23 sierpnia 2021 Udostępnij

7 prostych domowych sposobów, które pomogą złagodzić rozstrój żołądka

Wraz z nadchodzącym sezonem wakacyjnym i ucztowaniem , na pewno będziesz miał do czynienia z różnymi problemami trawiennymi, w tym rozstrój żołądka, biegunka i niestrawność. Istnieje kilka prostych środków domu można użyć do skorygowania drobnych problemów brzucha. Skonsultować się z lekarzem, jeśli te nie pomagają i jeśli ból jest ciężki.

 

1. Węgiel aktywowany

Węgiel aktywowany jest doskonałym domowym środkiem do radzenia sobie z rozstrojem żołądka. Jest on przydatny w sytuacjach, w których rozstrój żołądka jest spowodowany przez coś, co zjadłeś.

Na przykład, jeśli ktoś spożywa coś szkodliwego, takiego jak środek czyszczący, przeterminowana żywność lub nawet narkotyki, węgiel aktywny pomaga wchłonąć trucizny w żołądku.

Jest to również przydatne, gdy czujesz się wzdęty w układzie pokarmowym, węgiel aktywowany pochłania gazowość i zapewnia tymczasową ulgę. Jeśli wzdęcia są przewlekłe, wtedy należy zmienić dietę i styl życia.

Podczas stosowania węgla aktywnego, ważne jest, aby pić dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu.

2. Surowy miód i miód Manuka

Surowy miód jest dobrym antybiotykiem, który zawiera silne enzymy, wraz z oksydazą glukozy i fosfatazą kwaśną. Związki te pomagają w trawieniu i mogą pomóc w zwalczaniu E. coli. Możesz spożywać surowy miód lub miód manuka łyżeczką, dodając go do herbat ziołowych lub owsianki, albo w sosie do sałatek.

miód

3. Ocet jabłkowy z cydru

Ocet jabłkowy jest jednym z najlepszych rozwiązań dla złagodzenia rozstroju żołądka, zwłaszcza w przypadku niestrawności.

Pomaga stymulować odpowiednią ilość kwasu żołądkowego do prawidłowego trawienia, które pomogą również złagodzić refluks kwasu.

Wymieszaj jedną łyżkę stołową octu w szklance wody o temperaturze pokojowej.

Pij jedną filiżankę, co 4-6 godzin, aż poczujesz ulgę od bólu brzucha lub niestrawności.

Przeczytaj więcej o wielu zastosowaniach octu jabłkowego.

 

4. Probiotyki

Probiotyki powinny być naprawdę na samym szczycie tej listy. Kiedy masz problem z trawieniem, to zwykle jest to, że flora jelitowa jest poza równowagą i brakuje korzystnych bakterii do walki ze szkodliwymi bakteriami.

Przyjmowanie wysokiej jakości suplementu probiotycznego lub spożywanie porcji jogurtu, kiszonej kapusty, kefiru, kimchi lub innego rodzaju sfermentowanej żywności pomoże ustabilizować florę jelitową, aby zwalczać patogeny, które powodują rozstrój.

 

5. Papaja i banan

Papaja i banan są bardzo pocieszające i uzdrawiające żywności, gdy masz problemy z trawieniem. Zawartość pektyn w obu owocach pomaga w normalizacji funkcji jelita grubego poprzez regulację prawidłowego wypróżnienia. Jedz je surowe na własną rękę lub zrób smoothies, aby zharmonizować brzuszek.

6. Soda oczyszczona

Kiedy masz refluks kwasowy lub zgagę, jest to przelewanie się kwasu żołądkowego do przełyku (Nie oznacza to, że Twoje ciało produkuje nadmierną ilość kwasu żołądkowego! Przeczytaj więcej o refluksie tutaj). Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej do 8 uncji szklanki wody i wypij ją, aby pomóc złagodzić ciśnienie i gazy. Możesz pić ten roztwór co 4 godziny lub do czasu, aż znajdziesz ulgę.

Jeśli masz do czynienia z bólem brzucha spowodowanym przejedzeniem, nie stosuj tej metody. Metoda ta jest stosowana wyłącznie w celu złagodzenia ciśnienia w żołądku.

 

7. Herbaty ziołowe

Herbaty ziołowe to kolejna przydatna metoda na złagodzenie rozstroju żołądka. To powinno pracować dla prawie każdego rodzaju problemów żołądkowych.

Użyj rumianku, imbiru, melisy, szałwii, waleriany, cynamonu lub mięty pieprzowej, aby stworzyć własną herbatę ziołową.

Zaparz 2 łyżeczki suszonych ziół, do wyboru, w jednej filiżance wrzącej wody. Zaparzać przez co najmniej dziesięć minut, a następnie przecedzić.

Wlać do filiżanki i podawać. Jeśli smak jest trochę słaby lub trudny do zaakceptowania, dodaj niewielką ilość surowego miodu.

 

Unikaj przyczyn rozstroju żołądka

Wraz z wykorzystaniem domowych sposobów na złagodzenie rozstroju żołądka, powinieneś spróbować wprowadzić zmiany w swoim stylu życia, które mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom problemu, zwłaszcza jeśli jest to problem przewlekły. Tutaj są niektóre pospolite przyczyny rozstrój żołądka:

  • Zaburzona równowaga flory jelitowej spowodowana stosowaniem sterydów, antybiotyków i długotrwałych leków
  • Nadmierne spożycie alkoholu lub kofeiny
  • Przyczyną może być choroba lokomocyjna
  • Stres może prowadzić do rozstroju żołądka
  • Zatrucie pokarmowe

Dowiedz się więcej o zdrowiu jelit, które są Twoim systemem odpornościowym i "drugim mózgiem". Kiedy Twoja flora jelitowa jest zdrowa, będziesz się czuł ogólnie dobrze. Ta strona jest dobrym miejscem do rozpoczęcia nauki, ponieważ wszystko, co robimy, ma na celu zbudowanie zdrowego układu trawiennego.

 

Komentarze (0)