29 maja 2019 Udostępnij

Jak wybrać wyciskarkę do soków?

 

Wyciskarki do soków 

Soki to doskonałe źródło witamin i minerałów, niemniej jednak na soki i napoje, które dostępne są w sklepach trzeba uważać, gdyż nie do końca są zdrowe. Dodaje się do nich sztuczne składniki, które mają za zadanie wydłużyć ich przydatność do spożycia, jak i poprawić smak. Ponadto poddawane są pasteryzacji, co pozbawia je wartości odżywczych. Co więc zrobić, jeżeli nie jesteśmy w stanie wytrzymać dnia bez szklanki soku? Oczywiście nabyć wyciskarkę. W poniższym artykule podpowiemy jak wybrać najlepszą spośród dostępnych na rynku. 

Zalety wyciskarki

Dzięki wyciskarce będziemy mieć możliwość tworzenia własnoręcznie wyciskanych soków we własnym domu. Witaminy, jak i minerały będą lepiej przyswajane przez nasz organizm. Ponadto możemy spożyć za jednym razem więcej owoców i warzyw, oszczędzając dzięki temu energię, jak i nasz czas. Co ciekawe, powstałe podczas wyciskania odpady, mogą później zostać wykorzystane do wzbogacenia owsianki, czy do zrobienia batonów owocowych. Twoje zdrowie, jak i bliskich ci osób jest najważniejsze, dlatego korzystaj z darów natury i wycisnij z nich to co najlepsze. Picie świeżo wyciskanego soku poprawi nasze samopoczucie i wzmocni układ odpornościowy. Poprawie ulegnie również trawienie.

 

Sprawdź ofertę wyciskarek Hurom H100 

Kup teraz

 

 

 

Jak wybrać wyciskarkę?

Przeglądając oferty wyciskarek, można się bardzo szybko zorientować, że wybrane modele różnią się pomiędzy sobą konstrukcją. Warto zatem wiedzieć, że urządzenia te można podzielić na dwa rodzaje, których nazwy wskazują na mechanizm miażdżący produkty : 

  • wyciskarki jednoślimakowe - mają tylko jeden wał ślimakowy, który miażdży warzywa i owoce, 
  • wyciskarki dwuślimakowe - mają dwa wały ślimakowe, które miażdżą produkty pomiędzy sobą. Dzięki temu mechanizmowi zwiększa się efektywność, a co za tym idzie uzyskujemy większą ilość soku z wybranej porcji. Minusem w ich przypadku jest duża ilość części, które trzeba wymyć. 

Drugi podział to wyciskarki że ślimakiem ustawionym w poziomie, albo w pionie. Oba modele wyciskają sok z warzyw i owoców z taką samą efektywnością. Niemniej wyciskarki poziome posiadają dużo mniej skomplikowaną budowę. A to oznacza dla nas mniej pracy podczas składania i rozkładania, jak i łatwiejsze mycie całego sprzętu. Zaletą wyciskarek pionowych jest zaś to, że zajmują dużo mniej miejsca. 

Jaka moc wyciskarki? 

Wybierając najlepszą dla siebie wyciskarkę, warto zwrócić również uwagę na moc urządzenia. Większa moc pozwoli na dłuższą ciągłą pracę urządzenia. Dlatego trzeba się kierować zasadą, że im móc będzie większa, tym dla nas lepiej. Zwróćmy zatem uwagę na modele, których silnik ma moc powyżej 200W. Wyciskarka mającą taki właśnie silnik bez żadnego problemu poradzi sobie z bardzo twardymi produktami, takim jak seler, burak, czy marchewka. Poradzą sobie również z wyciśnięciem soku z ziół. 

Jeżeli jednak planujemy wyciskać sok wyłącznie z miękkich warzyw i owoców, takich jak jagody, pomarańcze, czy pomidory, możemy spokojnie wybrać model z dużo słabszym silnikiem. Z wyżej wymienionymi produktami poradzi sobie każda wyciskarka do soków wolnoobrotowa obecna na rynku.

