2 marca 2016 Udostępnij

Przepis na napój izotoniczny

Sportowcy pokochali napoje izotoniczne, podobnie jak cała rzesza osób uprawiających sport amatorsko. Podczas ćwiczeń na siłowni, jazdy na rowerze, czy biegania pocimy się, a przez to tracimy spore ilości wody i elektrolitów. Napoje izotoniczne przydają się szczególnie w upalne dni, gdy nawet bez ćwiczeń wzmaga się pocenie. Dzięki tym napojom możemy szybko uzupełnić powstałe niedobory i wzbogacić się o cenne mikroelementy takie jak sód, chlor, potas,magnez oraz wapń. Taki napój można przygotować w domu i z całą pewnością będzie to lepszy wybór, niż kupno gotowego produktu w sklepie.

Kiedy napoje izotoniczne to konieczność

napój izotoniczny dla sportowców Gdy uprawiamy sport, obficie się pocimy. Tracimy wówczas spore ilości wody, a wraz z nią cenne minerały i witaminy. Ubytek wody, przegrzanie organizmu i utrata węglowodanów to powód zmęczenia. Spożywając napoje izotoniczne możemy opóźnić to uczucie.

Jeśli sport uprawiany jest przez stosunkowo krótką część dnia (do godziny), np. aerobik, czy pływanie, wspieranie się napojami izotonicznymi nie jest konieczne. Wystarczy wypić czystą wodę lub herbatę.

Przy wielogodzinnym wysiłku fizycznym, np. biegach w maratonie,  meczu piłki nożnej, itp., te napoje są wręcz konieczne. Zapobiegają one odwodnieniu, przegrzaniu i spadkowi energii, a w rezultacie spadkowi formy.

Napoje te, oprócz wody zawierają sód, który przyspiesza proces wchłaniania wody. Poza tym, przy zwiększonym wysiłku pozwala utrzymać optymalną temperaturę ciała.

Napoje izotoniczne na sklepowych półkach

Nie ma nic prostszego, niż kupno napoju izotonicznego w sklepie. Często ulegamy wrażeniu, że wypicie takiego napoju jest zdrowsze, niż spożywanie coli i innych słodzonych i gazowanych produktów. Czyżby?

Oto przykładowy skład gotowego napoju izotonicznego:

skład sklepowego napoju izotonicznego Woda, dekstroza, maltodekstryna, cytrynian sodu, cytrynian potasu, aromaty, stabilizatory – guma arabska, ester glicerolu i żywicy roślinnej, witaminy – niacyca, E, kwas pantotenowy,  B6, biotyna. Substancje słodzące: aspartam, acesulfam-K, barwnik- błękit brylantowy FCF. Zawiera cukier i substancje słodzące. Zawiera źródło fenyloalaniny.

Bogactwo sztucznych substancji, cukru i substancji słodzących, syntetycznych barwników. O tym, jak lekko producenci traktują nasze zdrowie, niech świadczy krótka charakterystyka barwnika użytego w tym napoju. Neonowy kolor produktu uzyskany został dzięki błękitowi brylantowemu FCF – substancji zakazanej w niektórych państwach, która może wywoływać astmę, pokrzywkę, katar sienny oraz reakcje alergiczne. Barwnik ten wykazuje też niejednoznaczne działanie rakotwórcze.

Przepis na napój izotoniczny

Domowy napój izotoniczny jest prosty do przyrządzenia, zdrowy, a przy tym możemy eksperymentować z przeróżnymi smakami. Jakie składniki będą potrzebne?

Podstawą do przygotowania napoju jest woda niegazowana (lub woda kokosowa), sól morska (może być również sól celtycka lub himalajska), miód, cytryna.

cytrynowy napój izotonicznyJako dodatki uzupełniające posłużą nam: limonki, pomarańcze, truskawki, mięta.

Przepis na napój cytrynowy:

  • 2 szklanki wody,
  • 1/8 łyżeczki soli morskiej (celtyckiej, himalajskiej),
  • 2 łyżki dobrego miodu,
  • pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny i limonki (w ulubionych proporcjach).

Napój pomarańczowy:

  • 2 szklanki wody,
  • 1/8 łyżeczki soli morskiej (celtyckiej, himalajskiej),
  • 2 łyżki dobrego miodu,
  • pół szklanki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy i ćwierć szklanki soku ze świeżo wyciśniętego z cytryny.

Napój truskawkowy:

  • 2 szklanki wody,
  • 1/8 łyżeczki soli morskiej (celtyckiej, himalajskiej),
  • 2 łyżki dobrego miodu,
  • szklanka zmiksowanych truskawek.

truskawkowy napój izotoniczny​Tego rodzaju smaki najczęściej są dostępne w handlu. Różnica jest jednak ogromna, gdyż samodzielnie przygotowany napój jest zdrowy i pożywny.

Jako dodatku do napojów możemy użyć również innych smacznych owoców, czy ziół. Bardzo orzeźwiającą propozycją jest napój sporządzony z sokiem z arbuza, grejpfruta lub kiwi.

Miłośnicy słodkich owoców mogą wzbogacić przepis o porcję malin.

Do napoju można dodać 2 – 3 listki mięty oraz kostki lodu, dzięki czemu uzyskamy świeży smak i przyjemne uczucie chłodu.

W czym przechowywać napoje izotoniczne

Napoje izotoniczne często podróżują z nami w bidonach przytwierdzonych do roweru, są z nami na siłowni, biegają, tańczą, słowem muszą być umieszczone w wygodnych opakowaniach. Oprócz bidonu, świetnie do tego celu nadają się butelki. Najlepiej sprawdzają się te, po napojach typu Frugo, zaopatrzone w wygodne i jednocześnie szczelne nakrętki. Są niezbyt duże, dlatego ich przenoszenie nie sprawia problemów.

Ważne jest co pijesz i jak pijesz

Izotoniki należy przyjmować niewielkimi porcjami, powoli. Napoje powinny mieć temperaturę pokojową. Nie powinniśmy przyjmować płynów, ani zbyt chłodnych, ani zbyt gorących. Pamiętajmy, że gorące napoje dłużej pozostają w żołądku.

 

Komentarze (0)