15 września 2017 Udostępnij

Buraki – polskie superfood

Czerwone buraki to nieodłączny element tradycyjnej, polskiej kuchni. Spożywane są w formie barszczu, rozmaitych surówek czy też jako dodatek do licznych sałatek. To warzywo znane jest już od bardzo dawna. Pierwszą wzmiankę w literaturze o nim znaleźć można w babilońskich archiwach pochodzących z 722 roku p.n.e.

Uprawy buraków stopniowo przenosiły się do kolejnych regionów geograficznych. Znane są starożytne wzmianki o tym warzywie w Grecji oraz nowsze, w czasach Karola Wielkiego. Wtedy jednak traktowano je jako warzywo liściaste.

Buraki – kalorie i witaminy

Oprócz właściwości smakowych buraki są również niezwykle dietetyczne. Posiadają niespełna 50 kcal w 100 gramach produktu (bez względu na to, czy są ugotowane, czy na surowo).

Takie właściwości stawiają je w elitarnej grupie "super żywności". Do licznych zalet tych warzyw należy również ogromna ilość witamin (głównie z grupy B), a także wiele mikro- oraz makroelementów. I tak też, codzienna porcja sałatki może okazać się dla organizmu niezastąpionym źródłem potasu, sodu czy też żelaza.

Czerwono-fioletowa barwa warzyw to efekt występowania w nich betacyjanów. Składnik ten jest bardzo ważny przy walce z nowotworami. Oprócz tego skutecznie pomaga w usuwaniu toksyn z wątroby.

Warzywa te znajdą swoje zastosowanie również po intensywnym treningu. Zawierają stosunkowo dużo cukru (około 10%). Będą zatem szybkim zastrzykiem węglowodanów dla trenującego organizmu. Ze względu na cukier, należy spożywać je z umiarem przy rozmaitych problemach z utrzymaniem odpowiedniego poziomu insuliny we krwi.

buraki kalorie

Buraki w diecie kobiet w ciąży i dla dzieci

Czerwone warzywo jest niezwykle korzystne dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Duża ilość kwasu foliowego ma szczególne znaczenie dla przyszłych matek. Zaleca się zatem, aby buraki znalazły się w diecie zarówno mam, jak  i ich pociech - wyjaśnia redaktorka portalu zmyslaorodzinie.pl

Buraki – właściwości

Właściwości buraków ciężko opisać w kilku słowach. Posiadają one silne działanie przeciwutleniające, które szczególnie korzystnie przeciwdziała nowotworom. Dodatkowo pomagają w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Wpływają pozytywnie na przemianę materii, trawienie oraz metabolizm. Jest to istotne zwłaszcza przy rozmaitych planach zrzucenia zbędnej "oponki”.

Wśród innych właściwości, warto wymienić, chociażby wspomaganie wątroby, jelit czy też nerek. Korzystnie wpływają także na organizm sportowca, poprawiając jego ogólną kondycję. Regularne spożywanie buraków znacząco ułatwia zachowanie odpowiedniego ciśnienia krwi. Jak zatem widać — ich wpływu na organizm można określić jako bezcenny.

ile gotować buraki

Ile gotować buraki?

To niepozorne pytanie okazuje się o wiele ważniejsze, aniżeli mogłoby się wydawać. Aby skorzystać z pełnego bogactwa składników mineralnych w burakach, najlepiej spożywać je "na surowo”. Ciekawą alternatywą jest również upieczenie ich ze skórką w piekarniku. Oprócz intensywnego smaku będą one także o wiele bardziej zdrowe.

Buraki – przepisy

Kiszone buraki – sok

Składniki:

  • 1/2 kg buraków
  • skórka z razowego chleba
  • czosnek
  • koperek lub natka pietruszki
  • cukier
  • sól

Sposób przygotowania:

Na samym początku, należy umyć, obrać oraz pokroić w plastry buraki. Następnie układa się je w kamiennym garnku, po czym zalewa litrem przygotowanej wody. Dla smaku warto dodać pokrojony w plastry czosnek, skórkę chleba, łyżkę soli oraz cukru. Tak przygotowaną mieszankę przykrywa się gazą oraz odstawia na okres 3-5 dni (w ciepłe miejsce). Powstały, sfermentowany sok należy przecedzić, po czym przelać do wyparzonych uprzednio butelek. Dla ozdoby można posypać miksturę zieleniną. Gotowy sok przechowuje się w lodówce.

Pieczone buraki — przepis

Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu cennych witamin, przepis ten jest szczególnie polecany. Zaleca się, aby to czerwone warzywo piec w naczyniu żaroodpornym z pokrywką. Alternatywą dla tego rozwiązania będzie folia aluminiowa. Należy jednak wspomnieć, że czas przygotowania w pierwszym wypadku jest krótszy a produkt finalny – nieco zdrowszy.

Całość przygotowań to po raz kolejny dokładne umycie oraz osuszenie warzyw. Nie należy ich obierać. Przygotowane buraki układa się w naczyniu żaroodpornym, po czym przykrywa pokrywką.

Warzywa w nagrzanym piekarniku powinny przebywać około godziny. Dla większych "okazów" zaleca się dłuższe pieczenie w temperaturze 200°C. Aby sprawdzić, czy buraki będą gotowe, można wykonać tzw. test wykałaczki. Gdy będzie ona łatwo wchodziła w miąższ, danie będzie gotowe.

Po wyjęciu z piekarnika czekamy, aż buraki ostygną i gotowe - pozostaje nam tylko cieszyć się intensywnym smakiem tego zdrowego dania.

buraczki zasmażane przepis

Buraczki zasmażane – przepis

Składniki:

  • 5 buraków
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżka mąki
  • sól, pieprz, cukier – do smaku
  • opcjonalnie – 1 kwaśne jabłko

Sposób przygotowania:

Na samym początku po raz kolejny myjemy warzywa, wkładamy je do garnka, po czym zalewamy zimną wodą. Tak przygotowaną mieszankę gotujemy do uzyskania miękkości (przez około godzinę). Po wystudzeniu obieramy buraki i ścieramy na tarce - zaleca się użycie tej o małych oczkach). Na patelni w międzyczasie rozgrzewamy masło, dodajemy mąkę i mieszamy całość aż do uzyskania złocistego koloru.

Do powstałego produktu, dodajemy buraczki. Całość doprawiamy solą, pieprzem, cukrem oraz sokiem z cytryny.

Do startych buraków można dodać dla smaku, starte kwaśne jabłko. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie posiekanej cebuli, dodawanej do zasmażki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać obie porady jednocześnie – wpłyną one z pewnością na ogólny, intensywny smak dania!

Komentarze (0)