Dlaczego lepiej zainwestować w wolnooobrotową wyciskarkę niż w sokowirówkę? Jakie korzyści daje nam unikalna technologia stosowana w wolnoobrotowych urządzeniach? Wreszcie – którymi markami wyciskarek warto się zainteresować w pierwszej kolejności? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Wyciskarki wolnoobrotowe – technologia

Sekret działania tkwi w specjalnym wałku ślimakowym. Choć z pozoru wydawać by się mogło, że spowolnione działanie to wada, w rzeczywistości jest to ogromna zaleta. Ze względu na niewielkie tarcie wytwarza się tylko minimalna ilość ciepła. Jednocześnie urządzenie wyciska sok z całego produktu, nawet z pestek oraz ze skórek. Ślimak (bądź dwa ślimaki) naciskają na składniki i powoli przeciskają je przez umieszczone wewnątrz sito. Wolniejsze działanie sprawia, że w uzyskanym napoju znajduje się komplet składników odżywczych. Sok jest jednolity i nierozwarstwiony, smakuje bardzo naturalnie, a przy tym na dłużej zachowuje swoją świeżość. Co istotne, sama technologia wałków ślimakowych, opracowana przez firmę HUROM, od kilkudziesięciu lat pozostaje stale udoskonalana.

wolnoobrotowa wyciskarka technologia

Wolnoobrotowe wyciskarki potrafią wyciskać soki z każdego rodzaju produktów. Niezależnie od tego, czy są to miękkie owoce, twarde warzywa czy zielenina, zawsze możemy liczyć na pełnowartościowy sok o intensywnym kolorze i wysokich walorach smakowych. Porządne urządzenia radzą sobie z liściastymi i korzeniowymi odmianami warzyw, trawą pszeniczną oraz bakaliami, takimi jak migdały pistacje czy orzechy brazylijskie. Najlepsze urządzenia posiadają ponadto dodatkowe funkcje – można dzięki nim przygotować sorbety, smoothies, a czasem także lody domowej roboty.

Wyciskarka wolnoobrotowa – opinie użytkowników

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia, wyciskane soki zawierają nawet czterokrotnie więcej wartości odżywczych niż porcja owoców, z jakiej zostały przyrządzone. Ponadto trawimy je 20x szybciej niż nieprzetworzone produkty. W sieci można odnaleźć liczne opinie użytkowników, którzy wychwalają naturalny smak soków uzyskanych przy pomocy wyciskarek wieloobrotowych. Takie świeże napoje nie zawierają ani sztucznych barwników, ani słodzików czy konserwantów - zawierają za to do 60% więcej witaminy A i nawet 42% więcej witaminy C. Dzięki temu oprócz walorów smakowych konsumenci cieszą się także urządzeniem, które pomaga im dbać o swoje zdrowie.

Użytkownicy chwalą sobie także wysoką jakość nowoczesnych urządzeń. Zwłaszcza osoby, którym leży na sercu dobro środowiska, będą zadowolone z zakupu urządzenia. Przykładowo wałki ślimakowe w sprzętach marki Hurom produkowane są z ultemu – wytrzymałego, ekologicznego materiału; z kolei plastikowe części zostają zastąpione tritanowymi materiałami BPA free. Wszystko to ma także wpływ na jakość uzyskiwanego soku – wyciskarka nie zmienia bowiem naturalnego smaku i zapachu wykorzystywanych produktów.

sokowirówka czy wyciskarka

Wyciskarka wolnoobrotowa vs. sokowirówka

Podstawowym dylematem konsumentów, którzy zastanawiają się nad zakupem urządzenia do wyciskania soków, jest wybór między wyciskarką wolnoobrotową a sokowirówką. Zanim jednoznacznie opowiemy się po którejś stronie, przypatrzmy się charakterystyce obu sprzętów.

Działanie sokowirówek opiera się na tym, że tną one warzywa na drobne kawałki w bardzo szybkim tempie. W związku z tym sok się podgrzewa, a przez wytworzenie wysokich temperatur traci część swoich drogocennych właściwości. Pierwszą przewagą wyciskarek jest więc wolne i precyzyjne działanie. Zamiast ciąć warzywa i owoce, wolnoobrotowe urządzenia zgniatają je, a przez to wyciskają pełnowartościowy sok.

