Dlaczego warto ograniczyć cukier w diecie?
Wiele osób uważa, że skoro wyeliminowało cukier z diety to organizm jest zabezpieczony przed takimi chorobami jak cukrzyca, próchnica, czy nadwaga. Niestety, cukier jest obecny nie tylko w torebkach. Kupujemy go w gotowych potrawach, napojach, wędlinach, pieczywie, przetworach. Wiesz, gdzie czai się cukier?
Dzienna dawka cukru nie powinna przekraczać 5 łyżeczek do herbaty, czyli równowartości 25 g. W niektórych przypadkach (uprawianie sportu, ciężki wysiłek fizyczny) spożycie cukru może nieco wzrosnąć. Jednak nawet wtedy, nie powinno przekraczać 50 g dziennie.
Kiedy zjadasz ciastko, przyjmujesz średnio 6 łyżeczek cukru, w puszce popularnej coli jest ich aż 7. Jeśli chcemy istotnie ograniczyć przyjmowanie cukru, musimy zacząć bacznie przyglądać się produktom, które kupujemy, dlatego, ze sacharoza kryje się nie tylko w potrawach, które „mają prawo” być słodkie (np. dżemy, ciasta, słodycze), ale również w mięsach, konserwach i wielu innych.
Według badań, Polacy spożywają ok. 40 – 50 kg cukru, z tego ok. połowa to cukier zawarty w produktach spożywczych. Zatem, nawet jeśli ograniczymy do zera spożycie sacharozy z torebki, pozostaje ok. 25 kg białej trucizny, przyjmowanej wraz z pożywieniem.
Gdzie kryje się cukier?
Wykrycie cukru w artykułach spożywczych wiąże się z koniecznością analizowania etykiet. Te często są pisane drobnym drukiem, niewygodnym do śledzenia w sklepie. Ponadto producenci nie zawsze stosują jasne określenia składników produktów, często sacharoza schowana jest w określeniu „węglowodany”.
Na etykiecie nie koniecznie musi być ujęcie cukru w gramach, jego udział w produkcie może być określony np. procentowo. Jeśli do tego spotkamy się z opisem „50% węglowodanów”, to możemy odnieść mylne wrażenie co do zawartości cukru w kupowanym artykule.
Do czołówki produktów zawierających cukier należą wszelkie słodzone napoje gazowane o smaku owoców lub popularnej coli. Litrowa butelka tego rodzaju napojów zawiera od 110 g do 120 g cukru. To ponad 20 łyżeczek sacharozy, czyli pustych kalorii.
Kupując soki owocowe, należy zwracać uwagę, by były to soki niesłodzone. Często soki zawierają dodatek cukru, np. nektary przygotowane są z wody z sokiem i cukrem. Jeszcze gorszy pod tym względem jest napój, który może zawierać dowolne proporcje soku, wody i cukru. Również soki w ich najlepszej, czystej postaci, bywają przez producentów „wzbogacane” o porcję cukru. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne przez Unię Europejską, a wytwórcy korzystają z tej furtki, chcąc wykorzystując skłonność do spożywania słodkich napojów i potraw naszych najmłodszych.
Nawet do 65 proc. składu, stanowi cukier w różnego rodzaju owocowych przetworach (konfiturach, dżemach, marmoladach, itp.) Podobne ilości zawierają kremy czekoladowe (ok. 60% składu). Cukier znajdziemy też w kompotach, owocach w puszkach, suszonych owocach oraz owocach kandyzowanych.
Od sacharozy nie są wolne śniadaniowe przysmaki typu musli, płatki śniadaniowe, czekoladowe i zbożowe kulki, poduszeczki, etc. Pozostając przy śniadaniu, dosładzane cukrem jest pieczywo tostowe, bułki, rogale, a nawet pumpernikiel. Nie obronisz się przed nim spożywając wafle ryżowe, suchary, biszkopty, otręby pszenne.
Dosładzane są preparaty sprzedawane w aptekach (różnego rodzaju syropy i cukierki na kaszel, suplementy).
