11 sierpnia 2017 Udostępnij

Malina – cud roślina!

Maliny zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim swojemu niezwykłemu smakowi. Cenione są również przez dietetyków dzięki ich mocy antyoksydacyjnej. Nie tylko owoce są źródłem wielu witamin i minerałów - również ich liście mają szereg zastosowań. Od setek lat wiadomo, że spożywanie owoców i warzyw niesie ze sobą wiele zdrowotnych korzyści. Malina jest krzewem, który rośnie w lasach oraz przydomowych ogródkach. Dzięki bardzo krótkiemu okresowi owocowania oraz prostocie uprawy malina jest spotykana w wielu domach. Najczęściej jej owoce są czerwone, jednak istnieją również odmiany o innej barwie, które różnią się również wielkością owoców i smakiem. 

Maliny – właściwości

Owoce malin zawierają wiele różnych kwasów organicznych takich jak askorbinowy, jabłkowy oraz cytrynowy. Oprócz tego są źródłem błonnika i dużej ilości minerałów (potasu, wapnia, magnezu i żelaza). Nie można także zapominać o tym, że maliny są bogate w witaminy grupy B, witaminy C oraz kwasu foliowy. Swój kolor zawdzięczają antocyjanom, czyli związkom które pozytywnie wpływają na odporność organizmu. Ich liście także posiadają wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu składników. Są to garbniki, kwasy organiczne oraz sole mineralne.

jak sadzić maliny

Maliny – działanie

Maliny na gorączkę

Malina posiada właściwości przeciwgorączkowe. Bardzo często lekarstwa dla dzieci mają malinowy smak, ponieważ owoc ten jest jednym z głównych składników syropu lub tabletek. Udowodniono, że wypicie naparu z malin lub syropu pobudza czynności gruczołów potowych, co skutkuje obniżeniem temperatury całego organizmu. Pierwsze efekty można zauważyć już po kilkudziesięciu minutach. Od bardzo dawna maliny były wykorzystywane do zwalczania gorączki z uwagi na ich dostępność oraz skuteczność działania. 

Maliny pomogą w problemach żołądkowych

Nie można oczywiście zapominać o działaniu liści malin. Ich przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości hamują rozwój bakterii, które są jedną z przyczyn biegunki. Liście malin stanowią także skuteczny środek na wzdęcia i inne problemy układu trawiennego.

Maliny złagodzą ból miesiączkowy

O spożywaniu malin nie powinny również zapominać kobiety, ponieważ pomagają w łagodzeniu bólu związanego z miesiączką.

maliny w ciąży

Maliny w ciąży i w czasie karmienia piersią

Przez wiele lat powstało wiele mitów na temat malin. Jeden z najbardziej utartych mówił o tym, że maliny są szkodliwe zarówno dla kobiet ciężarnych jak i tych karmiących jeszcze piersią. Obecne badania wykazały, że nie ma zupełnie żadnych przeciwwskazań dla spożywania malin przez młode mamy, a nawet zalecane są na występujące w czasie ciąży poranne mdłości. Należy jednak pamiętać, aby nie jeść owoców bezpośrednio po zakupie, tylko dokładnie je umyć i dopiero spożyć. 

Maliny – przetwory

Maliny zbiera się na przełomie lipca i sierpnia a także podczas wczesnej jesieni. Podczas zbiorów należy uważać, aby owoce były suche, ponieważ wilgotne mogą się szybko popsuć. Trzeba również pamiętać o tym, że owoce malin nie nadają się do długiego przechowywania. Jeśli nie mamy w planach robić żadnych przetworów, najlepiej najzwyczajniej w świecie je zamrozić lub wysuszyć.

maliny kalorie

Sok malinowy - przepis

Składniki:

• 1 kg świeżych malin
• 350 g cukru

Do garnka wsypać maliny, dodać cukier i podlać wszystko 125 ml wody. Doprowadzając do gotowania należy mieszać wszystko aby owoce się nie przypaliły.
Następnie po zmniejszeniu ognia rozgniatamy maliny na jak najmniejsze części. Gdy uzyskamy jednolitą masę należy je lekko ostudzić.
Kolejnym etapem jest przecedzenie soku przez sito wyłożone gazą. Najlepiej wlać wszystko i poczekać aż sok samoistnie spłynie, a później całą resztę dociskać ,aby wydobyć cały sok z owoców.
Dobrym pomysłem jest zrobienie węzełka z gazy i wyciśnięcie go. Tak przygotowany sok należy jeszcze raz zagotować i w zależności od potrzeb dodać cukru do smaku.
Ciepły jeszcze sok wlać do pojemniczków i zostawić do wystygnięcia. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.
Z takiej ilości malin powstanie prawie litr soku.

Wino z malin

Wino malinowe - składniki:

• 3 l soku wyciśniętego z malin
• 6 l wody
• 3,5 kg cukru
• drożdże typu malaga lub madera
• pożywka dla drożdży

Aby wino było smaczne należy bardzo dokładnie przebrać owoce wyrzucając przy tym wszystkie zepsute i nadpleśniałe, ponieważ sprawią one, że wino będzie gorzkie w smaku. Po wyciśnięciu z nich soku wlać go do gąsiora, dodać wodę, cukier oraz drożdże i pozostawić do procesu fermentacji. Można również zrobić wstępną fermentację w wiadrze. Rozgniecione owoce włożyć do pojemnika, dodać resztę składników jednocześnie pamiętając o bardzo małej ilości wody i tylko półtora kilogramie cukru. Pozostałe 2 kg cukru oraz wodę należy dodać po dwóch dniach, gdy skończy się wstępna fermentacja. 

Maliny – kalorie

Maliny zawierają bardzo mało kalorii. W 100 g owoców znajduje się tylko 33 kcal. Warto również dodać, że maliny posiadają bardzo dużo błonnika, aż 6,7 g w 100 g owoców.

wino z malin

Maliny - uprawa

Uprawa malin: Przed sadzeniem malin należy dobrze przygotować glebę pod ich uprawę. Dodatkowe wzbogacenie jej w materię organiczną sprawi, że późniejsze zbiory będą bardziej obfite a same owoce smaczniejsze. Przed wykonaniem nawożenia warto sprawdzić odczyn gleby za pomocą kwasomierza. Maliny nie mają głębokich korzeni, dlatego wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza podczas suszy.
Maliny wymagają dobrze nasłonecznionych miejsc z żyzną glebą o lekko kwaśnym pH w granicach 6-6,5. Nie nadają się na gleby zasadowe i piaszczyste oraz zbyt wilgotne.

Jak sadzić maliny?

Sadzenie malin - terminy: maliny można sadzić jesienią oraz wiosną, jednak lepszym rozwiązaniem jest wiosna, ponieważ dzięki temu młode krzewy unikną przemarzania. Maliny doniczkowe natomiast można sadzić przez cały rok.

Komentarze (0)