Nie możemy przy tym odmówić sokowirówkom faktu, że działają one o wiele szybciej – właściwie, jeśli chodzi o wysokie prędkości, są liderami na rynku. Ostrza przemieniają produkty na gładką masę wykonując zwykle 6-12 tys. obrotów w ciągu minuty. Najszybsze dostępne sokowirówki działają jeszcze szybciej, dobijając w tym samym czasie nawet do 40 tys. obrotów. Tak duże prędkości są jednak okupione procesem oksydacji. Nadmiernie napowietrzony sok częściowo się utlenia, a w efekcie zawiera mniej substancji odżywczych i nadaje się wyłącznie do natychmiastowego spożycia.

Wyciskarki wolnoobrotowe szczycą się zaś wyjątkowo niskimi obrotami, rzędu 70-120 obrotów na minutę. Spowolnione działanie ogranicza tarcie, a przez to pozwala na zachowanie niskiej temperatury. W szklance soku pozostanie więc znacznie więcej składników odżywczych – poczynając od witamin i minerałów, a na cennych enzymach kończąc.

Warto także wspomnieć, że wolnoobrotowe wyciskarki zużywają niewiele prądu i działają z niską mocą (około 150-200W). Nie stają się jednak przez to mniej wydajne – wręcz przeciwnie, są bardzo dokładne i efektywne, a ich silnik jest mocny i bardzo cichy. Z kolei kupując sokowirówkę jesteśmy zmuszeni wybierać pomiędzy efektywnością a ekonomicznością, a także między wydajnością a ograniczonym hałasem.

wyciskarka wolnoobrotowa hurom

Wyciskarka HUROM

Jeśli za lidera wśród producentów telefonów uważamy Apple, odpowiednikiem marki Jobsa w dziedzinie wyciskarek do soków jest z pewnością HUROM. Firma ta od ponad 40 lat prowadzi intensywne badania nad tym, jak jeszcze bardziej ulepszyć swoje urządzenia. Wciąż wprowadzane innowacje sprawiają, że nie tylko wyciskarki HUROM, ale też jakość uzyskiwanego soku ulega stałej poprawie. W oczywisty sposób zyskują na tym także klienci – rośnie ich poziom satysfakcji, a picie pełnowartościowych, świeżych soków pozytywnie wpływa na ich stan zdrowia.

Największym sukcesem marki było opracowanie pierwszego modelu pionowej wyciskarki do soków na świecie. Wynalezienie wałka ślimakowego, a następnie dekady pracy nad jego udoskonaleniem sprawiły, że obecnie technologia HUROM nie ma sobie równych. Dopracowany do perfekcji wałek zgniata, a jednocześnie wyciska produkty. Sok zostaje następnie odfiltrowany poprzez sito (które wykonano z przyjaznego środowisku ultemu), a powstała pulpa wydostaje się z urządzenia poprzez specjalny kanał. Wolnoobrotowe wyciskarki HUROM są dostępne wraz z innowacyjnymi akcesoriami, co stanowi dodatkowe udogodnienie dla miłośników kuchennych gadżetów i zdrowej żywności.

Wolnoobrotowe wyciskarki do soków – dostępne marki

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele modeli wolnoobrotowych wyciskarek do soków i warzyw. Oprócz pionierskiej marki HUROM warto zwrócić uwagę także na propozycje innych producentów, zwłaszcza Kuvings, Greenis i Kitchen Aid. Konkurencyjne oferty prezentują również Green Star, Matstone i Sana; swoje własne wolnoobrotowe urządzenia opracował nawet gigant, jakim jest Philips. Zanim zakupisz konkretny model, koniecznie porównaj parametry wyciskarek i zapoznaj się z możliwościami poszczególnych gadżetów. Wybór ułatwią ci zamieszczane w sieci opinie i filmiki, na których dokładnie widać, jak prezentuje się wyciśnięty sok. Z pewnością warto przyjrzeć się ofercie wszystkich wymienionych marek, nie ulega jednak wątpliwości, że produktem numer jeden pozostają wyciskarki wolnoobrotowe HUROM.

