18 marca 2021 Udostępnij

22 mało znane zagrożenia wynikające z niedoboru magnezu i co należy z tym zrobić

Obok potasu, magnez jest drugim najbardziej obfitym jonem o dodatnim ładunku w płynie komórkowym. Magnez jest kluczowym kofaktorem w ponad 300 reakcjach biochemicznych napędzanych przez enzymy, a także kluczowym minerałem w setkach funkcji w organizmie.

Złożoność magnezu

Funkcje magnezu w organizmie człowieka są złożone i skomplikowane. Ale niektóre z jego głównych funkcji obejmują:

 • Jako kofaktor, umożliwiający tysiące procesów biochemicznych, w tym:
  - Regulacja temperatury
  - Rozkład glukozy i tłuszczu
  - Produkcja białek, antyoksydantów, cholesterolu
  - Tworzenie DNA i RNA
 • Produkuje energię wewnątrz mitochondriów, metabolizuje je do energii użytkowej i magazynuje. Kiedy poziom magnezu jest niski, można spodziewać się uczucia senności.
 • Magnez jest kofaktorem dla dziesiątek różnych innych składników odżywczych, które są wykorzystywane jako budulec do tworzenia struktury ciała.
 • Magnez jest niezbędny do elektrycznej transmisji naszych myśli do układu nerwowego i do różnych części naszego ciała.
 • Podczas gdy wapń powoduje kurczenie się mięśni, magnez powoduje ich rozluźnienie. W obecności nadmiaru wap nia i niewystarczającej ilości magnezu mogą wystąpić skurcze (płuc, macicy, naczyń krwionośnych, nóg, mięśni itp.
 • Magnez jest niezbędny do utrzymania prawidłowej równowagi ("homeostazy") elektrolitów w organizmie - wapnia, sodu, potasu - która wpływa na impulsy nerwowe, skurcze mięśni i rytm serca.

Wystarczająca ilość magnezu jest niezbędna do osiągnięcia delikatnej równowagi koniecznej do utrzymania płynnego przebiegu wszystkich tych funkcji organizmu. Jak więc widać, w przypadku niedoboru magnezu, może dojść do daleko idących konsekwencji dla poziomu wydajności organizmu i zdrowia. Procesy zachodzące w organizmie i metabolizm mogą łatwo wymknąć się spod kontroli.

Dlaczego masz niedobór magnezu

Mimo, że magnez jest czwartym z kolei najbardziej zasobnym minerałem w organizmie człowieka, organizm nie potrafi go wytwarzać i musi być pozyskiwany z pożywienia i suplementów.

Wiele chorób rozwija się właśnie z tego powodu - nie jemy pokarmów zawierających magnez, aby uzupełnić jego niedobór w organizmie. Wiele innych czynników również przyczynia się do niedoboru tego bardzo ważnego minerału, podczas gdy w tym samym czasie spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości wapnia powoduje różne stany zapalne w organizmie.

Niektóre z czynników, które powodują niedobór magnezu:

 • Gleba, która jest uboga w minerały, produkuje żywność o niskiej zawartości magnezu.
 • Jedzenie pokarmów o wysokiej zawartości wapnia. Wapń wymaga magnezu w stosunku 1:1, aby mógł zostać wchłonięty. Kiedy spożywany jest nadmiar wapnia, potrzeba więcej magnezu, ale nie jest on uzupełniany.
 • Długotrwałe przyjmowanie leków (jakichkolwiek leków) i stres pozbawiają organizm magnezu.
 • Nieefektywne wchłanianie jelitowe utrudnia wchłanianie magnezu, nawet w przypadku spożywania pokarmów o wysokiej zawartości magnezu.
 • Nadmierne spożycie żywności o wysokiej zawartości tłuszczu (niewłaściwe rodzaje tłuszczów), przetworzonej żywności (ze sztucznymi dodatkami do żywności), napojów gazowanych, soli i cukru - nie tylko te pokarmy są pozbawione magnezu, ale aby je strawić, dodatkowo pozbawiają organizm magnezu.
 • Picie wody wzbogaconej fluorem, który pozbawia organizm magnezu.

