28 października 2016 Udostępnij

Tahini – bliskowschodnia pasta sezamowa, którą pokochali Polacy

tahiniCzasy współczesne oferują nam nieporównanie więcej możliwości rozwoju i poznawania innych kultur niż wcześniejsze wieki. Obecnie człowiek ma wiele możliwości wyboru, może swobodnie podróżować, poznawać świat, ludzi, jak również odmienne kuchnie. Niewiele jest osób, które przez całe życie zadowoliłyby się tym samym i nie chcą spróbować czegoś nowego – dlatego właśnie pasta na bazie nasion sezamu, nazywana tahini, zyskuje sobie w naszym kraju coraz większą sympatię.

Rosnące zainteresowanie nią sprawia, że wiele osób chce dowiedzieć się więcej – skąd się wzięła, czy wpływa na zdrowie, ile kosztuje i czy można ją samodzielnie przygotować, a jeśli tak, to jak należy się za to zabrać?

Czym dokładnie jest tahini?

nasiona sezamuTahini to pasta wykonana na bazie nasion sezamu, czyli jednorocznej rośliny oleistej z rodziny połapkowatych, którą spotkać można jedynie w uprawie i która posiada wiele właściwości zdrowotnych. Główni producenci sezamu to Indie oraz Chiny – tahini jest uznawane za element kuchni bliskowschodniej oraz azjatyckiej (chińskiej, koreańskiej, japońskiej).

  • Na Bliskim Wschodzie pasta wykonywana jest z lekko podprażonych nasion sezamu, a następnie dodawana między innymi do hummusu czy potrawy zwanej baba ghanoush
  • W Azji zaś tahini wykonywane jest z niełuskanych nasion sezamu. W wersji bliskowschodniej ma zatem nieco inny smak niż w wersji azjatyckiej – w tym drugim przypadku jest nieco bardziej gorzka.

Tahini jest więc właściwie masłem sezamowym, które powstaje w trakcie rozdrabniania nasion sezamu. Wciąż ciężko jest kupić gotową pastę w sklepach – choć pojawia się czasem w hipermarketach i przede wszystkim dostępna jest w sklepach tematycznych, sprzedających orientalną żywność. Wszyscy też korzystamy z komputerów, więc z łatwością można zamówić tahini w sklepach internetowych.

Właściwości zdrowotne tahini

właściwości tahiniWiele osób zastanawia się, czy warto szukać pasty sezamowej z taką wytrwałością – warto, by wiedzieli, że nie tylko jest bardzo smaczna, ale i niezwykle zdrowa. Właściwości zdrowotne tahini wynikają ze zdrowotnych zalet sezamu. Był on znany jako roślina pełna zdrowia już w starożytnych Indiach, skąd trafił na Bliski Wschód oraz do innych rejonów Azji. Sezam jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości antynowotworowych – udowodniono, że wyciąg z niego hamuje rozwój komórek nowotworowych między innymi w przypadku białaczki, raka piersi, prostaty czy czerniaka. Nasiona sezamu są zatem niezwykle zdrowe – a co za tym idzie, również tahini takie jest. Potrafi również zapobiegać zmianom miażdżycowym w organizmie, dzięki wysokiej zawartości fitosteroli. Zawiera dużo wapnia, który jest niezbędny do utrzymania prawidłowej pracy serca i całego układu naczyniowego oraz przede wszystkim sprawia, że kości i zęby są mocne oraz zdrowe. Sezam posiada jednak również inne, zdrowotne właściwości – potrafi łagodzić ból, ma działanie wykrztuśne i jest skutecznym remedium na zaparcia.

Cena tahini

Kto pragnie zaoszczędzić sobie kłopotu, nie lubi działać w kuchni i przede wszystkim chce choć raz spróbować prawdziwego tahini, by ewentualnie później wiedzieć jak samemu je przygotowywać, zastanawia się często czy jest to produkt drogi. Ceny są zróżnicowane – w zależności od wielkości opakowania, producenta oraz konkretnego sklepu, w którym się kupuje ten produkt. Droższe są również produkty wykonane z roślin ekologicznych. Średnia cena tahini to około 10-15 złotych za opakowanie.

Przepis na pastę tahini

pasta tahini przepisPasta tahini może jednak z powodzeniem zostać przygotowana przez nas samodzielnie w domu – nie jest to wcale tak pracochłonne, jak się może wydawać. Podstawowe składniki pasty to tylko nasiona sezamu i olej – jeśli jest potrzebny. Sezam należy prażyć na rozgrzanej, suchej patelni, aż ziarenka staną się złociste i lśniące. Nie mogą jednak za bardzo zbrązowieć – trzeba zatem dokładnie ich pilnować. Prażenie nie powinno trwać długo – około 10-20 sekund, mieszając je przy tym lub lekko potrząsając patelnią. Następnie nasiona należy zmiksować, by utworzyć z nich pastę. Najpierw warto, by było to miksowanie pulsacyjne (z przerwami), a później już stałe. Końcowym rezultatem powinno być uzyskanie gładkiej masy. Olej może się przydać właśnie wówczas, jeśli miksowanie jest ciężkie, bo ziarna są suche. Niektórzy dodają wówczas łyżkę oleju, jednak nie jest to konieczne.

Pasta z tahini – do czego użyć?

pasta tahini zastosowaniePasta tahini jest składnikiem wielu dań, ale również i deserów – to właśnie z tego masła sezamowego wytwarza się bowiem chałwę. Pasta nadaje się również do kanapek, używana jak masło czekoladowe czy orzechowe. Jeśli jest gorzka, można ją posłodzić miodem, uzyskując pyszną mieszankę. Z tahini można też wykonać przepyszny sos do sałatek, albo domowe ciasteczka.

Komentarze (0)