15 marca 2016 Udostępnij

Jak dawkować czystek?

jak stosować czystekCzystek stał się w ostatnich latach bardzo popularną rośliną, a to za sprawą swojego zbawiennego wpływu na nasz organizm. To roślina niezwykle wzmacniająca układ immunologiczny. Jest silniejszy niż zielona herbata, a przy tym, w odróżnieniu od tejże, nie zawiera substancji psychoaktywnych, takich jak: teina, teofilina, teobromina, które nie powinny być podawane dzieciom. Herbatkę z czystka mogą pić najmłodsi, poczynając od 3 miesiąca życia!

Wszechstronne zastosowanie czystka

zastosowanie czystkaCzystek jest bardzo skuteczny w walce z drobnoustrojami. Tę cechę zawdzięcza wysokiej zawartości polifenoli. Picie herbatki z czystka przyspiesza proces zdrowienia po infekcji górnych dróg oddechowych.

To świetny napój dla mężczyzn w starszym wieku, zmagających się z problemem przerostu prostaty.

Czystek jest bardzo pomocny w pozbywaniu się z organizmu metali ciężkich (zwłaszcza kadmu). Ze względu na tę właściwość picie herbaty z tej rośliny zaleca się palaczom.

Systematyczne picie herbatki z czystka sprzyja też pozbywaniu się łupieżu, łuszczycy, trądziku, egzemy, grzybów (Candida albicans). Pomaga cierpiącym na nawracające infekcje zatok, grzybice skóry i paznokci, infekcje wywołane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenia Helicobakter Pylori oraz wiele innych przypadłości spowodowanych obecności drobnoustrojów (wirusów, bakterii, grzybów). Czystek ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Działa też antyalergicznie (antyhistaminowo).

Herbatka pomaga również osobom cierpiącym na choroby sercowe, bowiem ma zdolność do rozpuszczania zatorów i zakrzepów.

Dla tych, którym zależy na młodzieńczym wyglądzie, specyfik przygotowany z czystka pomaga go zachować. Jednocześnie działa przeciwzapalnie i witalizująco na cerę. Roślina działa antyoksydacyjnie, wyłapuje wolne rodniki, spowalnia procesy rozkładu kolagenu odpowiedzialnego za dobre napięcie i zdrowy wygląd skóry.

Czystek jest zbawienną rośliną dla osób chorujących na boleriozę. Chroni przed ewentualnym zakażeniem, a przede wszystkim bierze udział w procesie leczenia osób już zakażonych. Substancje pochodzące z rośliny oklejają krętki boleriozy, przez co skutecznie je unieszkodliwiają.

czystek na boleriozę

Czystek można podawać także naszym czworonożnym przyjaciołom, jeśli chcemy ich uchronić przed pchłami oraz kleszczami.

Napar z tej rośliny możemy stosować jako świetny płyn do higieny jamy ustnej. Poza redukcją nieprzyjemnego zapachu, czystek działa też wybielająco na zęby. Jak to możliwe? Napar jest w stanie rozpuścić osad utworzony przez bakterie.

To również doskonały środek, który pomoże nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu potu. Kilka tygodni picia naparu z czystka spowoduje, że zapach ten będzie znacznie mniej intensywny.

Sposób przygotowania czystka

Pamiętajmy, że niezależnie od postaci, w której przyjmujemy czystka, należy to robić regularnie i przez długi okres. Widoczne efekty działania tej rośliny przychodzą po upływie tygodnia do miesiąca. Należy więc uzbroić się w cierpliwość.

Aby przygotować najbardziej wartościowe napoje, należy zaopatrzyć się cięte ziele czystka (mielone może zawierać dużą ilość gałązek i tych części rośliny, które działają słabiej). Najbardziej wartościowe części rośliny to kwiecie oraz listki.

Napar z czystka: łyżeczkę ciętego czystka zalać wrzątkiem. Należy odczekać ok. 10 minut, aby napar naciągną. Napar możemy pić po przestudzeniu oraz odcedzeniu. Dobrze jest jedną porcję herbatki z czystka zaparzać wielokrotnie (nawet 4 razy). W ten sposób „wyciągniemy” z rośliny wszystkie cenne składniki. Smak herbatki można wzbogacić dodając odrobinę miodu lub stewii oraz soku z cytryny.

napar z czystka

Jak przygotować napar dla całej rodziny? W litrze wrzątku zaparzyć czubatą łyżkę ciętego ziela czystka. Napój polecany jest zwłaszcza w sezonie jesiennym i zimowym, gdy najbardziej jesteśmy narażeni na różnego rodzaju infekcje, przeziębienia, czy katar. Wersja letnia jest urozmaicana dodatkiem lodu, cytryny oraz listków mięty.

Odwar z czystka: zalecany przy chorobach przewlekłych lub przy ciężkim przebiegu choroby. Do tego celu zalewamy 10 g czystka niecałą szklanką wody (200 – 220 ml) i doprowadzamy do wrzenia. Odwar gotujemy przez 5 minut, następnie odstawiamy do przestudzenia i przecedzamy przez gęste sitko. Odwar można stosować wewnętrznie (np. przy stanach zapalnych, boleriozie, nieżycie jelit, czy żołądka oraz zewnętrznie, w postaci okładów, płukanek, przemywań, a nawet lewatywy (150 – 200 ml płynu doprowadza się doodbytniczo).

Przy piciu napojów z czystka, warto pamiętać o przyjmowaniu witaminy C. Roślina zawiera bardzo dużo bioflawonoidów, które mają bardzo duży wpływ na proces przyswajania kwasu L-askorbinowego. Trzeba też dodać, że herbatki z czystka pomagają zalkalizować organizm.

Komentarze (0)