2 grudnia 2020 Udostępnij

Oczyszczanie organizmu

Codziennie do naszego organizmu przedostaje się ogromna ilość różnych substancji. Wchłaniamy je poprzez spożywany pokarm, ale także przez skórę. Niewłaściwa dieta, dym papierosowy, kosmetyki bogate w sztuczne substancje – to wszystko może mieć wpływ na nasze zdrowie i urodę. Wpływ na codzienne funkcjonowanie ma także smog, którego szczególnie w okresie grzewczym jest najwięcej. Co można zrobić, aby pozbyć się tych szkodliwych substancji? Odpowiedzią w tej kwestii jest oczyszczanie organizmu. Można tego dokonać na różne sposoby. Najpopularniejsze są niezbyt zdrowe głodówki, które tak naprawdę nie stymulują organizmu do właściwego pozbycia się szkodliwych substancji. Właściwe oczyszczanie organizmu można przeprowadzić np. przy pomocy soków. Tego rodzaju oczyszczenie będzie nie tylko skuteczne, ale także bardzo przyjemne.

Oczyszczanie organizmu

Oczyszczenie organizmu to bardzo ważny proces, który niekoniecznie jest łatwy, ale przynosi bardzo dobre efekty. Oczyszczanie organizmu sprawdzi się, jeśli odczuwamy długotrwałe zmęczenie, znużenie, senność, wzdęcia i zaparcia, bóle głowy, brak koncentracji, pozbawienie energii. Płuca, nerki czy układ moczowy to naturalne elementy, w jaki został wyposażony nasz organizm aby walczyć z toksynami. Czasami zdarza się jednak, że poziom toksyn jest bardzo duży i nasz organizm sam sobie z nimi już nie radzi. Możemy wspomóc go z zewnątrz i zastosować samodzielne oczyszczenie organizmu. Oczyszczanie organizmu warto zacząć od przyjmowania codziennej dawki warzyw i owców. Średnia ich ilość powinna wynosić około 400g, z kolei specjaliści mówią o dziennej dawce 5 porcji zdrowych produktów.

Oczyszczanie organizmu z toksyn: domowe sposoby – przepisy

Dieta dobra na oczyszczenie organizmu powinna trwać 14 dni. Na początku należy jeść surowe lub gotowane warzywa i owoce, a także pić wyciskane soki owocowe i warzywne. W 4. dniu do diety powinno się włączyć produkty mleczne takie jak kefir czy jogurt naturalny Od 6. dnia można zacząć spożywać dziki ryż, płatki, grube kasze. Od 8 dnia można spożywać dodatkowo biały ser. Po 10. dniach detoksu można jeść gotowane ryby, zaś po 12. dniu chude mięso drobiowe. Inną szybszą opcją jest stosowanie także popularnej diety jabłkowej, która zakłada spożywanie samych jabłek przez 2-3 dni.

Oczyszczanie organizmu – zioła

Jeśli chcemy skutecznie oczyścić organizm powinniśmy skorzystać z mocy ziół.

  • Pokrzywa – ma działanie moczopędne i tym samym skutecznie pomaga w pozbywaniu się toksyn z organizmu.
  • Ostropest plamisty – to naturalny lek w przypadku znacznego obciążenia wątroby – pomaga ją oczyścić ze zbędnych substancji. Ma działanie odtruwające.
  • Czystek – to zioło ma działanie moczopędne i oczyszcza organizm z metali ciężkich.
  • Melisa - słynie z właściwości uspokajających, jednak także wspomaga wątrobę.
  • Rumianek - rumianek wykazuje działanie łagodzące, można go stosować do kąpieli lub jako okład na oczy. Pity pomaga w usuwaniu treści zalegającej w jelitach.

Oczyszczanie organizmu z pasożytów

Trudno to sobie wyobrazić jednak w ludzkim organizmie może bytować bardzo dużo pasożytów (istnieje około 300 gatunków ludzkich pasożytów). Mikroorganizmy szczególnie upodobały sobie układ pokarmowy, w którym mają bezpośredni dostęp do najlepszych składników odżywczych. Pasożyty jakie można spotkać w ludzkim ciele to m. in. tasiemce, owsiki i glisty. Charakterystyczne dla rozwoju pasożytów są nerwowość i brak apetytu. Jak walczyć z pasożytami? Skuteczny jest koktajl z następujących składników: 3 fig (świeżych lub suszonych), 30 surowych pestek dyni i 100 ml wody, mleka roślinnego lub soku owocowego (naturalnego, bez dodatku cukru). Koktajl należy przygotować w blenderze i spożywać przez co najmniej 14 dni rano na czczo. Napój powinien pomóc w skutecznym usunięciu pasożytów z organizmu. Pasożyty żywią się cukrem, natomiast nie lubią kwaszonek, dlatego aby się ich pozbyć możemy dodatkowo jeść kapustę kwaszoną, ogórki kiszone.

Oczyszczanie organizmu sokami

Tzw. detoks sokowy jest bardzo chętnie wykorzystywany przez gwiazdy i kobiety. Świeże soki mają bardzo dobre właściwości detoksykacyjne, a także zawierają cenne substancje, takie jak witaminy, składniki mineralne i błonnik, dający uczucie sytości. Tego typu oczyszczenie organizmu wymaga wielu wyrzeczeń i samodyscypliny. Podczas całego detoksu, który trwa od 3. do 5. dni należy spożywać jedynie przygotowane soki z warzyw i owoców. Podczas tych kilku dni nie wolno podjadać, inaczej detoks nie będzie miał sensu. Po samym detoksie warto również stopniowo powracać do dotychczasowej diety, aby organizm nie doznał szoku. Po diecie sokowej warto kontynuować cały proces stosując lekkostrawną dietę. Zdecydowanie należy odrzucić potrawy ciężkostrawne, tłuste, słone i słodycze. Podczas całego sokowego detoksu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Warto natomiast poświęcić ten czas na kompleksową regenerację. Warto przygotować sobie relaksująca kąpiel czy poćwiczyć jogę. W trakcie detoksu sokowego nie jest zalecane wykonywanie forsujących ćwiczeń. Można natomiast normalnie pracować i wypełniać swoje codzienne obowiązki. Nie należy stosować detoksu sokowego w trakcie osłabienia organizmu, przechodzenia infekcji, czy podczas miesiączki.

Komentarze (0)