Topinambur – wyjątkowy słonecznik bulwiasty
Nazwa topinambur wielu osobom pewnie nic nie mówi – brzmi zresztą tajemniczo i egzotycznie. W rzeczywistości jednak roślina o tej nazwie pochodzi z Ameryki Północnej, a do Europy została przywieziona w okresie wielkich odkryć geograficznych. Inna jej nazwa to słonecznik bulwiasty, karczoch jerozolimski oraz ziemna gruszka. Roślina ta – blisko spokrewniona z popularnym u nas słonecznikiem – znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości. Pewnie dlatego interesuje się nią coraz więcej osób! Co warto o niej wiedzieć?
Topinambur – uprawa
Choć niektórym wyda się to dziwne, topinambur może być uprawiany także u nas, w Polsce – nie ma zatem żadnych przeszkód, by zająć się jego uprawą samodzielnie i tym samym móc cieszyć się świeżym topinamburem. W dodatku jest to gatunek łatwy w uprawie, mrozoodporny, który warto uprawiać przy murach czy podpórkach, bo może owego podparcia wymagać. Prócz tego jednak lubi żyzne, przepuszczalne gleby i słoneczne stanowiska. Siejmy go wiosną lub jesienią. Nie tylko będzie smakowitym przysmakiem w naszej kuchni, ale również ozdobą naszego ogrodu – wygląda bowiem jak słonecznik i często jest uprawiany jako roślina dekoracyjna.
Topinambur – właściwości i działanie
Właściwości zdrowotne topinamburu są naprawdę liczne! Roślina ta między innymi:
1. Obniża poziom glukozy – tym samym jest idealna zarówno dla diabetyków, jak i dla osób, które boją się zachorowania na cukrzycę. Sekretem tak pozytywnego wpływu na organizm człowieka jest zawarta w topinamburze inulina.
2. Obniża poziom złego cholesterolu – roślina ta zarówno obniża poziom złego cholesterolu, jak i nadciśnienie tętnicze. W ten sposób zapobiega wystąpieniu wielu chorób, między innymi miażdżycy oraz schorzeń sercowych.
3. Działa jak detoks – roślina ta pomaga oczyścić organizm ze szkodliwych substancji, przyspieszając ich usuwanie. W podobny sposób działa z alkoholem!
4. Pomaga schudnąć – głównie za sprawą dużej zawartości błonnika, topinambur jest idealnym składnikiem diet odchudzających. Błonnik pęcznieje w żołądku, zapewniając uczucie sytości na długo – dzięki temu jemy mniej i rzadziej.
5. Działa przeciwnowotworowo – badania prowadzone nad topinamburem potwierdziły, że seskwiterpeny laktonowe i białka wyizolowane z bulw topinamburu posiadają działanie antyrakowe. Zwłaszcza oddziałują na raka sutka.
6. Nadaje się dla chorych na fenyloketonurię – osoby chore na to schorzenie posiadają wrodzoną chorobę metaboliczną, która polega na nieprawidłowej przemianie fenyloalaniny. Z tego powodu nie wszystko mogą jeść – ale topinambur nie zawiera ani fenyloalaniny, ani też tyrozyny w składzie aminokwasowym białka.
7. Zapobiega chorobom jelit – udowodniono, że topinambur przyczynia się do usunięcia wielu bakterii, które wywołują poważne choroby. Z tego względu zapobiega między innymi powstaniu polipów i owrzodzeń, które prowadzą do stanów zapalnych, a nawet do zmian nowotworowych.
8. Pomaga się skoncentrować i odstresować – topinambur wspomaga pracę układu nerwowego, ponieważ zawiera magnez i witaminy z grupy B.
9. Sok z topinamburu leczy wiele chorób – by poradzić sobie z zapaleniem spojówek, hemoroidami, owrzodzeniami, oparzeniami czy łuszczycą, warto zastosować sok z topinamburu. Leczy on wiele chorób!
Topinambur – cena
Topinambur jest coraz chętniej kupowaną rośliną – wiele osób nie wie jednak, gdzie może go zakupić! Nie jest to wcale trudne – można go znaleźć zarówno na straganach, jak i w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Cena jest jednak bardzo zróżnicowana – od około 3 złotych za kilogram do nawet 25 złotych za kilogram. Warto zatem nieco się rozejrzeć, by nie przepłacić. Na ryneczkach bulwy topinamburu na pewno będą nieco tańsze niż w dużych delikatesach - warto więc rozejrzeć się u lokalnych dostawców.
Topinambur – przepisy
Skoro już uda się kupić topinambur, wiele osób nie wie co z nim zrobić. Jak przygotować coś pysznego? To również jest proste! Bulwy topinamburu posiadają bowiem bardzo pyszny, orzechowy smak i są bardzo soczyste. Można je więc gotować, blanszować, smażyć, piec, ale również spożywać na surowo. Także zamarynowane czy kiszone bulwy stanowią prawdziwy rarytas – warto więc wypróbować je w takiej formie. Nadają się jako dodatek do sałatek czy obiadów, ale również można z nich gotować pyszne zupy. We Francji oraz we Włoszech przygotowuje się z nich też frytki oraz chipsy.
Chipsy z topinamburu – świetne dla alergików i nie tylko!
Zapewne wielu z Was zaciekawiła ta propozycja – podajemy więc sposób na przygotowanie chipsów z topinamburu. Nadają się do jedzenia dla wszystkich – z pewnością przypadną do gustu tak starszym, jak i młodszym. Mogą je spożywać również alergicy.
Bulwy wystarczy kupić, wyszorować, obrać ze skórki i pokroić w cienkie plasterki. Następnie smarujemy je olejem (najlepiej z pestek winogron) i oprószamy dodatkowo ziołami – na przykład ostrą papryką, tymiankiem czy pieprzem. Możemy użyć zresztą wszelkich ziół, jakie lubimy. Mieszamy je w ziołach, a następnie wykładamy na blaszkę, na której należy ułożyć papier do pieczenia. Później już tylko pieczemy je w piekarniku nastawionym na 170 stopni Celsjusza, przez około 10-15 minut (z termoobiegiem). Można je podawać tak na ciepło, jak i na zimno – jak nam bardziej pasuje! Trzeba jedynie uważać, żeby ich nie przypalić, bo niestety są na to podatne. Najlepiej po prostu sprawdzać od czasu do czasu, czy już są gotowe i wyjąć w odpowiednim momencie. Grubsze frytki pieczemy dłużej. Smacznego!
Zobacz również
Komentarze (0)
VTop 5 przepisów na soki do wyciskarek wolnoobrotowych Hurom Spis treści Wstęp: Dlaczego warto sięgać po soki z wyciskarki wolnoobrotowej? Przepis 1: Sok energetyzujący z buraka i marchewki Przepis 2: Odświeżający sok z ananasa i mięty Przepis 3: Sok „Zielona...
VHurom – jak działa technologia wolnoobrotowa i dlaczego warto ją wybrać? Wyciskarki wolnoobrotowe zyskały ogromną popularność dzięki swojej wyjątkowej technologii, która pozwala na uzyskanie soku o najwyższej jakości. Marka Hurom, lider na rynku wyciskarek wolnoobrotowych...
VTeraz, gdy nadeszło lato, co może być lepszego niż pyszny, orzeźwiający napój? Smoothies są idealnym towarzyszem na tę porę roku, ale wielu z Was pyta, z czym je łączyć? Co mogę dodać, aby wzmocnić smak, nadać mu kolor lub nawet poprawić jego wygląd? Nie martw się, oto kilka...
Zostaw komentarz