Kolejną grupą produktów zawierających cukier są przetwory mleczne, a w tym: jogurty owocowe, serki homogenizowane, maślanki, śmietanki do kawy. Teoretycznie, mleko i przetwory mleczne powinny wspomóc nas w zaopatrywaniu organizmu w wapń, jednak zawartość cukru skutecznie obniża naszą zdolność do przyswajania tego minerału.
Produkty, które mogą nas niemile zaskoczyć, pod względem zawartości cukru to także puree ziemniaczane, kiełbasy wędzone, pasztety z dziczyzny oraz przyprawy takie jak: ketchup, musztarda, inne sosy.
Zawartość cukru w wybranych produktach
- ananas – 12,3%
- banan- - 12,3%
- czereśnie – 11,8%
- jabłka – 10,3%
- winogrona – 15%
- daktyle suszone – 55%
- jabłka suszone – 42%
- rodzynki – 63,9%
- konfitura malinowa – 60,4%
- konfitura ze śliwek – 59,6%
- dżem niskosłodzony – 34,6%
- dżem zwykły – 58,9%
- sok marchwiowo-jabłkowy – 5,7%
- napój typu cola – 10%
- napoje gazowane – 5,9%
- płatki żytnie – 9,5%
- musli czekoladowe – 28,8%
- musli owocowe – 13,9%
- krem czekoladowy – 57,9%
- jogurt owocowy – 2,9%
- napój jogurtowy – 7,2%
- deser truskawkowy – 15,6%
- chałka – 9,8%
- śledź w sosie pomidorowym – 2,5%
- sosy do sałatek – 10%
- lody mleczno - owocowe – 14,5%
- pierniczki w czekoladzie – 40%
- czekolada gorzka – 38,3%
- czekolada mleczna – 56%
- żelki – 77%
Dlaczego warto ograniczać cukier?
Cukier - czy to w białej czy brązowej postaci, nie dostarcza naszemu organizmowi niczego poza kaloriami.
Jak dowodzą badania, spożywanie 1 łyżeczki cukru ponad dzienną normę, po roku przynosi efekt w postaci 1 dodatkowego kilograma na wadze.
Cukier prowadzi do otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy, próchnicy. Roztwory cukru podrażniają żołądek i dwunastnicę, aktywizują wydzielanie soków trawiennych, skutkiem czego jest wzmożony apetyt.
Cukier zakwasza organizm. Wiąże się to nie tylko z dającymi się powiązać skutkami, w postaci refluksu, zgagi, stanów zapalnych, czy wrzodów. Zakwaszenie to także bóle stawów, apatia, brak energii, wypadanie włosów, ogólne osłabienie organizmu.
Trawienie cukru zwiększa się zapotrzebowanie na minerały, w tym wapń, fosfor, magnez, selen, chrom oraz witaminy z grupy B. To intensywne spożytkowanie cennych składników może powodować arytmię serca, kłopoty z koncentracją, zmniejszenie odporności organizmu oraz depresję.
Zobacz również
Komentarze (0)
VTeraz, gdy nadeszło lato, co może być lepszego niż pyszny, orzeźwiający napój? Smoothies są idealnym towarzyszem na tę porę roku, ale wielu z Was pyta, z czym je łączyć? Co mogę dodać, aby wzmocnić smak, nadać mu kolor lub nawet poprawić jego wygląd? Nie martw się, oto kilka...
Smoothies: energia na dobry początek nowego roku
VPoczątek roku jest zawsze trudny, wiąże się z nowymi wyzwaniami, postanowieniami i celami. Aby odnieść sukces, potrzebujemy dobrej diety, która da nam dużą dawkę energii, by stawić czoła codzienności. Owoce i warzywa mogą dać nam doskonały zastrzyk energii, dzięki któremu...
7 Life Smoothies, których musisz spróbować
VIstnieje wiele powodów, dla których musisz spróbować 7 Life Smoothies. Jeśli jesteś jednym z ponad 500 dystrybutorów, którzy oferują nasze produkty w swoich kawiarniach, hotelach, restauracjach, szkołach, szpitalach, siłowniach, firmach cateringowych lub food truckach w Zjednoczonych...
Zostaw komentarz