Medycyna ortomolekularna
Czym jest medycyna ortomolekularna? To dyscyplina, która uzupełnia tradycyjne leczenie. Jak zauważył prof. Linus Carl Pauling w czasopiśmie Science z 1968 r. „medycyna ortomolekularna skupia się na utrzymaniu dobrego stanu zdrowia oraz wspieraniu procesu leczenia chorób oraz stanów chorobowych poprzez zmianę stężenia substancji, które w sposób naturalny występują w organizmie człowieka i jednocześnie odpowiadają za szybki jego powrót do zdrowia".
Medycyna ortomolekularna w kilku słowach
Przymiotnik „ortomolekularny” pochodzi od dwóch słów:
- orthos (j.gr.) - oznacza prawidłowy, właściwy
- molecula (j.łac.) - cząsteczka
Zapotrzebowanie osób cierpiących na różnorakie schorzenia na witaminy, aminokwasy, aminocukry, czy inne związki, może się od siebie diametralnie różnić. Chory organizm różni się też w swych potrzebach od organizmu zdrowego. Założeniem medycyny ortomolekularnej jest dopasowanie jakościowe i ilościowe substancji odżywczych, których potrzebuje organizm znajdujący się w określonym stanie.
Zadaniem, które stawia przed sobą medycyna ortomolekularna jest dostarczenie ciału codziennej dawki mikroskładników, w tym witamin, mikroelementów, enzymów w takiej ilości, która pozwoli na utrzymanie jego wydajności, odporności i wytrzymałości. Istotne jest, że ta dyscyplina dopuszcza stosowanie megadawek określonych składników, jeśli stan organizmu tego wymaga.
Profilaktyka i leczenie w jednym
Prekursor tej dyscypliny, dwukrotny laureat nagrody Nobla, Linus Carl Pauling opisywał medycynę ortomolekularną jako „pozwalającą na utrzymanie dobrego stanu zdrowia poprzez zastosowanie różnych stężeń substancji, które naturalnie występują w organizmie”.
Ma ona pomóc w zapobieganiu chorobom, przedłużaniu życia, poprawie stanu zdrowia oraz integracji psychiki i fizycznej strony naszego ciała. Profilaktyka i leczenie są tu traktowane jako spójny system działań. Stan zdrowia, jak i choroby są nierozłączne, a proces zmian chorobowych zaczyna się znacznie wcześniej, niż występują jej pierwsze objawy. Zgodnie z założeniami medycyny ortomolekularnej, nawet osoby przechodzące przez zaawansowane stadia choroby mogą poprawić swój stan, nawet w przypadku chorób uznawanych za nieuleczalne.
W wyniku przeprowadzanych wciąż badań, dowiedziono, że utrzymanie ciała w zdrowiu jest zależne nie tylko od witamin, mikroelementów, czy substancji mineralnych, ale również od składników odżywczych takich jak niezbędne kwasy tłuszczowe oraz probiotyki. Zauważono, że te właśnie składniki odgrywają bardzo istotną rolę w procesie ochrony i przywracania zdrowia.
Jednocześnie, trzeba zauważyć, że mikroskładniki nie działają samodzielnie, niejako w oderwaniu od całej reszty innych wartości dostarczanych organizmowi. Wręcz przeciwnie, łączą się w procesach metabolizmu, uzupełniają się lub wzmacniają swoje działanie. W zdrowym organizmie, wszystkie składniki są dostarczane w wystarczających ilościach tworząc skuteczną barierę dla rozwoju chorób.
Składniki odżywcze w medycynie ortomolekularnej
W kręgu zainteresowania medycyny ortomolekularnej pozostają zarówno substancje proste, jak i złożone. Wśród nich można wymienić:
- witaminy,
- pierwiastki śladowe,
- składniki mineralne,
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,
- aminokwasy i aminocukry,
- związki pochodzenia roślinnego,
- enzymy proteolityczne,
- pro- i prebiotyki.
Sporą część niezbędnych do życia związków, organizm ludzki jest w stanie wytworzyć sam. Niestety, nie w każdym przypadku tak jest, dlatego konieczne jest dostarczanie pewnych substancji wraz z pożywieniem. To, co jemy i w jakich ilościach, ma decydujący wpływ na stan naszego zdrowia. Ta kwestia pozostaje szczególnie ważna w okresie choroby, gdy organizm jest osłabiony lub narażony na wyjątkowy wysiłek (stres, wytężona praca fizyczna, itp.).
