Spirulina – alga o wszechstronnych właściwościach
Niezwykła roślina - spirulina, która kształtem przypomina mikroskopijną spiralę, nazywana jest czasem mlekiem Matki Ziemi. Zawdzięcza to zawartości dużej ilości GLA, czyli kwasu gamma-linolenowego, jak i innych wartościowych substancji odżywczych.
Spirulina hawajska
Naukowcy szacują, że spirulina hawajska pojawiła się na Ziemi już 3.5 miliarda lat temu. Najwcześniej z jej prozdrowotnych właściwości zaczęli korzystać mieszkańcy Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej, gdzie roślina ta do dzisiaj jest niezwykle popularna dzięki warunkom sprzyjającym jej wzrostowi. Przede wszystkim wykorzystuje się tam spirulinę jako uzupełnienie diety. Dodawana jest do różnego rodzaju koktajli, ale także jako środek kosmetyczny do maseczek skórnych.
Uważa się, że spirulina hawajska średnio zawiera około 60% białka, znaleźć można w niej bowiem aż 18 aminokwasów. Ponadto, jest niezwykle bogata w inne, zdrowotne składniki. Między innymi są to beta karoteny oraz wspomniany wcześnie kwas gamma linolenowy. Ponadto, wśród najcenniejszych substancji zawierających się w spirulinie należy wymienić kwas linolenowy, chlorofil, enzymy DNA i RNA, glikolipidy, fytocjanine, dysmutazę nadtlenkową, czy też kilka witamin należących do grupy B.
Spirulina - właściwości
Aby poznać możliwe zastosowania spiruliny trzeba dobrze zaznajomić się z jej poszczególnymi składnikami. Roślina ta zawiera:
- duże ilości białka, w tym aż 8 aminokwasów egzogennych - nie produkowanych w sposób naturalny przez organizm
- witaminy z grupy B - wysokie stężenie witamin B1 i B2 jak również B12. Szczególnie ta ostatnia wydaje się ważna dla człowieka, gdyż przyczynia się do poprawy zdolności pamięciowych, jak również wpływa na ogólne wzmocnienie organizmu, nie dopuszczając np. do wystąpienia anemii.
- kwas gamma-linolenowy - obniża poziom cholesterolu, tym samym pozwala uniknąć nadciśnienia i innych chorób układu krążenia.
- kwas linolenowy - podobne działanie do kwasu gamma - linolenowego, wpływa pozytywnie na układ krążenia m.in. poprzez obniżanie ciśnienia krwi. Ponadto, aktywizuje układ immunologiczny, likwiduje stany zapalne oraz regeneruje włosy skórę i paznokcie
Spirulina - działanie
Podczas odchudzania często cierpi się z powodu niedoboru witamin jak również minerałów. Wszystko z tego powodu, że dieta odchudzająca wymaga często rezygnacji z pożywnych posiłków. Spirulina może być rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji, gdyż jest to roślina bogata w substancje odżywcze, a jednocześnie jest niskokaloryczna, m.in. dzięki zawartości niewielkiej ilości tłuszczy. Ponadto, dzięki fenyloalaninie zwalcza chęć podjadania.
Cukrzyca a poziom cukru we krwi
Wskutek zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi dochodzi do wystąpienia niezwykle uciążliwej choroby jaką jest cukrzyca. Każdy diabetyk powinien przestrzegać diety bogatej między innymi w takie składniki odżywcze jak beta karoten, witaminy A, C, wszystkie z grupy B, magnez, cynk, potas, jak również mangan. Wszystkie te składniki zawierają się w spirulinie, dlatego jest ona jak najbardziej wskazana dla cukrzyków.
Spirulina - wzmacnia włosy, skórę i paznokcie
Budulcem dla włosów i paznokci jest białko, które spirulina dostarcza do organizmu w dużych ilościach. Ponadto, dobry wpływ na włosy, skórę a także paznokcie ma biotyna oraz witamina F. Ta ostatnia wraz z kwasem nukleinowym odpowiada za transport tlenu do poszczególnych komórek organizmu, przez co zapewnia ich odpowiednie odżywienie.
Działanie antywirusowe spiruliny
Spirulina okazuje się być bardzo skuteczna w zwalczaniu niektórych wirusów, przede wszystkim tych wywołujących takie choroby jak grypa czy różyczka. Według najnowszych badań, które przeprowadzono na Uniwersytecie Farmaceutyczno-Medycznym w Toyamie w Japonii, skuteczność tej rośliny w walce z wirusami jest spowodowana zawartością dużych ilości wapnia. Ponadto, wapń ten jest wyjątkowo dobrze przyswajalny.
