27 stycznia 2016 Udostępnij

Przepis na domową pastę do zębów

domowa pasta do zębówPasty do zębów z półek sklepowych mogą zawierać szkodliwe substancje, takie jak SLS-y, tlenek tytanu czy fluor. Na szczęście na pomoc przychodzi nam naturalna medycyna, której lecznicze skutki pomogły już setkom osób w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Higiena jamy ustnej jest szalenie istotna w życiu codziennym - przedstawiamy Państwu zatem przepisy na skuteczne, zdrowe i naturalne pasty do zębów, które można zrobić w zaciszu domowym.

REMINERALIZUJĄCA PASTA DO ZĘBÓW Z BIAŁEJ GLINKI

Do wykonania tej pasty będą nam potrzebne następujące składniki:

  • 3 łyżki białej glinki
  • 1 łyżka gorącej wody
  • 1 łyżka oleju kokosowego
  • 1 łyżka kurkumy (nie jest niezbędna)
  • ½ łyżeczki soli himalajskiej
  • 10 kropli miętowego olejku eterycznego (również opcjonalnie)

Pierwszą czynnością, niezbędną do wykonania pasty, jest rozpuszczenie białej glinki i soli w ciepłej (nie gorącej) wodzie. Do tego roztworu dodajemy resztę składników, a całość mieszamy do otrzymania gładkiej, jednolitej masy. Olej kokosowy najlepiej dodać w stałej postaci, jednak jeśli jest lato, to może to być też płyn.

domowa pasta do zębów z glinki

Wymieszanie wszystkich składników powinno dać nam beżową masę, przypominającą papkę dla dzieci (jeśli nie dodamy kurkumy). Powinna ona lekko stwardnieć, lecz gdy temperatura pokojowa przekracza 25 stopni Celsjusza to olej kokosowy pozostanie w stanie ciekłym. Nakładamy na szczoteczkę taką samą ilość, jak w przypadku past komercyjnych.

Pastę tę powinniśmy trzymać w jakimś niewielkim, szklanym słoiku i przechowywać go w łazience. Porcja uzyskana z powyższego przepisu wystarczy na tydzień, więc trzymanie jej w lodówce nie jest konieczne, gdyż nie zdąży się zepsuć (a dodanie olejku eterycznego jeszcze zwiększy jej trwałość). W przypadku zrobienia większej ilości pasty, powinniśmy jej nadmiar trzymać w lodówce.

Działanie poszczególnych składników przedstawia się następująco:

Olej kokosowy działa antybakteryjnie, jest świetną ochroną przed infekcjami a także wpływa korzystnie na kondycję dziąseł

Biała glinka ma właściwości mineralizujące i jest bogate w takie składniki jak kaolinit, glin, krzem, żelazo, cynk, wapń, magnez oraz mikroelementy i sole mineralne.

Sól himalajska dostarcza wielu minerałów, a jej zadanie to przede wszystkim czyszczenie i wybielanie zębów. Oprócz tego hamuje rozwój bakterii, leczy drobne rany na dziąsłach i stany zapalne.

Kurkuma – działa bakteriobójczo, odkaża i wybiela.

Miętowy olejek eteryczny – wybiela, konserwuje pastę i poprawia jej smak (staje się taki, jak większości past komercyjnych)

jak zrobić samemu pastę do zębówPasta do zębów na bazie białej glinki nie pieni się tak bardzo, jak inne pasty, jednak nie ma to większego znaczenia, a dla niektórych jest to wręcz wygodniejsze. Alternatywą dla białej glinki (gdy np. nie możemy jej dostać) jest glinka bentonitowa, która jest też jadalna. Inne glinki nie są zalecane, gdy pasta ma być używana przez dzieci poniżej 12 roku życia.

Miętowy smak można uzyskać poprzez dodanie około 10 kropelek eterycznego olejku miętowego, co także w naturalny sposób zakonserwuje pastę i zwiększy jej potencjał wybielający. Do pasty można też dodać ksylitol, karob lub stewię, by nadać jej lekko słodkiego smaku.

Przechowywanie pasty powinno odbywać się w osobnym pojemniku dla każdej osoby (względy higieniczne).

PASTA DO ZĘBÓW Z OLEJEM KOKOSOWYM

Olej kokosowy jest świetnym zamiennikiem dla chemicznych fluorków i siarczanów, które zawierają pasty sklepowe. Jest skutecznym lekiem na próchnicę, ale też poprawia stan całej jamy ustnej i chroni ją przed rozwojem bakterii i drożdżaków. Typowa dieta w XXI niestety w dużej mierze składa się z cukru i przetworzonych produktów, co jest świetnym środowiskiem dla rozwoju drobnoustrojów. Olej kokosowy, którego powinniśmy użyć, musi być nierafinowany i tłoczony na zimno, gdyż wtedy zachowuje wszystkie swoje odżywcze właściwości.

Skład:

  • ¼ szklanki oleju kokosowego
  • ½ szklanki sody oczyszczonej
  • 4-5 łyżek ksylitolu
  • 1 łyżeczka naturalnego olejku miętowego lub goździkowego

Sposób przygotowania: sodę oczyszczoną należy wymieszać z ksylitolem i olejem kokosowym, a całości dodać trochę olejku miętowego, by nadać paście miętowego smaku.

Działanie poszczególnych składników:

Olej kokosowy działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie. Jest bogaty w kwas kaprylowy, więc niszczy drobnoustroje, które odpowiedzialne są za powstawanie próchnicy. Do tego dba o dobra kondycję dziąseł, ogranicza ich krwawienie i działa przeciwpróchniczo.

Soda oczyszczona jest delikatnym produktem ściernym, który zapewnia bezpieczne czyszczenie zębów. Ma działanie alkalizujące, czyli neutralizuje kwasy, które są wynikiem szkodliwego działania drobnoustrojów w naszej jamie ustnej. Oprócz tego pochłania zapachy (pozwala na utrzymanie świeżego oddechu).

miętowa PASTA DO ZĘBÓW Z OLEJEM KOKOSOWYM

Ksylitol działa przeciwpróchniczo i wzmacnia proces mineralizacji szkliwa. Tak jak soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, więc blokuje rozwój bakterii, a także hamuje procesy fermentacyjne zachodzące w jamie ustnej.

Przechowywanie pasty powinno odbywać się w osobnym pojemniku dla każdej osoby (względy higieniczne). 

Komentarze (0)