30 marca 2016 Udostępnij

Tokotrienole delta - mało znane właściwości

witamina EWitamina E to grupa 8 różnych związków, z czego, w komercyjnych suplementach, najwięcej jest tokoferoli. Niestety, nie są one tak korzystne dla zdrowia jak tokotrienole, które regularnie pomijane są w lekach i suplementach. Badania naukowców wykazały, że wpływają one korzystnie na choroby związane ze starzeniem się, a także na niektóre odmiany nowotworów czy chorób tętniczych. W poniższym artykule opiszemy zdrowotne korzyści wynikające z brania tokotrienoli.

WALKA Z NOWOTWOREM

tokotrienol suplementacjaNiedawno przeprowadzone wyniki pokazały, że suplementacja tokotrienolem wydłuża długość życia myszy z nowotworem trzustki, który uznawany jest za jedną z najbardziej agresywnych jego odmian. Po 16 tygodniach leczenia tylko placebo, przeżywało 10% myszy. Podawanie tokotrienolu spowodowało, że przeżyło aż 70% populacji! To naprawdę niesamowity wynik, który otwiera wspaniałe perspektywy na przyszłość. Tokotrienole są suplementem, który ma działanie wieloaspektowe i wpływa na każdy stadium rozwoju raka. Do ich działań należy m.in.:

- Apoptoza (śmierć komórek nowotworowych)
- Spowolnienie wzrostu zmian nowotworowych
- Zapobieganie powstawaniu i progresji nowotworu (poprzez zmniejszenie ekspresji genów za niego odpowiedzialnych oraz zwiększenie tych, które go hamują)

Hamują one też powstawanie nowych naczyń krwionośnych, które potrzebne są do rozprzestrzeniania się guza. Uwrażliwiają też zarażone komórki na wpływ chemioterapii i co jest bardzo istotne – zwalczają macierzyste komórki nowotworu, które potencjalnie są odporne na leki. Jak napisaliśmy wcześniej, powodują apoptozę, czyli „programują” organizm do zabijania komórek nowotworowych. Wykorzystują jeszcze jeden ciekawy i nietypowy mechanizm, czyli blokują enzym HMG-CoA, którego niezbędny jest komórkom do tworzenia przerzutów.

LECZENIE UDARU MÓZGU I CHORÓB NACZYNIOWO-SERCOWYCH

witamina E tokotrienoleTokotrienole biorą udział w obniżaniu cholesterolu. Dzieję się to w osoczu i polega na blokowaniu reduktazy HMG-CoA, która bierze udział w jego produkcji. Jak pokazały badania, suplementy z tokotrienolem obniżają poziom złego cholesterolu o 42%!

Kuracja pomogła też w obniżeniu poziomu apolipoprotein, czyli niebezpiecznych form białkowych, które zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Tokotrienole zmniejszają też poziom homocysteiny we krwi i to dużo skuteczniej niż przy użyciu np. kwasu foliowego. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego, szczególnie przy diecie bogatej w tłuszcze.

Tokotrienole pomagają organizmowi w przypadku niedokrwienia, które jest bardzo częstym powodem ataków serca czy udarów mózgu. Badania na królikach potwierdziły, że suplementacja ta nie tylko obniża poziom lipidów, ale też chroni przed wszelkimi problemami związanymi z niedokrwieniem mięśnia sercowego, przede wszystkim dzięki alfa- i gamma-tokotrienolach.

Warto też zaznaczyć, że przyjmowany tokotrienol zapobiega i ogranicza szkody, które powoduje udar mózgu, w tym ostry udar niedokrwienny, który wiedzie prym jeśli chodzi o przyczynę zgonów na świecie. Mechanizm obronny tokotrienoli polega na spowolnieniu konwersji kwasów tłuszczowych w mózgu na prozapalne cząsteczki. Zmniejsza też skutki utleniania się cząsteczek w tkance mózgowej i pomaga w transporcie krwi do tych części mózgu, które dotknięte są przez udar.

CUKRZYCA

tokotrienole a cukrzycaCukrzyca wpływa na starzenie się ludzkiego organizmu – aż 80% diabetyków umiera na choroby związane z sercem lub udarem mózgu. Tokotrienole mają zbawienny wpływ przy leczeniu cukrzycy, co potwierdziły liczne badania laboratoryjne.

Poprawiają one nie tylko poziom cukru we krwi, ale też dobrą pracę nerek, np. zapobiegają gromadzeniu się białka fibrylarnego na ich tkankach. Dodatkowo poprawiają wrażliwość organizmu na insulinę i wspomagają utylizację cukru w całym ciele, w taki sposób, w jaki robią to drogie leki na receptę. Poprawiany jest proces glikacji, a w przypadku wystąpienia neuropatii, ograniczany jest ból i powikłania związane z chorobą.

TOKOTRIENOLE A WĄTROBA

bezalkoholowa choroba wątrobyTokotrienole pomagają nie tylko w leczeniu raka wątroby, ale też bezalkoholowej choroby wątroby (NAFLD). Tokotrienole powodują większe tempo normalizacji tkanki wątroby i szybą remisję. Dodatkowo hamują rozwój choroby, a u połowy pacjentów opóźniają rozwój schyłkowej choroby wątroby(w grupie leczonej alfa-tokoferolem było to tylko 20%). Badania pokazały też, że doustnie przyjmowany tokotrienol jest dobrze przyswajalny – przeczy to wcześniejszym teoriom o ich niskiej biodostępności.

NEUROPROTEKCJA

Ludzie cierpiący na Alzheimera (albo inne choroby zaniżające zdolności poznawcze), narażeni są na niski poziom witaminy E we krwi. Jak pokazują badania, u starszych osób z wysokim wskaźnikiem tokotrienoli, ryzyko wystąpienia takich chorób jest mniejsze o ponad 60%. Jest tak dlatego, gdyż mają właściwości neuroprotekcyjne, zwłaszcza alfa-tokotrienole, które hamują śmierć komórek mózgowych.

ZDROWE KOŚCI

zdrowe kościTokotrienole zwiększają gęstość kości i zapobiegają, albo nawet odwracają utratę masy kostnej i przyspieszają gojenie się złamań. Posiadają one silne właściwości antyoksydacyjne, które zmniejszają skutki i hamują stany zapalne. Regulują geny związane z produkcją nowych tkanek kostnych, jednocześnie tłumiąc źródła zapalne.

Tokotrienole są bardzo mocno działającymi regulatorami genów i modulują pracę wielu enzymów, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie bójmy się ich, gdyż świetnie sprawdzają się przy zapobieganiu powstawania nowotworów, chorób serca, udarów mózgu, cukrzycy i chorób wątroby.

Komentarze (1)

  1. Dana (Danuta R.) 27 grudnia 2021 20:20

    Bardzo interesujący artykuł. Takiej informacji szukałam. Jestem po udarze mózgu, ale żaden lekarz nie poinformował mnie o alternatywnych metodach leczenia. Zażywam pewne suplementy i witaminy jak m.innymi Wit. E. Jednak jest ich zbyt wiele na rynku i wiem, ze nie wszystkie są skuteczne, a również syntetyczne. Dziękuję za pomocne info. Pozdrawiam, Danuta (darecka20@protonmail.com

Zostaw komentarz