14 grudnia 2016 Udostępnij

Morwa biała - chińskie cud-drzewo

W dzisiejszych czasach mamy naprawdę duże możliwości właściwego dbania o swoje zdrowie. Posiadamy dostęp do świetnych leków, ale również na nowo odkrywamy skarby natury, które mogą nam pomóc w pozbyciu się lub załagodzeniu wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Tak naprawdę wystarczy tylko nieco się rozejrzeć i poszperać w zasobach internetowych, aby znaleźć naturalne produkty odpowiadające naszym aktualnym potrzebom. Warto, ponieważ to właśnie w naturze tkwi niezwykła moc.

Morwa biała – właściwości i działanie

wyciąg z morwy białęjMorwa biała to dość dobrze znana roślina sięgająca 10 metrów wysokości, z której właściwości od wieków korzysta się chociażby w Chinach. Wiele osób kojarzy morwę białą przede wszystkim jako pożywienie dla jedwabników, ale warto wiedzieć, że posiada ona właściwości lecznicze, a odpowiednio zastosowana może działać przeciwgorączkowo czy moczopędnie. Często jest zatem wykorzystywana do oczyszczenia organizmu, ale jej spożycie jest również zalecane kobietom karmiącym piersią, ponieważ roślina ta pobudza laktację. To jednak nie wszystkie istotne zalety morwy białej, które należałoby podkreślić.

Od bardzo dawna morwa biała jest doceniania przez medycynę chińską za jej właściwości wspomagające leczenie cukrzycy. Choroba ta dotyka coraz większe grono osób, w związku z czym zainteresowanie pacjentów tą rośliną również rośnie. Oprócz tego, jej spożywanie może także wspomagać odchudzanie, chronić wątrobę przed uszkodzeniami, obniżyć poziom złego cholesterolu czy nawet opóźnić zachodzące w naszym organizmie procesy starzenia się komórek. Co bardzo istotne, badania kliniczne dowodzą również, że morwa biała hamuje rozwój czerniaka oraz białaczki.

Morwa biała – odchudzanie

morwa biała a odchudzanieMorwa biała skutecznie blokuje rozkładanie się węglowodanów w naszym układzie pokarmowym, w związku z czym jest ona doskonałym składnikiem diety odchudzającej. Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego jak trudny jest proces odchudzania się, dlatego warto się wspomagać naturalnymi produktami, do których należy chociażby morwa. Oprócz tego, że zmniejsza ona produkcję tłuszczów oraz odkładanie się tkanki tłuszczowej, spożywając morwę białą możemy również zmniejszyć nasze łaknienie, zwłaszcza na słodycze, oraz zahamować nadmierny apetyt.

Morwa biała dla diabetyków

Cukrzyca zbiera coraz większe żniwo, dlatego wciąż szuka się jak najlepszych sposób walki z jej objawami. W tym przypadku, morwa biała wykazuje działanie antyhiperglikemiczne, bardzo podobne do leków przeciwcukrzycowych. Substancje czynne zawarte w tej roślinie, skutecznie hamują aktywność enzymów, które rozkładają węglowodany w naszym układzie pokarmowym. Przede wszystkim jednak zmniejszają metabolizm cukrów złożonych, a to oznacza zahamowanie ich przemiany w glukozę. W konsekwencji część węglowodanów zostaje wydalona wraz z kałem w postaci niestrawionej. Poziom cukru we krwi, który nie jest tak gwałtownie wchłaniany z pokarmów, może zatem zostać ustabilizowany.

Morwa biała – liście

W znacznej większości, wspaniałe właściwości morwy białej zostały ukryte w jej liściach. Są one bogate w obecność wielu witamin, takich jak tiamina, ryboflawina, pirydoksyna, kwas nikotynowy, palmitynowy czy fumarowy, a także sterole. Mają one w związku z tym zastosowanie nie tylko w przypadku diabetyków, ale świetnie sprawdzają się także w roli produktu obniżającego poziom cholesterolu oraz zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Liście morwy działają również przeciwgorączkowo oraz moczopędnie, wspomagają wątrobę oraz niełatwy proces odchudzania.

Morwa biała suszona

Morwa biała jest rośliną, którą często można spotkać w miejskiej przestrzeni, chociażby w parkach czy na skwerach. Jeśli tylko mamy na to ochotę możemy również zasadzić taki krzew w naszym własnym ogrodzie, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do świeżych owoców morwy oraz przede wszystkim jej liści. Wystarczy bowiem je zebrać i samodzielnie ususzyć, dzięki czemu możemy przygotować własną herbatkę z morwy. Oczywiście morwa w tej postaci jest również dostępna w aptekach, co z pewnością oszczędzi nam czasu i wysiłku.

​Herbata z liści morwy białej

herbata z morwy białej

Aby morwa biała mogła skutecznie pomóc nam w naszych dolegliwościach, należy pić ją regularnie, czyli każdego dnia. Dawka, która jest dla nas najbardziej odpowiednia to 3 łyżeczki suszonych liści morwy białej, zalane szklanką wrzącej wody. Taką miksturę należy odstawić pod przykryciem na jakieś 10 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do wypicia i możemy korzystać ze wspaniałych właściwości tego daru natury.

Wyciąg z morwy białej

Oczywiście nie każda osoba musi być miłośnikiem picia herbaty czy naparów z morwy białej. Warto w związku z tym wiedzieć, iż na rynku znajdziemy wiele innych produktów, które tworzone są na bazie wyciągu z tej rośliny. Są one tak samo skuteczne, gdyż zawierają w sobie wszystkie najważniejsze substancje zawarte w morwie, dlatego możemy śmiało decydować się na ich stosowanie.

Morwa biała – tabletki

Największą popularnością pośród osób stosujących morwę białą na co dzień cieszą się oczywiście tabletki. Są one łatwo dostępne, gdyż znajdziemy je dosłownie w każdej aptece, a do tego ich przyjmowanie nie wymaga od nas poświęcania czasu, jak to jest w przypadku herbatki z morwy białej.

Morwa biała – cena

W związku z tym, że morwa biała jest dość powszechną rośliną i nie ma problemu z dostępem do niej, cena za produkty stworzone na jej bazie nie jest szczególnie wysoka. Jeśli chodzi o herbaty czy suszone liście tej rośliny, nie wydamy więcej niż 10 zł, natomiast opakowania tabletek, które są dość pojemne kupimy za niewiele więcej. Warto sprawdzić ofertę obejmującą tego typu produkty i zapewnić sobie lepsze zdrowie za bardzo niską cenę.

Komentarze (0)