30 czerwca 2017 Udostępnij

Guarana – bomba kofeinowa lepsza niż kawa?

Owoc guarany w naszej części świata dostępny i znany jest od niedawna. Zyskał rozgłos, kiedy zaczęto podejrzewać go o wykazywanie cennych właściwości: wpływu na odchudzanie, potencję i pamięć. Guarana zawiera najwięcej kofeiny spośród wszystkich roślin, znacznie więcej niż kawa. Jej działanie już wieki temu doceniła ludność Ameryki Południowej, a teraz coraz chętniej wykorzystują je Europejczycy. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym owocu.

Guarana – właściwości

Guarana znana jest także pod nazwami: gwarana, paulinia, osmęta i cierniopląt. Jej najbardziej rozpowszechniona nazwa pochodzi od południowoamerykańskiego plemienia indiańskiego - Guarani. Jest to gatunek pnącza, występującego w Ameryce Południowej i Środkowej i szeroko stosowanego w tamtejszej ludowej medycynie. W celach leczniczych wykorzystuje się wszystkie części tej rośliny, jednak to nasiona zawierają w swoim składzie duże ilości kofeiny, z których guarana słynie i którym zawdzięcza swoje wszechstronne działanie i lecznicze właściwości.

Guarana a odchudzanie

guarana cena

Guaraną zachodni świat zainteresował się, kiedy zaczęto podejrzewać ją o działanie odchudzające. Za taki stan rzeczy odpowiadać ma wysoka zawartość kofeiny w jej nasionach. Wykazano bowiem, że ta znana nam głównie z ziaren kawy substancja wpływa na zwiększenie wydatkowania energii na organizm i, co za tym idzie, szybsze spalanie tłuszczu i redukcję masy ciała. Jednoznacznego wpływu guarany na odchudzanie jednak nie udowodniono. Wręcz przeciwnie, podczas eksperymentów, biorących pod lupę suplementy zawierające guaranę okazało się, że nie mają one większego wpływu na redukcję masy ciała niż placebo. Podobne wyniki uzyskały zresztą pozostałe znane środki odchudzające, takie jak L-karnityna, błonnik, poliglukozamina czy inne wyciągi i ekstrakty roślinne. Nie brakuje jednak osób, które wierzą w zbawienny wpływ kofeiny z guarany na sylwetkę i prezentują wymierne efekty.

Guarana w proszku

Guarana to powszechnie znane w wielu południowoamerykańskich krajach „babcine” remedium, które pobudza, stymuluje, rozgrzewa, niweluje ból, a także uczucie głodu czy pragnienia. Najczęściej przyjmuje się go tam w formie sproszkowanego ekstraktu wymieszanego z wodą. Specyfik ten nosi nazwę agua branca. Także w Europie można dostać proszek z guarany. Wykorzystuje się go w przemyśle farmaceutycznym, jako dodatek do leków przeciwbólowych, a także spożywczym (głównie w napojach) i kosmetycznym. Najbardziej znaną jednak w naszej części świata odsłoną guarany są suplementy na odchudzanie.

Guarana - Guaranax 60kaps Olimp

Guarana – skutki uboczne i dawkowanie

herbata z guaraną​Suplementy z guaraną, ze względu na wysoką dawkę kofeiny, należy przyjmować uważnie i ostrożnie. Warto dokładnie zapoznać się z ulotką każdego przyjmowanego suplementu oraz pamiętać, iż spożycie ponad 400 mg kofeiny na dobę może powodować skutki uboczne, takie jak bezsenność, nadpobudliwość, problemy żołądkowe czy arytmia serca. Dobrze również, wiedzieć, że ilość tej substancji w suplementach nie jest w naszym kraju w żaden sposób ograniczana czy regulowana prawnie. W większości z nich jednak zawiera się od 40 do 100 mg kofeiny w jednej dawce (to znaczy tabletce lub kapsułce) produktu.

Herbata z guaraną

Ekstraktu z guarany w formie proszku używać można na wiele sposobów. Można przyrządzić z niego napar w rodzaju herbaty lub dodawać do innych gorących i zimnych napojów, takich jak kawa, herbata, gorąca czekolada czy soki albo lemoniada. Szczyptą guarany warto wzbogacić też koktajl owocowy lub owocowo-warzywny, a także deser, ciasto, jogurt czy musli. Guarana ma raczej przyjemny, lecz dość specyficzny smak, który nie każdemu odpowiada, da się ją jednak „przemycić” w wielu potrawach i napojach.

Guarana – tabletki

guarana tabletkiOsobom nieprzekonanym do smaku guarany w proszku a chcącym na własnej skórze doświadczyć jej właściwości pozostają tabletki. To bardzo przystępna, łatwa w użyciu i wysoce przyswajalna forma tej rośliny. Należy pamiętać o dobraniu i zachowaniu odpowiedniej dla nas dawki, która zależeć będzie od zawartości ekstraktu w tabletce. Ta zaś zależy od tego, czy jest to produkt, którego jedynym czynnym składnikiem jest guarana, czy może suplement zawierający dwa lub więcej ekstraktów i substancji leczniczych. Guarana często występuje w zestawie z wyciągiem z jagód acai czy zielonej herbaty, a także z L-karnityną, chromem, jodem, kwasami tłuszczowymi z grupy omega i różnymi witaminami, które to składniki mają za zadanie wzmocnić jej działanie lecznicze i odchudzające.

Guarana – cena

Ceny produktów z guaraną są zróżnicowane i zależą od ich formy i ilości zawartego w nich ekstraktu. Najtańsze produkty z tą rośliną znajdziemy już za około 25 złotych, choć częściej występują suplementy w przedziale cenowym wynoszącym 40 - 60 zł.

Komentarze (0)