Szparagi – zdrowy afrodyzjak w Twojej kuchni
Szparagi to niewątpliwie prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych. Skutecznie zapobiegają powstawaniu nowotworów, odpowiadają w dużej mierze za prawidłowy rozwój płodu, a poza tym wspomagają kobiety karmiące piersią. Dodatkowo zaleca się ich spożywanie osobom przebywającym na diecie redukcyjnej, bo 100 g szparagów to tylko 18 kcal. Szparagi są też jednymi ze skuteczniejszych afrodyzjaków. Jakie mają właściwości odżywcze i lecznicze? Czy działają tak dobrze na libido jak kawior czy lubczyk?
Szparagi białe, zielone i fioletowe pochodzą z tego samego gatunku, ale ich barwa wynika z innego sposobu uprawy.
Szparagi zielone
Wypustki szparagów zielonych wyrastają wysoko ponad ziemię i odbarwiają się za sprawą słońca na kolor zielony właśnie. Zielone szparagi są bardzo cienkie, aromatyczne, ale też wyraziste w smaku. Poza tym należą do warzyw miękkich, a więc przed gotowaniem nie trzeba ich obierać. Posiadają dlatego wiele cennych właściwości, bo najważniejsze substancje kryją się właśnie pod skórką. Są to przede wszystkim magnez, potas, fosfor i wapń. Szparagi zielone są bardzo popularne w USA i we Francji.
Szparagi białe
Szparagi białe rosną z kolei pod ziemią, gdzie nie dociera do nich światło słoneczne. Dlatego też nie produkują żadnego barwnika. Są średniej grubości i posiadają delikatny smak, raczej łagodny. Są twardsze niż szparagi zielone, a więc przed gotowaniem należy je dokładnie obrać, co niestety pozbawia ja wielu cennych wartości odżywczych. W Polsce białe szparagi uprawia się m.in. na terenie Wielkopolski.
Szparagi fioletowe
Szparagi fioletowe natomiast rosną kilka centymetrów nad ziemią. Na skutek tego posiadają grubą łodygę o barwie fioletowej. Fioletowe szparagi zawierają więcej cukrów i mniej błonnika pokarmowego niż szparagi białe i zielone. Ta uprawa jest też dość kłopotliwa, bo szparagi tego typu należy bardzo szybko zebrać, jeszcze zanim słońce zmieni ich zabarwienie na kolor zielony Dlatego też spotkać je można raczej rzadko, głównie we Włoszech oraz Wielkiej Brytanii.
Właściwości szparagów
Szparagi są produktem dietetycznym, w 100 g szparagów znajduje się tylko 18 kcal. Mimo niskiej kaloryczności i zawartości wody na poziomie 95% są one skarbnicą witamin i składników mineralnych takich jak:
- kwas foliowy - niezbędny pierwiastek w przypadku kobiet planujących ciąże, który odpowiada za prawidłowy rozwój płodu; kwas foliowy skutecznie spowalnia procesy starzenia się oraz pomaga w regenerowaniu uszkodzonych komórek; wspomaga także pracę układu krążenia,
- witaminy E i C, beta-karoten - poprawiają ogólną kondycję paznokci, skóry oraz włosów,
- asparagina - wspomaga pracę nerek oraz odpowiada za odpowiednie nawodnienie organizmu,
- potas, fosfor i wapń - odpowiadają m.in. za kondycję zębów i kości, potas w dużej mierze połączony z asparaginą sprawia, że szparagi wykazują także właściwości moczopędne,
- glutation - wzmacnia układ odpornościowy, pomaga wątrobie w procesie oczyszczania organizmu z toksyn, a także zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych oraz choroby Alzheimera,
- błonnik pokarmowy - poprawia procesy trawienia oraz perystaltykę jelit,
- inulina - cenny prebiotyk, który odżywia pożyteczne bakterie jelitowe zapewniając prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.
Jak kupować i gotować szparagi?
