Miody świata: miód akacjowy i jego zalety
O wielu produktach naturalnych mówi się jako o remedium na liczne schorzenia, nie każdy może jednak poszczycić się tak znakomitym smakiem, jak miód. Tu w szczególny sposób wart zainteresowania wydaje się miód akacjowy – cenne źródło wielu substancji, które sprawiają, że możemy nie tylko czuć się, ale i wyglądać lepiej. Pozyskuje się go w czasie kwitnięcia akacji, charakterystyczna jest dla niego przy tym nie tylko półpłynna konsystencja, ale również słodki smak i zapach. Duża zawartość cukrów prostych sprawia, że znakomicie sprawdza się jako słodzik, a przecież to zaledwie jeden z wielu jego atutów.
Miód akacjowy – właściwości lecznicze
Gdy analizujemy miód akacjowy właściwości tego rozwiązania mogą budzić nasze skojarzenia również z innymi rodzajami miodów obecnymi w Polsce. Tu na pierwszy plan wysuwa się cenne wsparcie, jakie stanowi w tych okresach, w których wszyscy jesteśmy narażeni na przeziębienie i grypę. Jego stosowanie profilaktyczne jest zalecane szczególnie w czasie jesieni i zimy, a osoby, które praktykują sięganie po miód z akacji w tym czasie potwierdzają, że dostrzegają korzystne zmiany, jakie dokonują się w ich silniejszym i bardziej odpornym organizmie. Oczywiście, nie jest to jedyna zaleta, jaką posiada ten szczególny miód.
Na co pomaga miód akacjowy?
Naukowcy chwalą przede wszystkim charakterystyczne dla niego działanie przeciwbakteryjne, nie można nie docenić jednak i tego, że łagodzi ból gardła. Właściwości antybiotyczne miodu z akacji nie są może tak silne, jak ma to miejsce w przypadku miodu z lipy, nadal jednak jest ono odczuwalne. Jego regularne spożywanie warto też rozważyć, jeśli ma się problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego i oddechowego, okazuje się przy tym, że miód akacjowy może nieść wsparcie także w przypadku problemów skórnych. Docenia go zresztą nie tylko dermatologia, ale również kosmetologia, miód akacjowy jest więc często pojawiającym się składnikiem maseczek odżywczych tak do skóry twarzy, jak i głowy. Można stosować go też zimą, gdy mroźna pogoda sprawia, że zmagamy się z problemem popękanych ust. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku miodu z lipy, miód akacjowy ma lekkie działanie moczopędne, sięgając po niego można więc mieć pewność, że przysłużymy się w ten sposób naszemu układowi moczowemu. Co więcej, zyskamy wówczas pewność, że będzie on mniej podatny na infekcje o podłożu bakteryjnym. W tym przypadku należy jednak pamiętać, że sam miód nie okaże się wystarczający, jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość płynów dostarczanych organizmowi.
Miód akacjowy – skład
Nietrudno się domyślić, że unikatowe właściwości miodu akacjowego są przede wszystkim zasługą substancji, które wchodzą w jego skład. Tu na pierwszy plan wysuwają się węglowodany proste, które sprawiają, że jego spożywanie może dodać nam energii i wzmocnić nasze siły witalne. Doceniają to zwłaszcza sportowcy i osoby aktywne, choć osoby stosujące dietę z niskim indeksem glikemicznym muszą mieć na uwadze to, że stosowanie przez nie miodu akacjowego będzie możliwe jedynie po konsultacji z lekarzem. Innym składnikiem, którego znaczenia nie da się przecenić jest fruktoza. Jej spora ilość wpływa na kaloryczność miodu akacjowego, wzmacnia jednak jego właściwości prozdrowotne. Cennym składnikiem są też izoflawony zwracające na siebie uwagę nie tylko dlatego, że wspierają układ krążenia i poprawiają samopoczucie, ale również wpływają korzystnie na mineralizację kości.
Miód akacjowy – zastosowanie
Liczne właściwości prozdrowotne miodu akacjowego sprawiają, że można go stosować na wiele sposobów. Jeśli nie chcemy włączać go do porannego posiłku, z powodzeniem możemy zjeść na czczo jedną łyżkę miodu, a następnie powtórzyć takie działanie wieczorem, przynajmniej kilkanaście minut przed ostatnim posiłkiem. Miód akacjowy można też łączyć z mlekiem lub herbatą, jako naturalny słodzik może się bowiem sprawdzać lepiej niż cukier. Gdy chcemy za jego pośrednictwem poprawić urodę, zalecane jest stosowanie zewnętrzne, wiele kosmetyków z jego udziałem możemy przy tym przygotować samodzielnie.
Miód akacjowy - cena
Gdy w grę wchodzi miód z akacji cena nie stanowi dla nas poważniejszego ograniczenia. Litrowy słoik możemy nabyć nawet za 30 złotych.
Zobacz również
Komentarze (0)
VTeraz, gdy nadeszło lato, co może być lepszego niż pyszny, orzeźwiający napój? Smoothies są idealnym towarzyszem na tę porę roku, ale wielu z Was pyta, z czym je łączyć? Co mogę dodać, aby wzmocnić smak, nadać mu kolor lub nawet poprawić jego wygląd? Nie martw się, oto kilka...
Smoothies: energia na dobry początek nowego roku
VPoczątek roku jest zawsze trudny, wiąże się z nowymi wyzwaniami, postanowieniami i celami. Aby odnieść sukces, potrzebujemy dobrej diety, która da nam dużą dawkę energii, by stawić czoła codzienności. Owoce i warzywa mogą dać nam doskonały zastrzyk energii, dzięki któremu...
7 Life Smoothies, których musisz spróbować
VIstnieje wiele powodów, dla których musisz spróbować 7 Life Smoothies. Jeśli jesteś jednym z ponad 500 dystrybutorów, którzy oferują nasze produkty w swoich kawiarniach, hotelach, restauracjach, szkołach, szpitalach, siłowniach, firmach cateringowych lub food truckach w Zjednoczonych...
Zostaw komentarz