Dawkowanie substancji odżywczych w ujęciu ortomolekularnym
Składniki odżywcze, takie jak witaminy, kwasy tłuszczowe, enzymy i inne substancje pochodzące z pożywienia biorą czynny udział w dostarczaniu organizmowi energii, utrzymywaniu go w należytym zdrowiu i zapobieganiu procesom chorobowym. Według najnowszych badań, te same wartości mogą przyczynić się do odzyskania zdrowia, w sytuacji, gdy choroba zaatakowała już organizm. Propagatorzy medycyny ortomolekularnej udowadniają, że nawet w ciężkich przypadkach, choroba może zahamować swoją ekspansję, a wręcz ustąpić, jeśli zastosuje się odpowiednie dozowanie substancji odżywczych.
Odczytując zalecane dzienne dawki spożycia określonych witamin, minerałów i innych składników pokarmowych, rozpoznajemy dobowe zapotrzebowanie charakterystyczne dla zdrowego organizmu. Ciało zaatakowane chorobą ma inne (najczęściej wyższe) potrzeby w stosunku do określonych substancji. Stąd, w medycynie ortomolekularnej stosuje się niekiedy tzw. megadawkowanie, zwraca się także uwagę, by ryzyko toksycznego wpływu niektórych molekuł ograniczyć do minimum.
Medycyna ortomolekularna zakłada pełną współpracę z ciałem człowieka. Opiera się na dostarczaniu organizmowi wyłącznie takich substancji, które występują w nim w jego stanie naturalnym. Spożywane ilości tych wartości powinny odpowiadać indywidualnym potrzebom organizmu.
Zwolennicy tej dziedziny nauki, zwracają uwagę na różnicę pomiędzy medycyną ortomolekuralną a medycyną tradycyjną. Polega ona na tym, że ta ostatnia zmniejsza objawy chorób, natomiast medycyna ortomolekularna zapobiega ich powstawaniu i leczy przyczyny, a nie skutki.
Komosa ryżowa a medycyna ortomolekularna
Zarodki komosy ryżowej to substancja szczególnie cenna organizmu. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej. Wśród zbóż wyróżnia się najwyższą zawartością białka i minerałów, dodać trzeba, że jest komosa ryżowa nie zawiera glutenu.
Na bogactwo komosy ryżowej wpływa też obecność aminokwasów (lipazyna, tryptofan, metionina, cystyna), kwasu linolowego, wapnia, cynku, potasu, sodu, magnezu, manganu, miedzi, fosforu, żelaza, witamin z grupy B oraz witaminy E.
Spożywanie zarodków komosy ryżowej jest zalecane, zwłaszcza w przypadku osłabienia organizmu lub zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze, spowodowanego np. zwiększonym wysiłkiem.
Najwięcej niezbędnych wartości odżywczych dostarczają skoncentrowane zarodki komosy ryżowej zawarte w preparatach PANMOL®-B-KOMPLEX. Są one pozyskiwane zgodnie z opatentowaną metodą. Dzięki szczególnym zabiegom, możliwe jest wydobycie z czterodniowych zarodków, 500 razy większej dawki niezbędnych substancji, niż ma to miejsce w przypadku metod tradycyjnych.
Zobacz również
Komentarze (0)
VTeraz, gdy nadeszło lato, co może być lepszego niż pyszny, orzeźwiający napój? Smoothies są idealnym towarzyszem na tę porę roku, ale wielu z Was pyta, z czym je łączyć? Co mogę dodać, aby wzmocnić smak, nadać mu kolor lub nawet poprawić jego wygląd? Nie martw się, oto kilka...
Smoothies: energia na dobry początek nowego roku
VPoczątek roku jest zawsze trudny, wiąże się z nowymi wyzwaniami, postanowieniami i celami. Aby odnieść sukces, potrzebujemy dobrej diety, która da nam dużą dawkę energii, by stawić czoła codzienności. Owoce i warzywa mogą dać nam doskonały zastrzyk energii, dzięki któremu...
7 Life Smoothies, których musisz spróbować
VIstnieje wiele powodów, dla których musisz spróbować 7 Life Smoothies. Jeśli jesteś jednym z ponad 500 dystrybutorów, którzy oferują nasze produkty w swoich kawiarniach, hotelach, restauracjach, szkołach, szpitalach, siłowniach, firmach cateringowych lub food truckach w Zjednoczonych...
Zostaw komentarz