28 lipca 2017 Udostępnij

Porzeczka - perła zdrowia

Niewiele osób wie, że porzeczki są nie tylko bardzo zdrowe, ale i mają wiele właściwości pielęgnacyjnych. Zawierają duże ilości pektyn, dzięki czemu wspomagają odpowiedni poziom cholesterolu i cukru w naszych organizmach. Dodatkowo obecne w nich polifenole działają łagodząco na bóle menstruacyjne. Działanie pielęgnacyjne porzeczki jest świetne dla osób o cerze tłustej i trądzikowej, gdyż zawierają one witaminę C, żelazo, garbniki i PP, czyli składniki, które mają działanie antybakteryjne, tonizujące i ściągające.

Czerwona porzeczka - właściwości

Porzeczki wspomagają serce i układ krążenia

W porzeczkach znajduje się ogromne źródło potasu, gdyż jest to aż 275 mg w zaledwie 100 g, który jest niezastąpiony w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Czerwone porzeczki zawierają również witaminę PP, która reguluje cholesterol i zapobiega chorobom związanym z miażdżycą. Zarówno czarne, jak i czerwone porzeczki mają również działanie oczyszczające, które skupia się na usuwaniu wolnych rodników z naczyń krwionośnych.

Działają łagodząco na zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Bogactwo pektyn, czyli rozpuszczalnego błonnika, sprawia, że działanie czerwonych porzeczek na pracę jelit jest ogromne. Nie tylko pomagają im odpowiednio funkcjonować, ale i dbają, by były one oczyszczone ze szkodliwych substancji. Przez fizjoterapeutów są one również polecane, gdy występuje zgaga lub choroby związane z wątrobą. Ponadto są nieocenione przy braku apetytu u dzieci czy osób starszych, gdyż zwiększają łaknienie.

Pomagają złagodzić ból menstruacyjny

Tę zaletę porzeczki posiadają dzięki obecności kwasu elagowego, który jako aktywny składnik tych owoców, ma działanie przeciwbólowe, a co ciekawe nawet uspokajające.

Porzeczki kontrolują cukier we krwi

Dzięki pentynom, które zawierają w dużej ilości, cukier nie jest w tak dużych ilościach wchłaniany do krwioobiegu.

czerwona porzeczka

Czarna porzeczka – właściwości i działanie

Ribes nigrum, czyli czarna porzeczka, to źródło zdrowia. Tradycyjna medycyna ludowa wykorzystywała ją przy leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, anginy czy innych chorób związanych z drogami oddechowymi. Natomiast sok z tych owoców pomaga na migrenę, problemy żołądkowe i ogólne zmęczenie organizmu. Współcześnie uważa się, że porzeczki działają pomocniczo, gdy pojawia się anemia, wypadają włosy i zęby, krzepliwość krwi jest zła czy dochodzi do zapalania gruczołu krokowego. Warto też skorzystać z naparu z liści porzeczki, kiedy chce się uregulować pracę nerek lub oczyścić organizm z toksyn.

Czarna porzeczka - źródło witaminy C

W 100 g czarnej porzeczki znajduje się więcej witaminy C niż w większości innych owoców (aż 181 mg). Jedynie owoce róży zawierają jej więcej. Dziennie zaleca się przyjmowanie 70 mg tej witaminy. Jak nietrudno obliczyć, 100 g czarnej porzeczki przekroczy więc prawie dwukrotnie dzienne zapotrzebowanie na nią.

Czarna porzeczka - źródło antyoksydantów

Flawonoidy zawarte w czarnej porzeczce oczyszczają organizm z toksyn, co pomaga w unikaniu nowotworów i sprawia, że organizm wolniej się starzeje. Dzięki nim można ustabilizować ciśnienie tętnicze, spowolnić miażdżycę naczyń, a nawet unormować cholesterol we krwi. Flawonoidy potrafią poradzić sobie nawet z ołowiem i kadmem, co znacznie ułatwia ich usuwanie z organizmu.

Do flawonoidów zaliczyć można, np. myricetynę, kempferol czy katechinę. Aczkolwiek to tak naprawdę trzy inne mają najlepsze działanie zdrowotne:

- rutyna – wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne oraz pomaga wchłonąć się witaminie C;

- antocyjany – działają antybakteryjnie i pomagają wyzbyć się problemów z żołądkiem dzięki walce z bakteriami E.coli;

- kwercetyna – oczyszcza drogi moczowe i ma działanie antyalergiczne.

czarna porzeczka

Czarna porzeczka – przepisy

Sok z czarnej porzeczki

Składniki:

  • 1 kg czarnej porzeczki
  • 5 łyżek cukru
  • ok. ½ szklanki przegotowanej wody

Porzeczki należy umyć i oczyścić. Następnie trzeba przełożyć je do garnka, zalać wodą i ugotować. W momencie, kiedy porzeczki rozpoczną puszczanie soku dodać cukier.

Kiedy porzeczki rozgotują się tak, że soku będzie w garnku dużo, należy je ściągnąć z ognia i przelać przez sitko. Potem przelać dość sprawnie sok do butelek i porządnie je zakręcić. Przed podaniem dziecku można go rozcieńczyć.

sok z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki

Składniki:

  • czarna porzeczka (nieoczyszczona) – 2 kg
  • cukier trzcinowy – 600 g

Na początek porzeczki trzeba obmyć i oczyścić.

Następnie najlepiej umieścić je w płaskim garnku i zasypać 200 g cukru, który w około godzinę powinien sprawić, że zaczną puszczać sok.

Później dodać pozostałą część cukru i smażyć całość przez około pół godziny (bez pokrywki, mały ogień). Należy pamiętać, by co jakiś czas przemieszać dżem przy pomocy drewnianej łyżki.

Ugotowany dżem przełożyć do wcześniej przygotowanych słoików, dobrze zakręcić i spasteryzować.

dżem z czarnej porzeczki

Nalewka z czarnej porzeczki - Smorodinówka

Składniki:

  • czarna porzeczka – 1 kg
  • cukier – 30 dag
  • czysta wódka – 0,5 l
  • spirytus – 0,5 l

Porzeczkę porządnie umyć, pamiętając o dokładnym usunięciu ogonków. Wszystko przesypać do dużego naczynia i ugnieść tak, by 1/3 całości pozostała jednak cała. Następnie należy zasypać całość cukrem oraz wlać wódkę i spirytus. Postawić to w ciepłym i ciemnym miejscu na około dwa tygodnie. Każdego dnia należy potrząsnąć naczyniem. Sprawi to, że cukier lepiej się rozpuści. Po dwóch tygodniach całość przecedzić i przez gęste sitko i wlać do butelek. Odstawić na kolejne dwa miesiące.

nalewka z czarnej porzeczki

Wino z czarnej porzeczki

Do uzyskania wina o mocy 15%należy przygotować:

  • 5 kg czarnej porzeczki
  • 2,8 kg cukru
  • 4,8 l wody
  • drożdże winiarskie
  • pożywka i 2 ml pektopolu

Umyte i rozgniecione owoce zalać litrem ciepłej wody. Po wystygnięciu dodajemy pektopol, dzięki czemu łatwiej uzyska się moszcz. Po 24 godzinach moszcz należy odcisnąć i wlać do balona oraz dodać drożdże i pożywkę. Cukier z wodą podzielić na dwie porcje, pierwszą dodać od razu, a drugą po tygodniu. Po 7 tygodniach zlać płyn, który jest nad osadem. Kolejne zlewanie powtórzyć po dwóch miesiącach. Po tych zabiegach dodać syropek cukrowy.

Komentarze (0)