Sposób na mrówki w domu i w ogrodzie
Kiedy tylko robi się ciepło w domu pojawiają się mrówki. Najwięcej ich spotkać można zwykle w kuchni. W sklepach dostępnych jest wprawdzie sporo chemicznych środków do ich usuwania, ale wykorzystać można też domowe sposoby. Jakie są najpopularniejsze? Sprawdź naszą propozycję!
Domowy sposób na mrówki
Jaki jest sposób na skuteczne pozbycie się mrówek z domu? Okazuje się, że wcale nie trzeba wydawać majątku. Z pomocą przychodzą bowiem naturalne olejki eteryczne. Mrówki nie lubią ostrych zapachów. Dlatego spryskanie octem czy rozsypanie cynamonu na drodze ich wędrówek zdaje egzamin tylko na krótki czas. Ocet i cynamon szybko wietrzeją, a naturalne olejki eteryczne pozostawiają swoje molekuły na powierzchni przez długi czas.
Sposób na mrówki w domu – czego potrzebujemy?
Trzeba przygotować jedynie trzy rzeczy - pół szklanki wody, 30 kropelek olejku eterycznego miętowego oraz taką samą ilość olejku eterycznego goździkowego. Jeśli mrówek jest więcej można oczywiście przygotować od razu podwójną dawkę. Taką mieszankę bez obaw można później dodać do wody podczas mycia podłogi.
Przygotowaną miksturę dobrze jest przelać do spryskiwacza i dokładnie wymieszać, a następnie spryskać miejsca wędrówek mrówek. Środek jest nietoksyczny, a więc można go stosować bez obaw nawet na kuchennym blacie. Spryskane powierzchnie należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Przez kilka godzin nie wolno ich ścierać, a więc warto to zrobić na noc czy podczas naszej nieobecności w domu. Na drugi dzień mrówki powinny już zniknąć. W razie potrzeby aplikację można powtórzyć.
Naturalny sposób na mrówki
To skuteczny i, co najważniejsze, naturalny sposób na pozbycie się uciążliwych mrówek z domu. Efektu ubocznego w zasadzie nie ma, bo olejek pozostawia po sobie tylko przyjemny zapach w pomieszczeniu. Jednak podczas zakupu trzeba zwrócić uwagę na jedną kwestię. W sklepach sprzedawane są bowiem NIE tylko naturalne olejki eteryczne, ale i olejki aromatyczne, olejki zapachowe, olejki perfumowane czy kompozycje zapachowe. To nie są produkty w 100% naturalne.
Sposób na mrówki w ogrodzie
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie też są proste i szybkie, a zarazem bardzo skuteczne. Przy tym nie są drogie i szkodliwe dla środowiska naturalnego. Zawsze najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tego, co znajduje się pod ręką np. w kuchni. Metod na walkę z mrówkami w ogrodzie jest co najmniej kilka i wszystkie są skuteczne.
Mrówki to owady wszędobylskie i bardzo popularne. Odżywiają się przede wszystkim pokarmem roślinnym, ale i niekiedy innymi owadami. Jednak ich obecność w ogrodzie ma także sporo wad. Najważniejsze z nich to:
- nadmierne przesuszanie gleby na skutek tworzenia korytarzy (to także spulchnia ziemię, a więc jest też korzystne),
- niszczenie korzeni, bulw i kłączy roślin,
- niszczenie pąków i kwiatów, niszczenie owoców,
- niszczenie trawnika na skutek budowania mniejszych i większych mrowisk.
Domowy sposób na mrówki w ogrodzie (na balkonie, na działce…)
Kiedy mrówki w ogrodzie są mało liczne i nie wyrządzają większych szkód nie ma się co nimi zbytnio przejmować. Problem pojawia się natomiast gdy mrówek jest dużo i zaczynają szkodzić uprawom lub co więcej,. z ogrodu przechodzą do pomieszczeń mieszkalnych itd. Jest jednak wiele domowych metod na skuteczną walkę z mrówkami w ogrodzie, które pozwalają na ich pozbycie się. Większość z nich jest skuteczna i pomaga rozwiązać problem na długi czas. Jednocześnie nie czynią one żadnych szkód w środowisku naturalnym i nie są zagrożeniem dla ptaków czy zwierząt domowych.
