4 marca 2016 Udostępnij

Przepis na domowy sok z kiszonej kapusty

Sok z białej kapusty to produkt, który może nas ustrzec przed wieloma zaburzeniami i chorobami przewodu pokarmowego. Bez względu na to, czy wybierzemy sok surowy, czy z kiszonej kapusty, jego działanie zawsze pozytywnie wpływa na nasz organizm. Najwygodniejszą metodą pozyskiwania soku z kapusty jest użycie wyciskarki do soków, jednak nawet, gdy nie wyposażyliśmy się jeszcze w to urządzenie, możemy przygotować ten zdrowotny napój przy użyciu  miksera lub blendera.

Przydatne urządzenia

Wolnoobrotowa wyciskarkaWolnoobrotowa wyciskarka do soku to najlepsze urządzenie, którego możemy użyć do przygotowania napoju kapuścianego. Poszukiwanie wyciskarki w sklepach tradycyjnych może nam zająć sporo czasu, dużo większe możliwości w tym zakresie daje nam internet.

Sok z kapusty można też pozyskać z pomocą bardziej powszechnych urządzeń gospodarstwa domowego, np. blendera, czy miksera.

Jak wybrać kapustę na sok

Do przygotowania soku będzie potrzebna biała kapusta. Główka powinna być twarda i zbita. Główki mniej zbite mogą być efektem zbytniego nawożenia azotem. Takie warzywo nie jest zbyt zdrowe w stanie surowym. Co innego po ukiszeniu, wówczas zgubny wpływ azotu zostaje zneutralizowany.

Aby przygotować szklankę soku, będzie potrzebne ćwierć kilograma kapusty. Jedna, średniej wielkości kapusta waży ok. 2 – 2,5 kg, to ilość wystarczająca na zapełnienie 8 szklanek.

Przygotowanie soku

Kapustę dzielimy na 8 części (jedna będzie ważyła ok. ćwierć kilograma). Wybieramy jeden kawałek, usuwamy głąb i kroimy go na drobniejsze kawałki. Głąb jest bardzo zdrowy, zatem po usunięciu nie wyrzucajmy go, zjedzmy lub poczęstujmy dzieci (dla nich to wyśmienity smakołyk).  Rozdrobnioną kapustę wrzucamy do blendera i dodajemy szklankę wody. Możemy użyć wody z kranu, filtrowanej lub mineralnej, powinna być zimna lub mieć temperaturę pokojową.

Porcja, którą wrzucimy do blendera jest odpowiednia do wyrobu soku surowego. Jeśli sok ma być ukiszony, lepiej od razu przygotować dwie części kapusty (pół kilo kapusty i 2 szklanki wody). W tym drugim przypadku, do kapusty można dodać ½ – 1 łyżeczki soli kamiennej lub soli himalajskiej. To istotny dodatek, bez którego proces kiszenia nie będzie przebiegać prawidłowo, oprócz tego sól poprawi smak soku.

zdrowy sok z białej kapusty Kapustę miksujemy tak długo, by uzyskać drobinki kapusty (widoczne gołym okiem) – ok. 1,5 – 2 minut na najwyższych obrotach. Należy zwrócić uwagę, by nie miksować zbyt długo, by nie powstał mus. Uzyskaną masę przecedzamy przez sitko, które dodatkowo możemy wyłożyć gazą. W ten sposób otrzymujemy surowy, gotowy do wypicia sok. Sok jest wyrazisty w smaku. Jeśli lubimy łagodniejsze soki, możemy dodać jabłko lub marchew.

Tę samą masę możemy też włożyć do wyparzonego, litrowego słoika, szczelnie zamknąć naczynie i pozostawić w temperaturze pokojowej na ok. 72 godziny. Po ukiszeniu zawartości, odsączamy sok przez sitko. W ten sposób uzyskamy ok. 2 szklanek pysznego i zdrowego soku. Mamy też pewność, że został on przygotowany tylko z kapusty i takiej ilości soli, jaką sami uznamy za odpowiednią.

Jak przechowywać surowy sok?

Sok ze świeżej kapusty możemy wypić od razu po przyrządzeniu. Możemy też przelać go do szklanych butelek i przechowywać w lodówce. W takich warunkach może on przetrwać dłuższy czas nie ulegając fermentacji. Schłodzony napój, zdaniem smakoszy, jest jeszcze lepszy, niż ten spożywany bezpośrednio po przygotowaniu.

Nie wyrzucaj pozostałości po przygotowaniu soku

jak przygotować sok z białej kapusty? Pulpa pozostała po kiszonym soku może być wykorzystana do przygotowania surówki z dodatkiem innych warzyw (marchwi, papryki, cebuli, itp.) lub spożyta jako samodzielne danie. Kapustę kiszoną możemy dodawać do kanapek lub przygotować z niej farsz do pierogów. Wszystko zależy od naszego gustu i wyobraźni.

Który sok jest lepszy -  surowy, czy kiszony?

Tu, dobra wiadomość dla zwolenników obu produktów. Sok z surowej kapusty działa uzdrawiająco na przewód pokarmowy. Jest zalecany w Zespole Jelita Drażliwego, stanach zapalnych uchyłków jelita grubego, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, a także przy wrzodach, refluksie, niestrawności, czy problemach z regularnym wypróżnianiem.

Dodatkowo, warto zażywać buforowaną witaminę C (kilka tysięcy miligramów). Aby wzmocnić pozytywne działanie soku, zrezygnujmy z pożywiania się wysoko przetworzonymi pokarmami, posiłkami doprawionymi cukrem rafinowanym. Ograniczajmy też leki, do tych, których przyjmowanie jest konieczne.

 

Kiszony sok to bogactwo witaminy C, K2, witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12), kwasów organicznych. Kwas mlekowy, octowy i inne kwasy powstałe w wyniku fermentacji zatrzymują rozwój bakterii chorobotwórczych. Nie można też zapomnieć, że kiszony sok z kapusty wprowadza do naszego organizmu kolonie pożytecznych laktobakterii.

O obecność w organizmie przyjaznych bakterii powinny szczególnie zadbać osoby pijące kawę, alkohol, przyjmujące leki lub stosujące niezdrową dietę (bogatą w wysoko przetworzone pokarmy). W zdrowym organizmie takich bakterii powinno być bardzo dużo (ok. 1,5 kg), nie ma więc obaw, że „przedawkujemy” sok kiszony.

właściwości zdrowotne kiszonej kapusty ​Aby zwiększyć efektywność pożytecznych bakterii, pamiętajmy, by dostarczać im prebiotycznego pokarmu (zawierającego błonnik i  fruktooligosacharydy: świeże zielone warzywa, kawę zbożową z cykorią, świeże owoce oraz pomidory, szparagi, karczochy itp.).

 

Komentarze (0)