Podczas zakupów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy łodygi nie posiadają plam i są gładkie, a główki zwarte. Jeśli po przełamaniu z łodygi wypływa sok (o smaku niekwaśnym) to znak, że szparagi są świeże. Szparagi najlepiej smakują świeżo zebrane. Są też dość nietrwałe. W lodówce przechowywać je można 2 dni, i to wstawione pionowo do pojemnika z odrobiną wody z lodem bądź zawinięte w wilgotną ściereczkę.
Dolne końce szparagów są twarde, odcina się je więc nożem lub odłamuje. Później szparagi kroi się zaczynając poniżej główki, która powinna pozostać w całości. Szparagi gotuje się związane w pęczek w pozycji pionowej (główki muszą wystawać ponad poziom wody) w specjalnie do tego celu przeznaczonym wysokim garnku. Wkłada się je do wrzącej, posolonej wody z dodatkiem cukru i gotuje do miękkości. Zwykle trwa to 10-15 minut (białe szparagi gotują się dłużej niż zielone). Szparagów nie wolno rozgotować.
Szparagi – przepisy
Quiche ze szparagami
Składniki: (dla 6 osób, czas 20 minut, danie bardzo łatwe w przygotowaniu)
- 400 g mrożonego ciasta francuskiego ,
- 2 pęczki zielonych szparagów,
- kilka gałązek świeżej natki pietruszki,
- 1 jogurt naturalny,
- 3 jajka,małe opakowanie płynnej śmietanki
- 80 g startego parmezanu lub innego sera żółtego
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Trzeba na blasze ułożyć gotowe ciasto francuskie, a szparagi obrać odcinając najtwardszą ich część. Potem należy je ugotować w osolonej wodzie. Po ugotowaniu trzeba je ostudzić i pokroić na mniejsze części o długości około 4 cm. Tak przygotowane szparagi można ułożyć na cieście i posypać natką pietruszki. Całość zalewa się masą przygotowaną z rozbełtanych jajek, śmietany, jogurtu, która została doprawiona pieprzem i solą. Do tego należy na końcu dodać starty ser żółty. Ciasto powinno zapiec się w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 35 minut. Najlepiej smakuje na ciepło.
Zupa-krem z białych szparagów
Składniki:
- pęczek białych szparagów,
- 2 cebule,
- 2 łyżki masła,
- 1 l bulionu drobiowego,
- 1/2 szklanki śmietany 18 %,
- łyżeczka cukru
- łyżka posiekanego koperku
- sól, biały pieprz
- garstka groszku ptysiowego
Przygotowanie krok po kroku:
Szparagi trzeba umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Później zalewa się je bulionem z dodatkiem cukru i gotuje 15 minut (główki gotujemy tylko 5 minut). Cebulę należy zeszklić na maśle i dodać do szparagów wraz ze śmietanką. Całość miksuje się, doprawia solą i pieprzem, a na końcu posypuje koperkiem.
Zobacz również
Komentarze (0)
VTeraz, gdy nadeszło lato, co może być lepszego niż pyszny, orzeźwiający napój? Smoothies są idealnym towarzyszem na tę porę roku, ale wielu z Was pyta, z czym je łączyć? Co mogę dodać, aby wzmocnić smak, nadać mu kolor lub nawet poprawić jego wygląd? Nie martw się, oto kilka...
Smoothies: energia na dobry początek nowego roku
VPoczątek roku jest zawsze trudny, wiąże się z nowymi wyzwaniami, postanowieniami i celami. Aby odnieść sukces, potrzebujemy dobrej diety, która da nam dużą dawkę energii, by stawić czoła codzienności. Owoce i warzywa mogą dać nam doskonały zastrzyk energii, dzięki któremu...
7 Life Smoothies, których musisz spróbować
VIstnieje wiele powodów, dla których musisz spróbować 7 Life Smoothies. Jeśli jesteś jednym z ponad 500 dystrybutorów, którzy oferują nasze produkty w swoich kawiarniach, hotelach, restauracjach, szkołach, szpitalach, siłowniach, firmach cateringowych lub food truckach w Zjednoczonych...
Zostaw komentarz