28 lipca 2021 Udostępnij

Soki z wyciskarki w diecie cukrzyków

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, której sprzyjają warunki w jakich obecnie żyje coraz więcej osób. Siedzący tryb życia, spożywanie dużej ilości cukru, stres i pospiech, a także otyłość to jedni ze sprzymierzeńców cukrzycy. Jeśli dołożymy do tego małą aktywność fizyczną, a także genetykę, to niestety bardzo prawdopodobne, że z czasem możemy cierpieć na otyłość, cukrzycę, nadciśnienie, problemy z sercem i wiele innych chorób. Niekontrolowana cukrzyca może skończyć się bardzo źle.
 
Życie cukrzyka po postawieniu diagnozy diametralnie się zmienia. Od tego czasu musi nieustannie się kontrolować – przyjmować leki, insulinę, stosować dietę, sprawdzać codziennie swój poziom cukru, a także stosować się do zaleceń i być pod ścisłą kontrolą diabetologa. Bez różnicy czy chorujemy na cukrzycę od urodzenia czy mamy cukrzycę nabytą to możemy skutecznie walczyć z chorobą. Zdrowszy tryb życia, wprowadzenie diety i redukcja wagi sprawiają, że z czasem cukrzyca jest coraz mniej uciążliwa, a niektóre z jej objawów mogą nawet zacząć się cofać. Ważna jest jednak regularność i wyrobienie sobie nowych nawyków, które sprawią, że życie cukrzyka będzie łatwiejsze. Skuteczną pomocą w walce z cukrzycą mogą być domowe soki wyciskane w wyciskarce, które dostarczają niezbędnych witamin, a jednocześnie mają o wiele mniej cukru niż klasyczne soki dostępne na sklepowych półkach. 

Soki z wyciskarki a dieta cukrzyków

Początkujący cukrzycy mogą być przerażeni wytycznymi zawartymi w niektórych dietach opracowanych dla diabetyków. Szczególnie trudno jest unikać cukru, który znajduje się praktycznie we wszystkich produktach spożywczych. To zaskakujące, ale cukier znajduje się nawet w pasztecie czy puszkach z rybami. Dlatego unikanie cukru jest tak trudne, a producenci celowo stosują duże ilości cukru, aby uzależnić nas od swoich produktów. Każdy z pewnością zauważył, że gdy zaczyna jeść słodkie produkty, to chce ich jeszcze więcej. Tak właśnie działa efekt słodkich produktów, które działają uzależniająco. Co więcej w większości produktów, których nie posądzamy o zawartość cukru, znajduje się on w składzie. Czasami nawet cukier nie jest wyczuwalny w smaku, dlatego jeszcze trudniej zdać sobie sprawę z jego obecności. Dlatego najlepiej jest na początek wykluczyć niektóre produkty.
 
Oczywiste jest zrezygnowanie ze słodkich napojów gazowanych, słodyczy, ciast itp. Dużo cukru mogą mieć jednak także z pozoru zdrowe produkty. Bardzo dużo cukru mają np. winogrona. Warto także wybierać produkty, które mają w sobie cukry złożone, które wolniej rozkładają się w organizmie i nie powodują gwałtownych wahań zawartości glukozy we krwi.
 
Z owoców warto wykorzystywać
  • grejpfruty (wspierają organizm osób odchudzających się),
  • jagody (działają pozytywnie na wzrok, z którym z czasem cukrzycy mogą mieć problemy),
  • wiśnie,
  • agrest,
  • maliny,
  • jabłka,
  • pomarańcze.

Z kolei z warzyw najlepsze są te zielone jak:

  • szpinak,
  • ogórek,
  • sałata,
  • kapusta,
  • natka pietruszki,
  • kiełki.

Bardzo polecany jest również sok z pomidorów. Zawiera on bardzo mało kalorii, a ponadto ma w sobie wiele witamin, w tym dobroczynny potas. Sok z wyciskarki zawiera w sobie bardzo dużo witamin, a ponadto skutecznie nawadnia organizm. 

PRZEPISY na zdrowe soki z wyciskarki

Jak wspomnieliśmy najlepsze są soki przygotowane z zielonych warzyw. Sałata, szpinak, ogórek mają bardzo mało kalorii, a ponadto posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki któremu po ich spożyciu nie podnosi się gwałtownie poziom cukru we krwi. Produkty o wysokim IG sprawiają, że napada nas wilczy głód i mamy ochotę na zdecydowanie więcej jedzenia niż zwykle, dlatego przy komponowaniu soków dla diabetyków niewskazane są produkty takie jak ziemniaki, bataty, dynia, arbuz, ananas, melon, czereśnie, banan. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych przepisów dla diabetyków:
  • 2 szklanki szpinaku, 2 łodygi selera naciowego, 1 mały ogórek, 1 zielone jabłko, sok można rozcieńczyć wodą mineralną,
  • 2 pomidory, garść natki pietruszki, 2 jabłka, kilka gałązek rzeżuchy,
  • 2 łodygi selera naciowego, po garści kiełków czosnku i brokułu, 1 jabłko, połowa cebuli,
  • marchew, 2 jabłka i seler naciowy,
  • kapusta pekińska, 1 marchew, 1 ogórek, seler naciowy, cebula, szczypta soli,
  • 1 jabłko, 1 marchew, 1 burak, sok z cytryny, natka pietruszki.
Z zielonymi sokami bardzo dobrze komponuje się zielone, kwaśne jabłko, które ma wyjątkowe walory smakowe. Bardzo ważne jest, aby przygotowywać soki z warzyw i owców kupionych od zaufanych dostawców. Wtedy mamy gwarancję, że produkty są bardziej naturalne bez dodatkowych nawozów i pestycydów. Osoby, które planują przygotowywanie większej ilości soków powinny sprawdzić, w jaki sposób najlepiej jest przechowywać owoce i warzywa, aby dłużej zachowały świeżość. Wyciśnięty sok z wyciskarki najlepiej jest spożyć w ciągu 24h. Po przygotowaniu należy go przelać do szklanej butelki i wstawić do lodówki. Soki przygotowane samodzielnie mogą spożywać zarówno dorośli jak i dzieci chorujące na cukrzycę. 

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego warto pić świeżo wyciskane soki? >>>

Komentarze (0)