22 czerwca 2021 Udostępnij

Dlaczego warto pić soki owocowe i warzywne?

 
Wiosna i lato to najlepszy czas na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych. Wtedy mamy do wyboru więcej nowalijek – warzyw i owoców po które z przyjemnością sięgamy po dość ubogiej zimie. Owoce możemy spożywać zarówno w ich naturalnej postaci jak i np. w formie dżemów i przetworów. Jednym z hitów są jednak ostatnio soki owocowe i warzywne, które mają piękny kolor, dostarczają niezbędną dawkę orzeźwienia, a także posiadają wiele witamin i składników odżywczych. Soki owocowe i warzywne wskazane są praktycznie dla wszystkich – dla osób dbających o wygląd i zdrowie, tych przebywających na diecie, kobiet w ciąży, dzieci, nastolatków i wszystkich, którzy lubią odkrywać nowe smaki. Soki z warzyw i owoców z naturalnych upraw to wartościowe produkty, które skutecznie obniżają poziom kalorii w diecie, a ponadto świetnie smakują. Kombinacji smakowych jest tutaj naprawdę wiele. Można postawić na jednoskładnikowe soki jak np. sok pomarańczowy lub postawić na mix smaków i produktów jak np. w przypadku soków owocowo-warzywnych. Jakie są największe zalety picia soków owocowych i warzywnych?

Soki owocowe i warzywne: kcal

Kaloryczność soków owocowych i warzywnych jest naprawdę niewielka. Średnio można uznać, że utrzymuje się ona na poziomie 40 kcal/100g, wszystko zależy od wykorzystanych przez nas składników. Ze względu na niewielką kaloryczność soki mogą być składnikiem tzw. detoksu lub filarem diety sokowej.
Dieta sokowa polega na spożywaniu wyłącznie soków. Stosuje się ją przez 5 dni i lepiej jej nie przedłużać, aby pozostawała dalej bezpieczna.
Dzięki tak znacznemu ograniczeniu kalorii można zgubić nawet 3-5 kg w ciągu zaledwie kilku dni. To dieta często stosowana przez gwiazdy, które szykują się do ważnego wydarzenia. Soki mogą być także elementem zbilansowanej diety. Wówczas sok często traktowany jest jako 1 posiłek np. II śniadanie lub lunch. Sok z miąższem może być bardzo sycący. Wszystko zależy od tego, w jakie filtry wyposażona jest nasza wyciskarka wolnoobrotowa. Niektóre podwójne filtry są na tyle wydajne, że nie przepuszczają żadnego miąższu, te z kolei z grubszymi oczkami mogą sprawiać, że na dnie szklanki będzie zbierała się gęsta pozostałość soku. Przykładowa ilość kalorii dla soków owocowych i warzywnych:
  • sok z marchwi 39 kcal/100g,
  • sok z buraka 47 kcal/100g,
  • sok z porzeczki 53 kcal/100g,
  • sok z pomarańczy 44 kcal/100g,
  • sok z banana 52 kcal/100g,
  • sok z jabłka 40 kcal/100g,
  • sok z truskawek 44 kcal/100g,
  • sok z melona 36 kcal/100g,
  • sok z pomarańczy i jarmużu 43 kcal/100g,
  • sok z ogórka 16 kcal/100g,
  • sok z pomidorów 17 kcal/100g.
Ponadto warto wiedzieć, że większość warzyw i owoców posiada w swoim składzie bardzo dużą ilość wody, dlatego picie soków to bardzo dobry sposób na dodatkowe nawodnienie. Gdy znudzi nam się woda, kawa czy herbata to z powodzeniem możemy dla urozmaicenia sięgnąć po różnorodne soki. Jeśli chcemy ograniczyć ilość kcal w naszych sokach, to możemy zacząć je samodzielnie wyciskać w domu. Dzięki temu przygotowane przez nas soki zostaną pozbawione zwiększonej ilości cukru, a także sztucznych dodatków jak barwniki i zagęszczacze.
 
Aby przygotować wartościowe soki warto zaopatrzyć się w wyciskarkę wolnoobrotową, dzięki której pozyskamy z przygotowanych produktów maksymalną ilość soku. Sprawdź, jak prawidłowo przechowywać soki z wyciskarki. Dzięki wolnym obrotom do soku dostaje się niewiele powietrza, dzięki czemu można go przechowywać nieco dłużej.  Oprócz tego wolne obroty sprawiają, że powstały sok się nie nagrzewa, dzięki czemu już po krótkim wstawieniu do lodówki nadaje się do picia w upalne dni. Warto jednak wiedzieć, że świeżo wyciskany sok najlepiej przechowywać do 24 godzin i w szklanej butelce, po tym czasie warto przygotować nowy napój. 

Wartości odżywcze w sokach owocowych i warzywnych

Wartość soków owocowych i warzywnych jest nie do ocenienia. Zmieniając produkty wykorzystywane do produkcji soku można codziennie dostarczać sobie najważniejszych witamin i pierwiastków. Soki z różnych warzyw i owoców mogą wpływać pozytywnie na funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka, pomagać kontrolować wagę, regulować cukier, ciśnienie, a także wpływać pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci. Przykładowe wartości odżywcze w niektórych sokach:
  • Sok pomidorowy z kurkumą nie dość, że ma bardzo mało kalorii, to jeszcze pomaga skutecznie walczyć z cholesterolem, oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga przemianę materii. Sok ten posiada w swoim składzie sód, potas, witaminę A, D, B12 i B6, a ponadto wapń, żelazo i magnez.
  • Sok jabłkowy z miętą zawiera wiele błonnika, który daje uczucie sytości i oczyszcza jelita. To sok wskazany do spożycia osobom borykającym się z zaparciami. Sok ten ponadto opóźnia procesy starzenia się. Zawiera w sobie witaminy A, B1, B2, B3, B6, B9, E, K, P, a także dużą zawartość witaminy C.
  • Sok z marchwi ma nie tylko wiele witamin, ale zawiera także beta-karoten, który pozytywnie wpływa na cerę. Sok marchwiowy dostarcza organizmowi witaminę C, E a także kwas foliowy, tiaminę, wapń, magnez i fosfor.  

CZYTAJ TAKŻE: Przepisy na zdrowe soki warzywne >>>

Komentarze (0)