuje proces utleniania w organizmie złego cholesterolu. Sprawia to, że suplement zapobiega miażdżycy i znacznie pomaga w leczeniu tego typu dolegliwości. Wykazano także, że Noni bardzo dobrze wpływa na pracę naszego układu trawiennego. Wspomaga leczenie różnych dolegliwości i zmniejsza ryzyko ich wystąpienia. Noni jest także świetnym środkiem przeciwbólowym, co wykazano już w polinezyjskiej medycynie ludowej. Badania pokazały, że środek ten wykazuje działanie przeciwbólowe zbliżone do morfiny, ale jednocześnie zawiera znacznie mniej toksycznych związków. W medycynie ludowej mieszkańców Polinezji sok jest wykorzystywany na przykład do płukania jamy ustnej przy bolących zębach.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

sok noni zastosowanieSok Noni nie jest bezpiecznym suplementem dla każdego – istnieje wiele przeciwwskazań mówiących, kiedy nie powinniśmy sięgać po ten produkt. Jednym z ograniczeń jest wiek - sok Noni nie jest przeznaczony dla dzieci. Powinny unikać go również kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wykazano, że przyjmowanie go w okresie ciąży może prowadzić nawet do poronienia – podobno w tradycji ludowej Polinezji był on często wykorzystywany właśnie dla przerwania ciąży. Noni wykazuje też działanie hepatotoksyczne. Oznacza to, że nie powinny go przyjmować osoby cierpiące na jakiekolwiek choroby wątroby. Należy też unikać łączenia soku Noni z niektórymi lekami na nadciśnienie czy substancjami moczopędnymi. 

Sok Noni – cena

Sok Noni cieszy się obecnie tak dużą popularnością, że na rynku znajdziemy wiele produktów reklamowanych pod tą nazwą. Zazwyczaj sprzedaje się go w butelkach o pojemności około jednego litra, a ceny znacznie się od siebie różnią – zazwyczaj w granicach od 50 do nawet 200 złotych.

Komentarze (0)