1. Sposób na mrówki - mąka kukurydziana
To zdecydowanie jeden z ciekawszych sposobów na pozbycie się mrówek z ogrodu. Wystarczy rozsypać mąkę kukurydzianą w miejscach ich wędrówek. Po jej zjedzeniu mrówki szybko pęcznieją i umierają.
2. Sposób na mrówki - polanie mrowiska wrzątkiem
Kiedy wiadomo, gdzie znajduje się mrowisko, można polać je wrzątkiem z czajnika. To szybko sposób na zniszczenie całej kolonii mrówek, ale mrowisko może też zostać odbudowane.
3. Sposób na mrówki - pułapka z miodu
Dla mrówek można też przygotować talerzyk z miodem, który bardzo lubią. Niestety, kiedy podchodzą do niego, przyklejają się i giną, bo nie mogą uciec.
4. Sposób na mrówki - cynamon
Kiedy tylko mrówki w ogrodzie zaczynają nękać roślinę lub nawet kilka roślin. można wokoło niej rozsypać cynamon. To swego rodzaju bariera, przez którą mrówki nie przejdą i będą ją omijać z daleka.
Trzeba przy tym wiedzieć, że mrówki szukają mszyc i w tym celu często wchodzą na rośliny. Mszyce wydzielają bowiem lepką i słodką ciecz, która dla mrówek jest najlepszym przysmakiem. W takiej sytuacji obecność mrówek na roślinach może być sygnałem odnośnie obecności mszycy w ogrodzie. Zamiast walczyć z mrówkami warto wówczas przygotować oprysk na mszyce.
6. Sposób na mrówki - rośliny odstraszające mrówki
Cynamon nie jest jedyną rośliną przyprawową, której mrówki nie lubią., W tym przypadku sprawdzają się liczne zioła oraz popularne chwasty. Dobrze jest przygotować wodę z dodatkiem czosnku i pokrzyw. Trzeba w niej moczyć czosnek i pokrzywy przez około dwa dni, a potem tak przygotowany roztwór wylać na mrówki. Nie tolerują one też zapachu świeżych liści pomidora, octu i wrotycza pospolitego. Dlatego też warto położyć kilka liści tych roślin lub wylać troszkę octu w miejscach wędrówek mrówek. To powinno je skutecznie odstraszyć. Skutecznym sponsorem na pozbycie się mrówek jest też zasadzenie w ogrodzie lawendy, tymianku czy mięty. Również i za ich zapachem nie przepadają mrówki.
6. Sposób na mrówki - proszek do pieczenia
Proszek do pieczenia trzeba rozsypać tam, gdzie chodzą mrówki. Metoda ta jest bardzo skuteczna.
7. Sposób na mrówki - doniczka z trocinami
Okazuje się, że bardzo skutecznym sposobem na mrówki jest też doniczka wypełniona trocinami. W tym celu wystarczy przygotować glinianą, średniej wielkości doniczkę i ubić w niej mocno trociny, tak aby nie wysypywały się z niej. Taką doniczkę kładzie się następnie na mrowisku. Po pewnym czasie, o ile szczęście dopisze, mrówki przenoszą do niej swoje jajeczka. Po jakimś czasie doniczkę można więc zabrać i przenieść w inne miejsce, najlepiej jak najdalej oddalone od ogrodu i domu. Przy okazji mrówkom nic się nie dzieje.
Zobacz również
Komentarze (0)
VTop 5 przepisów na soki do wyciskarek wolnoobrotowych Hurom Spis treści Wstęp: Dlaczego warto sięgać po soki z wyciskarki wolnoobrotowej? Przepis 1: Sok energetyzujący z buraka i marchewki Przepis 2: Odświeżający sok z ananasa i mięty Przepis 3: Sok „Zielona...
VHurom – jak działa technologia wolnoobrotowa i dlaczego warto ją wybrać? Wyciskarki wolnoobrotowe zyskały ogromną popularność dzięki swojej wyjątkowej technologii, która pozwala na uzyskanie soku o najwyższej jakości. Marka Hurom, lider na rynku wyciskarek wolnoobrotowych...
VTeraz, gdy nadeszło lato, co może być lepszego niż pyszny, orzeźwiający napój? Smoothies są idealnym towarzyszem na tę porę roku, ale wielu z Was pyta, z czym je łączyć? Co mogę dodać, aby wzmocnić smak, nadać mu kolor lub nawet poprawić jego wygląd? Nie martw się, oto kilka...
Zostaw komentarz