26 lutego 2016 Udostępnij

Jak pozbyć się trądziku?

Ponad 80% procent młodzieży przechodzi przez etap trądziku. Przyczyny powstawania trądziku (acne vulgaris) nie są do końca poznane. Lekarze wskazują na nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych, grzyby i bakterie, nadprodukcję hormonów płciowych i otyłość. Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny zasypuje nas produktami mającymi pomóc w walce z chorobą, ale najwięcej możemy zrobić dla siebie sami. Jak?

Zmiany trądzikowe, jak się ich pozbyć?

Skóra jest zwierciadłem zdrowia całego organizmu

Osoby cierpiące na trądzik często mylnie uważają, że jest on wyłącznie chorobą skóry, spowodowaną działaniem czynników zewnętrznych (np. bakterii, czy zbierającego się w nadmiarze sebum zatykającego pory skóry). Duża część młodzieży skupia się na stosowaniu różnego rodzaju maści i kremów mających usunąć nieestetyczny problem. Przyczyna powstawania trądziku leży jednak głębiej, a co za tym idzie, walka z nim wymaga holistycznego podejścia do problemów ciała.

Medycyna łączy powstawanie trądziku z takimi czynnikami jak:

  • złe funkcjonowanie gruczołów łojowych,
  • grzyby i bakterie,
  • nadmierna produkcja hormonów płciowych,
  • otyłość,
  • insulinoodporność,
  • zespół policystycznych jajników.

Warto zauważyć, że dwie ostatnie przypadłości pozostają w związku z otyłością. Lekarze najczęściej proponują w takim przypadku preparaty lecznicze. Trudno się dziwić, są przecież specjalistami w dziedzinie opartej na farmakologii, lecz nawet oni zalecają przy tym zmianę sposobu żywienia. Tym samym, wskazują jako praprzyczynę trądziku, złą dietę.

Jak zadbać o cerę? Dieta sprzyjająca pięknej skórze

Czy istnieje dieta, która pomoże nam utrzymać skórę w zdrowiu i pięknym wyglądzie? Oczywiście! Co więcej, nie ma w niej nic wyszukanego i kosztownego. Wystarczy zaufać naturze i trzymać się pewnych zasad.

1. Jedz nieprzetworzoną, naturalną żywność. Swoje menu układaj wyłącznie z owoców, warzyw, w tym warzyw strączkowych, orzechów, ryżu oraz pokarmów naturalnie fermentowanych (kiszonki z kapusty, ogórków lub buraków, jogurty naturalne, ocet jabłkowy lub winny). W sklepie wybieraj produkty BIO lub takie, które mają nieskomplikowany skład.

2. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego spożywaj wtedy, gdy wiesz jakiego są pochodzenia. Staraj się kupować jaja kur hodowanych na wolnym wybiegu, mleko prosto od krowy, mięso zwierząt hodowanych na naturalnej paszy.

3. Odrzuć produkty wysoko przetworzone, słodycze, słodkie napoje, ciasta, przekąski, zupki instant, gotowe dania obiadowe, białe pieczywo oraz pieczywo z polepszaczami, wędliny naszpikowane chemią. Poza tym należy wystrzegać się smażenia potraw na rafinowanym oleju, używania margaryn, potraw sztucznie barwionych.

4. Nie używaj przetworzonych tłuszczów. Tłuszcze trans mają bardzo szkodliwy wpływ na cały organizm, a przy tym również na skórę. Wszelkie margaryny, oleje rafinowane oraz potrawy smażone powinny zniknąć z naszego menu. Czym zastąpić te produkty? Stosuj naturalnie wyciskane, nierafinowane oleje, np. oliwa, olej kokosowy, lniany, tran. Dużo tłuszczu zawiera owoc awokado, kokos, siemię lniane, orzechy, czy migdały. Oczyszczająco na organizm wpływa olej z wiesiołka i olej z ogórecznika. Zawierają one kwasy tłuszczowe GLA, które pomagają przywrócić równowagę również skórze.

świeże soki na trądzik 5. Dostarczaj swojej skórze minerałów i witamin. Pij świeżo wyciskane soki, jedz warzywa i owoce. W ten sposób zapewnisz sobie witaminę A,C,E oraz witaminy z grupy B, kwasy Omega-3. Pokarmy z owoców i warzyw są bogate w minerały, m.in. żelazo, magnez, cynk, selen, jod. Dbaj o to, by jeść różnokolorowe warzywa i owoce. Witaminę D możesz pozyskasz spędzając czas na słońcu.

6. Unikaj kawy, alkoholu, napojów energizujących. Wypłukują z organizmu cenne mikroelementy i witaminy. Dbaj też o to, by delektować się swoimi posiłkami. Nie jedz w pośpiechu, ani w stresie. Takie warunki blokują przyswajanie niezbędnych do zdrowego życia składników. Nie zapominaj o pokarmach bogatych w błonnik. On pomoże Ci pozbyć się z organizmu wszelkich zanieczyszczeń. Pamiętaj, by pić wystarczającą ilość wody. Dobre nawodnienie organizmu zaowocuje również młodym i zdrowym wyglądem skóry.

7. Natura pomoże Ci zadbać o skórę także z zewnątrz. Wyposaż swoją łazienkę i kosmetyczkę w produkty organiczne. Najlepsze kosmetyki BIO nie zawierają syntetycznych konserwantów, są wytwarzane wyłącznie z naturalnych składników. Zwróć jednak uwagę, by Twoje kosmetyki nie zawierały substancji komodogennych (zapychających pory skóry), m.in. oleju kokosowego, czy oleju z zarodków pszenicy.

Jak zadbać o zdrowy tryb życia? 8. Ruszaj się i dużo przebywaj na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna pozwala dostarczyć organizmowi zwiększone dawki tlenu. Ponadto alkalizujemy organizm. Promienie słoneczne pomogą Ci wytworzyć witaminę D.

9. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym kosmetykiem dla skóry jest sen. W czasie snu organizm regeneruje się najpełniej, wtedy też zachodzą niektóre procesy metaboliczne. Dlatego, dbaj o to, by spać ok. 8 godzin na dobę. W żadnym razie przed snem nie spożywaj kawy i napojów energizujących. Nie dość, że utrudniają zasypianie, to wykradają substancje potrzebne organizmowi do regeneracji.

10. Pozbywanie się trądziku możesz wspomóc zewnętrznie przez przecieranie twarzy tonikiem z octu jabłkowego lub z soku z cytryny. Mają one działanie antybakteryjne. Podobnie działa olejek z drzewa herbacianego, który nakładamy miejscowo na zmiany skórne. O skórę trądzikową można też zadbać stosując maseczkę z sody oczyszczonej z dodatkiem wody lub zielonej herbaty.

Komentarze (0)