5 grudnia 2016 Udostępnij

Babka płesznik (babka śródziemnomorska) – poznaj moc super babki!

Obecnie coraz więcej osób zaczyna ponownie dostrzegać cudowne właściwości naturalnych ziół i roślin, których spożywanie przynosi mnóstwo dobrego dla naszego zdrowia. Nasze społeczeństwo na chwilę zapomniało o tym na rzecz wszelkiego typu suplementów diety i innych produktów farmakologicznych. Na szczęście teraz, gdy zwracamy większą uwagę na to, co jest dla naszego organizmu dobre, ponownie odkrywamy cudowną moc roślin naturalnych. Jedną z nich jest babka płesznik, a właściwie jej nasiona.

Babka płesznik – właściwości i działanie

babka płesznik plesznikCzytając opis babki płesznik można bardzo szybko dojść do przekonania, iż jest to roślina o właściwościach bardzo podobnych do tych, które posiada siemię lniane. Zdecydowanie stwierdzenie to nie mija się z prawdą, gdyż babka płesznik, tak samo jak siemię lniane, znana jest przede wszystkim z tego, iż pomaga regulować pracę jelit. To jednak nie wszystko, gdyż nasiona tej wyjątkowej rośliny są także stosowane u osób zmagających się z hemoroidami, łagodząc takie ich objawy jak świąd czy ból.

Błonnik zawarty w babce płesznik świetnie radzi sobie również ze zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi u pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2. Okłady wykonane na bazie naparu z nasion tej rośliny są również często wykorzystywane przy różnego rodzaju chorobach skóry. Najczęściej stosują je osoby cierpiące na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Babka płesznik posiada właściwości dogłębnie nawilżające, dlatego często używa się jej na skórę suchą, w ramach jej pielęgnacji.

Babka płesznik – zastosowanie

babka płesznik zastosowanieNasiona babki płesznik kryją w sobie niesamowitą moc, którą warto jak najszybciej odkryć. Ich przygotowanie jest naprawdę proste, gdyż 1-2 łyżeczki nasion wystarczy zalać letnią wodą, aby w krótkim czasie powstał lepki kleik. Z tego też względu, powinniśmy spożyć taką miksturę tuż po jej zalaniu. Regularne spożywanie babki płesznik przynosi wspaniałe rezultaty, które można zauważyć po niedługim czasie jej stosowania. W jakich przypadkach warto zatem sięgnąć po te nasiona? Oto kilka przykładów:

1. Zaparcia

Śluz, który jest produkowany przez nasiona babki płesznik wpływa na zdecydowaną poprawę pracy naszych jelit. Reguluje się ich perystaltyka, dzięki czemu możemy pozbyć się jakże nieprzyjemnych zaparć okresowych. Stosowanie babki płesznik jest zalecane przede wszystkim osobom w podeszłym wieku, których układ pokarmowy nie działa już tak dobrze jak kiedyś, a do tego przyjmują duże ilości leków dodatkowo zaburzających pracę jelit. Co bardzo ciekawe, oprócz zaparć, babka płesznik może również pomóc osobom zmagającym się z biegunką.

2. Wrzody żołądka

Wrzody żołądka to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób, dlatego tak istotne jest aby podkreślić działanie babki płesznik również pod tym względem. Śluz produkowany przez jej nasiona doskonale osłania wrzody i jednocześnie wpływa na szybszą regenerację podrażnionej błony śluzowej żołądka. Jej stosowanie może być również pomocne w przypadku osób, które przyjmują duże ilości środków przeciwbólowych lub też często spożywają ostre potrawy.

3. Cholesterol

Podwyższony poziom tak zwanego złego cholesterolu to obecnie bardzo częsta dolegliwość, na którą cierpią zwłaszcza mężczyźni. I również w tym przypadku regularne stosowanie nasion babki płesznik może nam bardzo pomóc. Okazuje się bowiem, że roślina ta nie tylko skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, ale także sprawia, że podnosi się ilość dobrego cholesterolu. Warto zatem wprowadzić tę miksturę do swojej codziennej diety.

4. Włosy i skóra

babka płesznik na włosy i skóręOkłady na bazie nasion babki płesznik pomogą nam załagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z różnego typu chorobami skóry. Z powodzeniem stosują je osoby borykające się ze stanami zapalnymi skóry, ale także trądzikiem czy łuszczycą. Oprócz działania typowo leczniczego, babka płesznik może być również stosowana jako kosmetyk. Ma silne działanie nawilżające, w związku z czym jest chętnie stosowana przez osoby z bardzo suchą skórą.

Jeśli natomiast chodzi o włosy to babka płesznik, w postaci maseczki lub żelu, jest chętnie używana jako środek pomagający w pozbyciu się swędzenia głowy czy też w naprawie zniszczonych końcówek włosów, które się rozdwajają.

5. Odchudzanie

Fakt, iż babka płesznik ma w sobie bardzo dużo błonnika sprawia, że jest ona skutecznym i przede wszystkim naturalnym składnikiem diety, który wspomaga odchudzanie. Zdecydowanie lepiej jest wybrać właśnie taką miksturę z nasion babki płesznik aniżeli kupować sztuczne preparaty, które niejednokrotnie nie tylko nie pomagają, ale nawet szkodzą naszemu zdrowiu.

babka płesznik plesznik a ciąża

Babka płesznik w ciąży

Kobiety w ciąży bardzo często muszą znosić uporczywe zaparcia, w związku z czym szukają naturalnych sposobów na pozbycie się tej nieprzyjemnej dolegliwości. Na szczęście, babka płesznik jest dla nich całkowicie bezpieczna, dlatego w razie potrzeby można ją śmiało stosować również w tym szczególnym czasie.

 

Babka płesznik – przeciwwskazania

Babki płesznik nie powinni stosować przede wszystkim pacjenci cierpiący na nadwrażliwość jelit, ale także osoby odczuwające przedłużające się bóle brzucha. Nie należy również pić naparów z nasion tej rośliny, jeśli planowana jest kolonoskopia.

Na babkę płesznik należy także szczególnie uważać w przypadku zażywania dużej ilości leków, ponieważ jej nasiona zmniejszają ich wchłanianie. Jeśli bardzo zależy nam na wypiciu takiego naparu powinniśmy zachować przynajmniej godzinną przerwę między lekami a napojem z babki płesznik.

Komentarze (0)