Siemię lniane - naturalne oczyszczenie organizmu
Len zwyczajny, inaczej zwany siemieniem lnianym to obficie rosnąca w Europie, niezwykle cenna roślina. Prawdopodobnie pochodzi z południowo–wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Teraz hodowany jest w całej Europie, Azji, Afryce południowej i północnej oraz w Australii.
Surowcem farmaceutycznym są nasiona lnu oraz olej pozyskany z tych nasion. Nasiona zawierają substancje śluzowe, tłusty olej, białko, enzymy, fitosterole, fenolokwasy, witaminy A, E, B. Olej lniany jest również źródłem kwasu linolenowego, kwasu linolowego, kwasu oleinowego oraz fitosteroli i witaminy E. Nasiona zawierają też glikozydy cyjanogenne, lecz są one nieszkodliwe.
Właściwości nasion lnu
Nasiona lnu stosowane wewnętrznie działają delikatnie przeczyszczająco. Powlekają błony śluzowe przewodu pokarmowego i oddechowego. Nasiona działają osłonowo i w mniejszym stopniu – przeciwzapalnie. Maceraty wodne podawane są do picia przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżycie żołądka, jelit, a także w chorobach układu moczowego.
Nasiona można stosować zewnętrznie. W takiej formie działa zmiękczająco, regenerująco, a także przeciwzapalnie. Leczą stany zapalne skóry i owrzodzenia.
Właściwości oleju lnianego
Olej lniany, stosowany wewnętrznie, podobnie jak nasiona działa osłonowo na przewód pokarmowy, regeneruje błonę śluzową i działa przeciwzapalnie. Jest cenny również dlatego, że obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Olej zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych. Trzeba też pamiętać, że jest on źródłem Niezbędnych, Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych.
Olej lniany stosuje się w stanach zapalnych śluzówki przewodu pokarmowego i układu moczowego. Podawany jest przy nieżytach żołądka i jelit, pęcherza i dróg moczowych.
Olej lniany można stosować zewnętrznie. Wówczas przyspiesza regenerację, zmiękcza, tworzy warstwę okluzyjną, przywraca skórze elastyczność. Olej lniany jest bardzo pomocny przy leczeniu stanów zapalnych skóry, nawilżaniu, gojeniu się pękającego naskórka. Olej używany jest także przy wysypkach alergicznych oraz do gojenia odleżyn.
Jak kupować siemię lniane?
Najpopularniejszą odmianą jest siemię lniane brązowe. Siemię budwigowe trudniej jest kupić i jest nieco droższe. Wszystko za sprawą delikatniejszego smaku, choć tu różnica jest subtelna.
Aby czerpać korzyści z dobroczynnych właściwości lnu, możemy zaopatrzyć się w olej lniany lub nasiona. Olej lniany jako jeden z niewielu jest polecany nawet osobom chorym na nowotwory, gdyż jak oceniają specjaliści, nie powoduje nawrotów po leczeniu. Płyn ma bardzo krótki termin przydatności do spożycia. Należy przechowywać go w butelce, w lodówce. Można go pić tylko na zimno, gdyż nie można go podgrzewać.
Jeśli zdecydujemy się na zakup nasion, wybierzmy te, które są w całości. Więcej wartości leczniczych i odżywczych uzyskamy mieląc go krótko przed spożyciem, w domu, niż kupując produkt już zmielony fabrycznie.
Nasiona lnu można przechowywać w temperaturze pokojowej, jednak przydatność nasion do spożycia jest równie krótka jak przydatność do spożycia oleju lnianego. Tłuszcz zawarty w nasionach szybko jełczeje, stąd należy się spieszyć z jego jedzeniem.
Ile i jak spożywać siemię lniane?
Optymalna dawka zioła to 2-3 łyżeczki zmielonych nasion lub tyleż samo łyżeczek oleju lnianego dziennie.
Nasiona możemy spożywać w formie suchej, posypując zmielonym produktem kanapki, dodając lnu do sałatek, sosu, koktajlu, zupy. Zmielone nasiona nie mają określonego smaku, nie są wyraziste, dlatego można je dodawać zarówno do posiłków słodkich jak i wytrawnych. Nasiona zmielone lub w całości można też dodawać do wypiekanego w domu chleba.
Inną formą przyjmowania siemienia lnianego jest kisiel lniany. Przygotowanie polega na zalaniu 2-3 łyżek siemienia bardzo ciepłą wodą. Odstawia się tak sporządzony płyn na ok. 1 godzinę. Po tym czasie należy odcedzić wodę, a w naczyniu utworzy się zawiesina podobna do kisielu. Taką papkę należy spożywać 2 – 3 razy dziennie. Jest ona bardzo przydatna przy rozstroju żołądka, gdy męczy biegunka.
Lniana odżywka na włosy
Maska z nasion lnu jest też doskonałym kosmetykiem do włosów. 2 – 3 łyżki nasion zalewa się szklanką wody i gotuje przez ok. kilka minut. Po odcedzeniu maskę nakładamy na umyte włosy. Pozostawiamy ją tam na ok. 40 minut.
Włosy po takim okładzie są błyszczące, mocne i puszyste. Dla wzmocnienia efektu poleca się zabieg powtarzać systematycznie i uzupełniać swoją dietę o siemię lniane.
Tę samą maseczkę można stosować dla wzmocnienia paznokci. Paznokcie moczy się miseczce pełnej roztworu przez ok. 10 – 15 minut. Po takiej kąpieli stają się bardziej elastyczne i mocniejsze.
Czy siemię lniane może zaszkodzić?
Siemię lniane zawiera fitoestrogeny, dlatego nie powinny go spożywać kobiety w ciąży, karmiące i dzieci. Dla pozostałych kobiet, fitoestrogeny mogą mieć zbawienny wpływ, np. podczas menopauzy. Część pań stosuje wówczas zamiast hormonalnej terapii zastępczej - i co warto podkreślić - z doskonałym skutkiem.
Innymi składnikami, które są obecne w siemieniu lnianym, są glikozydy cyjanogenne. Mogłyby one być szkodliwe, gdyby spożywano je w jakichś ogromnych dawkach. Optymalna dzienna porcja siemienia lnianego to 2-3 łyżki. Przy takiej ilości, glikozydy mogą podziałać na nasze organizmy odkażająco.
Zobacz również
Komentarze (0)
VTeraz, gdy nadeszło lato, co może być lepszego niż pyszny, orzeźwiający napój? Smoothies są idealnym towarzyszem na tę porę roku, ale wielu z Was pyta, z czym je łączyć? Co mogę dodać, aby wzmocnić smak, nadać mu kolor lub nawet poprawić jego wygląd? Nie martw się, oto kilka...
Smoothies: energia na dobry początek nowego roku
VPoczątek roku jest zawsze trudny, wiąże się z nowymi wyzwaniami, postanowieniami i celami. Aby odnieść sukces, potrzebujemy dobrej diety, która da nam dużą dawkę energii, by stawić czoła codzienności. Owoce i warzywa mogą dać nam doskonały zastrzyk energii, dzięki któremu...
7 Life Smoothies, których musisz spróbować
VIstnieje wiele powodów, dla których musisz spróbować 7 Life Smoothies. Jeśli jesteś jednym z ponad 500 dystrybutorów, którzy oferują nasze produkty w swoich kawiarniach, hotelach, restauracjach, szkołach, szpitalach, siłowniach, firmach cateringowych lub food truckach w Zjednoczonych...
Zostaw komentarz