Jakie rodzaje potraw można przygotować w wyciskarce?

Ilość dostępnych opcji jest uzależniona od rodzaju urządzenia.

Wyciskarki pionowe służą do wyciskania soku z owoców i warzyw, w tym z korzeni oraz liści. Umożliwiają również przygotowywanie mleczek z soi, orzechów, kokosów, migdałów, itp. Do sprawdzonych wyciskarek pionowych należą: Hurom HU-100, HU-400 i HU-500, Omega VRT-350 jak i polskiej produkcji zelmerowski JuiceMaker.

Wyciskarki pionowe pozwalają na szerszy zakres działań. Dzięki nim możliwe jest przygotowywanie nie tylko soków i mleczek, ale również sorbetów,  lodów, posiłków dla niemowlaków, masła orzechowego, migdałowego i domowych makaronów. Wśród tych urządzeń godne uwagi są wyciskarki jedno-ślimakowe: Champion 2000, Omega 8004 i 8006  oraz wyciskarki dwuślimakowe Green Star Elite i Angel 5500, 7500 i 8500.

świeżo wyciskany sok z pomarańczy

Szybkość i wygoda korzystania z urządzenia

Wyciskarki poziome oferują więcej funkcji do wyboru, ale jak w wielu innych przypadkach, tak i tu obowiązuje zasada, coś za coś. Urządzenia te bowiem, swoje podstawowe zadanie - sokowanie, wykonują bardzo długo. Inną wadą jest mały otwór wsadowy. Rodzi to konieczność krojenia owoców i warzyw na mniejsze części, utrudnia też wrzucanie przygotowanych surowców do wyciskarki. Przy wyciskarkach poziomych naszej pracy nie wspomaga grawitacja, trzeba więc korzystać z popychacza, który doprowadzi owoce i warzywa do pracującego ślimaka.

Zupełnie inaczej wygląda praca wyciskarki pionowej. Tu w zamian za utratę kilku funkcji dodatkowych (przygotowywanie makaronu, czy masła orzechowego) zyskujemy na prędkości sokowania. Wyciskarki pionowe są wyposażone w znacznie większe ślimaki, mają one nie tylko większą średnicę, ale również większą powierzchnię zgniatania. Dzięki temu praca postępuje sprawniej. Urządzenia te mają większe otwory wsadowe, co oznacza, że mniejszych owoców w ogóle nie trzeba kroić, a większe wystarczy pokroić na dwie lub cztery części. Nie trzeba wspomagać się też popychaczem, gdyż działa tu prawo grawitacji. Cała nasza praca polega zatem na dorzucaniu kolejnych owoców, czy warzyw.

szybkość wyciskarki

Prędkość rotacyjna ślimaka

Na ten parametr należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup wyciskarki poziomej (wertykalnej). W wyciskarkach pionowych, szybkość jest na tyle przyzwoita, że szybkość ich pracy nie stanowi problemu.

Zaletą wyciskarek do soków jest fakt, iż pozyskują sok „na zimno”. Dzięki temu nie dochodzi do zubożenia napoju o wartościowe substancje na skutek podwyższonej temperatury w urządzeniu, czy napowietrzania soku.

Aby uzyskać taki efekt, optymalna prędkość rotacyjna urządzenia nie powinna przekraczać 200 obr/min. Wyciskarki spełniają ten wymóg z nawiązką, gdyż ich przeciętna prędkość nie przekracza nawet 100 obr/min.

Problemem może być jednak zbyt wolna praca wyciskarek poziomych. Dlatego niektórzy producenci oferują wyciskarki hybrydowe. Są to urządzenia wyposażone w dodatkowe noże, które powodują skrócenie procesu wyciskania, przez szybsze rozdrabnianie. Noże umożliwiają osiąganie szybkości pracy dorównującej prędkości wyciskarek pionowych.

