30 grudnia 2021 Udostępnij

Dieta płynna: przepisy. Co jeść na diecie płynnej?

Codzienne posiłki to dla wielu osób czas na celebrację wolnego czasu i jednocześnie okazja do delektowania się pysznym smakiem różnorodnych potraw. Niekiedy jednak dzieje się tak, że z powodów zdrowotnych czy dla lepszego wyglądu zdecydujemy się na dietę płynną lub półpłynną. Znana jest dieta sokowa, w której zaleca się spożywanie wyłącznie soków przez kilka dni. Wśród wielu diet znajduje się również ta płynna i półpłynna zalecana przez lekarzy przed niektórymi badaniami czy zabiegami. Dieta płynna i półpłynna stosowane są także wtedy, gdy spożywanie produktów w formie stałej jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. Dla wielu kojarzą się one bardzo negatywnie, a cześć osób szczególnie na początku jest zdezorientowana i zastanawia się, jak ma skomponować swoje posiłki na najbliższy czas. Dieta tego typu zawiera również soki i koktajle, które mogą działać wzmacniająco i wspomagać organizm po wyczerpujących operacjach czy badaniach. Jeśli przyjmowanie pokarmu stałego nie jest jeszcze możliwe, wówczas należy spożywać odżywcze koktajle czy smoothie, które mogą być przygotowane ze zmiksowanych produktów w formie stałej.
Sprawdź wyciskarki wolnoobrotowe, które przydadzą się do przygotowania smacznych i pożywnych soków: https://hurompolska.pl/ 

Dieta płynna przepisy

Dieta płynna znacząco ułatwia i przyspiesza przyswajanie do organizmu witamin i składników odżywczych. Tego typu dieta zalecana jest także okresowo osobom mającym problemy z trawieniem, cierpiącym na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe, a także w przypadku wystąpienia wymiotów czy biegunki. Warto wtedy uzupełniać płyny, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dieta płynna powinna zawierać produkty lekkostrawne, które dodatkowo nie będą wywoływały wzdęć. Ilość spożywanych kalorii dziennie powinna być określona przez lekarza prowadzącego. Dieta płynna w głównej mierze opiera się o wartościowe soki, koktajle, smoothie i zupy. Zupy najlepiej jest przygotowywać na bazie rosołu. Należy jednak ograniczyć ilość warzyw podczas ich przygotowywania. Niewskazane jest również stosowanie mąki i śmietany, które utrudniają trawienie. W diecie płynnej może znajdować się prosty rosół lub np. zblendowana zupa pomidorowa z ryżem. Dobrze sprawdzi się również kleik ryżowy. W ciągu doby należy spożyć około 2-3 litry płynów. W diecie płynnej można przygotować np.:
  • smoothie z mleka, 1 banana i garści truskawek,
  • pulpet cielęcy zmiksowany z gotowanymi ziemniakami,
  • rosół gotowany na kurze ze zmiksowanym makaronem,
  • przecieraną zupę pomidorową,
  • ryż zmiksowany z marchewką. 
Potrawy, które będą zbyt stałe można rozwodnić przy pomocy przegotowanej wody lub mleka. Ugotowane produkty powinny zostać wcześniej rozdrobnione, pokrojone, posiekane lub zgniecione widelcem, a następnie dodatkowo rozdrobnione za pomocą blendera lub wyciskarki. Wszystkie przygotowywane potrawy powinny być ciepłe, ale nie gorące. 

Dieta półpłynna

Dieta półpłynna inaczej papkowa składa się z produktów zmiksowanych do konsystencji papki. Pieczywo powinno być namoczone mlekiem lub bulionem i dodatkowo zmiksowane. Podobnie mięso, warzywa i owoce – wszystko należy dodatkowo rozdrobnić. Konsystencja półpłynna powinna nie wymagać gryzienia, a jednocześnie przygotowywać układ trawienny na rozpoczęcie przyjmowania produktów w postaci stałej. Dieta półpłynna jest kolejnym etapem po diecie płynnej. Stosowana jest m. in. jako kolejny krok po operacji bariatrycznej żołądka, przy chorobach jamy ustnej i przełyku, czy po usunięciu „ósemek”. Ziemniaki powinny być podawane w formie puree. Przykładowa dieta półpłynna może zawierać:
  • zupę mleczną z kaszą manną lub lanymi kluskami,
  • rozmoczoną bułkę z jajkiem na miękko,
  • gotowane, rozdrobnione pulpety z gotowanymi ziemniakami i marchewką w formie puree,
  • koktajl mleczno-owocowy np. z bananami,
  • zmiksowany ryż ze startym jabłkiem.
Oprócz stosowania diety warto zadbać o odpowiednią ilość płynów na dobę. Należy wypijać co najmniej 2 litry wody dziennie (najlepiej sprawdzi się przegotowana lub niegazowana woda).

Dieta płynna przed kolonoskopią

Kolonoskopia to badanie, które bardzo negatywnie kojarzy się wielu pacjentom i mimo, że nie należy do najprzyjemniejszych, to warto je wykonać na polecenie lekarza, aby móc zdiagnozować lub wykluczyć poważne schorzenia. Kolonoskopia pomaga wyjaśnić przyczyny dolegliwości takich jak przewlekłe zaparcia i biegunki, nieregularne lub bolesne wypróżnienia, niedokrwistość, uciążliwy ból brzucha, krwawienie z odbytu lub krew znajdująca się w stolcu, nieuzasadniona utrata masy ciała. Badanie pozwala także na wykrycie raka jelita we wczesnym stadium, kiedy można go jeszcze skutecznie wyleczyć. Badanie takie jak kolonoskopia wymaga wcześniejszego oczyszczenia jelit, a w tym doskonale sprawdzi się dieta płynna. Należy ją zastosować minimum dwa dni przed planowanym zabiegiem. Jeszcze wcześniej warto zastosować dietę bogatą w błonnik, który skutecznie oczyszcza jelita i zmniejsza uczucie głodu, dzięki pęcznieniu w żołądku. Dieta bogata w błonnik będzie bardzo dobrym wstępem do rozpoczęcia wymagającej diety płynnej, która zwykle dostarcza zdecydowanie mniej kalorii i potęguje uczucie głodu. 

Komentarze (0)