22 lutego 2022 Udostępnij

Różnice między koktajlami a smoothies

Mogą wyglądać tak samo i pewnie nie raz zdarzyło Ci się pomylić te dwa napoje, ale istnieją wyraźne różnice między smoothie a koktajlami.

Różnice między smoothies

Główna i najważniejsza różnica między tymi dwoma napojami polega na ich konsystencji, a co za tym idzie - na sposobie przyrządzania.

Koktajle są przygotowywane z owoców i warzyw, z których wykorzystuje się sok i miąższ. Koktajle mają gęstą konsystencję i zwykle zawierają stałe kawałki składników receptury, tj. owoców lub warzyw. Gdy koktajl jest gotowy, można dodać do niego mleko lub jogurt, aby uzyskać bardziej kremową konsystencję.

Jeśli koktajl zawiera kawałki owoców lub warzyw, ma więcej treści i jest gęstszy niż smoothie. Do ich przygotowania używa się większej ilości owoców, płatków zbożowych lub jogurtów, które upłynnia się na małej lub średniej prędkości, dlatego koktajl wymaga dłuższego czasu przygotowania.

Koktajle czy smoothie?

Koncepcja smoothie przeszła inną ewolucję niż shake. Początkowo składało się ono z miąższu owoców zmieszanego z cukrem i lodem, ale w ostatnich latach za smoothie uznaje się każdy sok lub koktajl zawierający mrożone owoce, jogurt lub lody. Aby przygotować smoothie, należy dokładnie wymieszać składniki, tak aby powstał gładki, gęsty napój. Powstały w ten sposób napój będzie miał większą objętość ze względu na obecność powietrza podczas jego przygotowywania.

Koktajle zwykle przygotowuje się za pomocą miksera lub blendera, natomiast smoothie - za pomocą blendera, ponieważ zamrożone owoce trzeba zamienić w płyn. Przygotowanie smoothie zajmuje mniej czasu, ponieważ w przeciwieństwie do koktajli nie trzeba obierać i kroić owoców.

Oba napoje dostarczają błonnika, witamin i minerałów, enzymów i przeciwutleniaczy. Idealnie nadają się do podniesienia poziomu energii, kontrolowania diety, poprawy nastroju i osiągnięcia bardziej zrównoważonej diety. Ponadto, w zależności od składników, które wybierzemy, mogą one mieć właściwości oczyszczające nasz organizm i pomagać nam w usuwaniu toksyn.

Teraz, gdy już rozumiesz różnice między smoothies i koktajlami, a także wszystkie korzyści, jakie oba napoje mogą zapewnić. Chcesz ich spróbować?

Komentarze (0)