Antyalergiczna spirulina
Niektóre badania wskazują na działanie antyalergiczny spiruliny. Wszystko dzięki zawartości kwasu pantotenowego, czyli po prostu witaminy B5
Spirulina a problemy nerkowe
W wielu miejscach w ludzkim organizmie może dochodzić do odkładania kamienia. Przede wszystkim jednak cząsteczki kwasu moczowego odkładają się w układzie moczowym, między innymi w nerkach. Powstrzymać kamicę może znajdujący się w spirulinie fosfor, który likwiduje kamień i prowadzi do przeczyszczenia dróg moczowych. Dzięki swoim właściwościom fosfor nie tylko zapobiega kamicy nerkowej, ale również powstawaniu kamieni w woreczku żółciowym jak również powstrzymuje rozwój artretyzmu.
Spirulina dla seniorów
Wraz z wiekiem w organizmie zaczyna brakować wielu składników odżywczych. Dla podtrzymywania jego prawidłowej pracy konieczne jest regularne ich uzupełnianie. Wiele białek czy witamin niezbędnych w okresie złotego wieku znajduje się w spirulinie.
Spirulina a działanie przeciwnowotworowe
Nowotwór to w dzisiejszych czasach jedna z najgroźniejszych chorób. Zapobiegać jego występowaniu mogą substancje odżywcze, które mają działanie antyutleniające. Jest to między innymi beta-karoten, który w stosunkowo dużych ilościach występuje w spirulinie. Roślina ta może więc pomóc uniknąć groźnego schorzenia jakim jest rak.
Spirulina i odżywienie wątroby
Powszechnie wiadomo, że wątroba ma duże zdolności regeneracyjne. Jednakże, aby mogła się odbudowywać potrzebuje aminokwasów, a przede wszystkim jednego z nich - metioniny. Jak łatwo się domyślić, dostarcza go między innymi spirulina.
Spirulina i jej wpływ na mózg
Białka są podstawowym budulcem w zasadzie całego organizmu ludzkiego, w tym również mózgu. Dlatego też, aby komórki nerwowe pracowały prawidłowo trzeba regularnie dostarczać do organizmu odpowiednie ilości aminokwasów egzogennych. Wiele z nich, bo aż 8 zawiera się w spirulinie.
Spirulina - gdzie kupić?
Środki medyczne zawierające spirulinę bez problemu można dostać bez recepty w aptece. Ponadto, algi można otrzymać w wielu sklepach, które słyną ze zdrowej i ekologicznej żywności. Spirulinę można spożywać na wiele sposobów, wiele osób dodaje ją do różnych napojów, jak i do wielu potraw.
Spirulina - cena
Cena spiruliny jest zróżnicowana przede wszystkim ze względu na to, w jakiej formie występuje. Najtańsze zdają się być tabletki, zwykle w cenie kilkunastu groszy za jedną. Najdroższa zaś jest spirulina w proszku. Za pół kilo płaci się bowiem od 40 do nawet 150 złotych.
Przeczytaj także: Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową do soków
Zobacz również
Komentarze (0)
VTop 5 przepisów na soki do wyciskarek wolnoobrotowych Hurom Spis treści Wstęp: Dlaczego warto sięgać po soki z wyciskarki wolnoobrotowej? Przepis 1: Sok energetyzujący z buraka i marchewki Przepis 2: Odświeżający sok z ananasa i mięty Przepis 3: Sok „Zielona...
VHurom – jak działa technologia wolnoobrotowa i dlaczego warto ją wybrać? Wyciskarki wolnoobrotowe zyskały ogromną popularność dzięki swojej wyjątkowej technologii, która pozwala na uzyskanie soku o najwyższej jakości. Marka Hurom, lider na rynku wyciskarek wolnoobrotowych...
VTeraz, gdy nadeszło lato, co może być lepszego niż pyszny, orzeźwiający napój? Smoothies są idealnym towarzyszem na tę porę roku, ale wielu z Was pyta, z czym je łączyć? Co mogę dodać, aby wzmocnić smak, nadać mu kolor lub nawet poprawić jego wygląd? Nie martw się, oto kilka...
Zostaw komentarz