Objawy niedoboru magnezu

Wczesne objawy niedoboru magnezu obejmują drgawki mięśni (szczególnie na powiece), utratę apetytu, ból głowy, nudności, zmęczenie i osłabienie. Trwający niedobór magnezu może prowadzić do poważniejszych objawów, w tym:

 • drętwienie i mrowienie
 • Skurcze mięśni i skurcze
 • Napady drgawek
 • Nieprawidłowe bicie serca
 • Skurcze naczyń wieńcowych
 • Lęk

Ponieważ magnez jest niezbędny w tak wielu funkcjach i procesach organizmu, jego brak łatwo wymknie się spod kontroli.

Niektóre z warunków, które są związane z niedoborem magnezu zostały odnotowane w następujący sposób:

Wskazówki dotyczące zwiększania poziomu magnezu

Jednym ze sposobów na zwiększenie poziomu magnezu, jak również wielu innych ważnych składników odżywczych pochodzenia roślinnego, jest picie soków z zieleniny. Pij codziennie od jednej pinty do jednej kwarty świeżego soku z zielonych warzyw jako główne źródło magnezu.

Żywność organiczna może zawierać więcej magnezu, jeśli jest uprawiana na glebach bogatych w składniki odżywcze, ale bardzo trudno jest to określić. Jeśli zdecydujesz się na suplement, należy pamiętać, że istnieje wiele różnych suplementów magnezu na rynku, ponieważ magnez musi być związany z inną substancją.

1. Żywność bogata w magnez

Jeśli podejrzewasz, że masz niedobór magnezu, przede wszystkim pracuj nad ograniczeniem czynników w swoim stylu życia lub diecie, które w miarę możliwości przyczyniają się do jego niedoboru. Magnez jest najlepiej dostępny ze źródeł żywności i z suplementów.

KUP MAGNEZ:

Niektóre z pokarmów najbogatszych w magnez:

2. Suplementy magnezu

Poniżej znajdują się propozycje suplementów magnezu w różnych formach. Treonian i cytrynian magnezu to jedne z najlepszych źródeł, ponieważ wydaje się przenikać przez błony komórkowe - w tym mitochondria - co skutkuje wyższym poziomem energii.

Dodatkowo, przenika on również przez barierę krew-mózg i wydaje się czynić cuda w leczeniu i zapobieganiu demencji oraz poprawie pamięci.

 • Glicynian magnezu jest chelatowaną formą magnezu, która ma tendencję do zapewnienia najwyższego poziomu wchłaniania i biodostępności i jest zazwyczaj uważana za idealną dla tych, którzy próbują skorygować niedobór.
 • Tlenek magnezu jest niechelatowanym rodzajem magnezu, związanym z kwasem organicznym lub kwasem tłuszczowym. Zawiera 60 procent magnezu i ma właściwości zmiękczające stolec.
 • Chlorek magnezu/Mleczan magnezu zawierają tylko 12 procent magnezu, ale mają lepszą absorpcję niż inne, takie jak tlenek magnezu, który zawiera pięć razy więcej magnezu.
 • Siarczan magnezu / wodorotlenek magnezu (mleko magnezowe) są zazwyczaj stosowane jako środki przeczyszczające. Pamiętaj, że łatwo jest je przedawkować, więc zażywaj je TYLKO zgodnie z zaleceniami.
 • Węglan magnezu, który ma właściwości przeciwkwaśne, zawiera 45 procent magnezu.
 • Taurynian magnezu zawiera połączenie magnezu i tauryny, aminokwasu. Razem działają one uspokajająco na ciało i umysł.
 • Cytrynian magnezu to magnez z kwasem cytrynowym, który jak większość suplementów magnezu ma właściwości przeczyszczające, ale jest dobrze wchłaniany i efektywny kosztowo.
 • Treonian magnezu jest nowszym, pojawiającym się rodzajem suplementu magnezu, który wydaje się obiecujący, głównie ze względu na jego doskonałą zdolność do penetracji błony mitochondrialnej i może być najlepszym suplementem magnezu na rynku.

3. Kąpiel z solą gorzką lub moczenie stóp

Oprócz przyjmowania suplementu, innym sposobem na poprawę statusu magnezu jest regularne zażywanie kąpieli z soli gorzkiej lub kąpieli stóp. Sól Epsom jest siarczanem magnezu, który może wchłonąć się do organizmu przez skórę.

Oliwa magnezowa może być również używana do stosowania miejscowego i wchłaniania. Niezależnie od tego, jaki suplement wybierzesz, pamiętaj, aby unikać wszelkich zawierających stearynian magnezu, powszechny, ale potencjalnie niebezpieczny dodatek.

Komentarze (0)