Niektóre modele zamiast noży posiadają w swej budowie tarki.

Sok uzyskany z wyciskarki hybrydowej jest podobny w konsystencji i smaku do produktów uzyskanych z tradycyjnej wyciskarki, jest jednak nieco spieniony (napowietrzony), wstępne tarcie i szatkowanie wpływa też nieco właściwości napoju.

sok cytrynowy

Sito wyciskarki

Sito ma decydujący wpływ na ilość pulpy i pozyskanego soku. W wyciskarkach poziomych producenci najczęściej stosują dwa rodzaje sita. Pierwsze -  o większych oczkach, wstępnie oddziela pulpę od soku. Kolejne, o oczkach o mniejszej średnicy, pozwala na ostateczne odsączenie soku i oddzielenie pozostałej pulpy.

Często urządzenia wyposażone są również w sita wymienne, czyli takie, które umożliwiają dostosowanie otworów w sitach do rodzaju owoców i warzyw.

Nieco gorzej kwestia sit prezentuje się w wyciskarkach pionowych. Producenci mniej uwagi przykładają do tego problemu, choć nie jest to standardem.

Gwarancja i serwis urządzenia

Wyciskarki do soków to urządzenia stosunkowo drogie. Wyrzucenie jej na śmietnik w razie awarii, nie wchodzi w grę. Bardzo istotne, z tego punktu widzenia, jest sprawdzenie, jak długi okres pracy urządzenia jest objęty gwarancją i jak wygląda serwis. Warto zwracać uwagę na to gdzie mieści się serwis i kto ponosi koszty przesyłki uszkodzonego urządzenia.

Warto wiedzieć, że zdarzają się producenci, którzy na swoje wyciskarki dają nawet 10 lat gwarancji. Może to być pewną wskazówką, co do trwałości tych urządzeń oraz źródłem spokoju, że w razie potrzeby możemy liczyć na pomoc fachowców.

Czyszczenie wyciskarki

W przypadku urządzeń pionowych, mycie przebiega sprawnie i nie wymaga zbyt dużo czasu. Niektóre z wyciskarek (modele wyposażone w specjalną zatyczkę) mogą być płukane w trakcie pracy, a myte np. pod koniec dnia.

Wyciskarki poziome, ze względu na swoją budowę, wymagają poświęcenia większej ilości czasu, niż ma to miejsce w sokowirówkach. Najtrudniejsze w utrzymaniu czystości są wyciskarki dwuślimakowe oraz hybrydowe, zaopatrzone w tarki.

wyciskanie soku

Czas pracy urządzenia

Z reguły dopuszczalny czas nieprzerwanej pracy wyciskarki to 20 – 30 minut. Po tym okresie zalecana jest przerwa do godziny czasu. Zważyszy na fakt, iż w ciągu 5 minut, urządzenie przeciętnie wytwarza ok. 1 litra soku, w trakcie jednej sesji można uzyskać ok. 5 litrów napoju.

Wymiary wyciskarek

Parametry typu wymiar i waga, nie pozostają bez znaczenia dla komfortu korzystania z urządzenia. Wyciskarki poziome zajmują sporo miejsca na kuchennym blacie i sporo ważą. Przykładem może być model Champion 2000, który waży ok. 11,7 kg przy wymiarach 42 x 19 x 29 cm.

Mniejsze i znacznie lżejsze są wyciskarki pionowe. Wyciskarka Hurom HU-400 waży 5.2 kg przy wymiarach 40,2 x 25 x 17.3 cm.

Wyciskarki do soków - sklep

Komentarze (1)

  1. Aneczka_1982 (Joanna) 2 kwietnia 2020 18:19

    W mojej ocenie są dwie, może trzy firmy które warto rozważyć. Bez wyciskarki wolnoobrotowej nie wyobrażam sobie przygotowywania posiłków - od soku po przeciery, przygotowanie nastawu na wino lub przemycenie selera dzieciom. Fajna stronka - Super.

Zostaw komentarz