16 lutego 2016 Udostępnij

Ocet jabłkowy - przepis i właściwości

ocet jabłkowy przepisOcet jabłkowy to przedstawiciel octów fermentowanych, czyli takich, które w odróżnieniu od octu spirytusowego, nadają się do spożycia. Ocet spirytusowy powinien być stosowany wyłącznie do czyszczenia różnorakich urządzeń w domu. Jego spożywanie wiąże się bowiem z ubytkiem krwinek czerwonych, sprzyja anemii i zaburza procesy trawienne.

Ocet jabłkowy dostępny w sklepach jest stosunkowo drogi, wysokiej jakości produkt, nieklarowany z zawartością „matki” kosztuje ok. 10 zł za litr. Domowym sposobem można go przygotować dużo taniej, o ile jesteśmy w posiadaniu potrzebnej ilości tych części owocu, których nie zjadamy.

Jak zacząć?

domowy ocet jabłkowyDo przygotowania octu nadają się resztki jabłek pozostałe po sporządzeniu czipsów owocowych, czy soków (pulpa) oraz ogryzków. Te części jabłek możemy przechowywać w lodówce przez ok. 2 – 3 dni. Jabłka mogą zbrązowieć, jest to w tym przypadku pożądane zjawisko, które przyspiesza proces fermentacji.

Uzbierane owoce wkładamy do wyparzonego wcześniej słoika (usuwamy ogonki, gniazda oraz pestki możemy pozostawić). Jabłka zalewamy letnią, przegotowaną i osłodzoną miodem wodą. Waga wody powinna odpowiadać wadze owocu, natomiast miód dozujemy w ilości 1 łyżeczki na szklankę wody.

Słoik należy przykryć kuchennym papierem lub ściereczką, tak by zachować dostęp powietrza. Przykrycie zabezpieczamy gumką, by uchronić produkt przed muszkami owocówkami. Dobrze jest opatrzyć słoik datą nastawu.

Słoik pozostawiamy w temperaturze pokojowej i czekamy kilka tygodni. Najczęściej po 4 tygodniach ocet jest gotowy. Ważne, by zaglądać do słoika raz dziennie i mieszać zawartość drewnianą łyżką.

Po zakończeniu fermentacji zlewamy ocet do szklanych butelek. Robimy to przy użyciu lejka wyłożonego gazą. W ten sposób mamy pewność, że płyn nie będzie zawierał sfermentowanych części owoców.

Ocet należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. W takich warunkach przetrwa on nawet kilka lat.

W całym procesie przygotowywania octu jabłkowego, najistotniejsze są higieniczne warunki. Nieczystości (np. ukryte w niewyparzonym słoju, czy niewyparzona drewniana łyżka) mogą przyczynić się do rozwoju pleśni.

Jak przygotować jabłkowy ocet balsamiczny?

jabłkowy ocet balsamicznyDo tego rodzaju octu będzie nam potrzebna wolnoobrotowa wyciskarka. Balsamiczna wersja octu jabłkowego powstaje z fermentowanego soku z jabłek.

W tym przypadku nie dosładzamy miodem soku, jest on wystarczająco słodki w naturalnej postaci (wyjątek można zrobić przy wyjątkowo kwaśnych owocach). Uzyskany w wolnoobrotowej wyciskarce sok odstawiamy do sfermentowania. Wystarczy poczekać, aż reszta „zrobi się” sama.

Niecierpliwe osoby mogą przyspieszyć proces fermentacji dodając do słoja parę łyżek octu jabłkowego. Najlepiej sprawdza się „matka”, czyli osad, który zbiera się na dnie naczynia.

Ocet możemy też przyrządzić z innych owoców, takich jak winogrona, maliny, truskawki.

Do czego można stosować ocet jabłkowy?

W przeciwieństwie do szkodliwego octu spirytusowego, ocet jabłkowy jest bogaty w prozdrowotne składniki, m.in. w witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B, minerały (potas, magnez, żelazo, miedź, krzem), enzymy, fitozwiązki, kwasy i pektyny.

Ocet jabłkowy jest przeciwbakteryjny i antygrzybiczny. Ma właściwości alkalizujące. Pobudza metabolizm, pomaga utrzymać odpowiednią florę w jelitach, wspomaga wydalanie toksyn, zwiększa poziom „dobrego cholesterolu”, obniża poziom glukozy we krwi. Jest więc produktem, który warto stosować, by zapobiegać cukrzycy.

Ocet jabłkowy możemy dodawać do sałatek w postaci dressingu. Można go także dodać do wody i spożywać jako napój z odrobiną miodu.

Ten produkt możemy również stosować zewnętrznie. Zwalczając trądzik, przemywamy skórę tonikiem z dodatkiem octu jabłkowego. Tonik przygotowujemy mieszając w równych proporcjach ocet oraz wodę. Takim roztworem przemywamy twarz rano i wieczorem.

Dzięki kąpielom stóp w roztworze wody z octem jabłkowym możemy pozbyć się grzybicy. Kąpiel należy stosować codziennie przez 15 do 30 minut.

Smarowanie nóg balsamem do ciała z dodatkiem octu jabłkowego pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z żylakami. Balsam należy nakładać rano i wieczorem przez kilka tygodni.

ocet jabłkowy do włosówOcet jabłkowy nadaje też piękny połysk włosom, jeśli spłuczemy je po umyciu wodą z dodatkiem octu. W ten sposób możemy też pozbyć się łupieżu.

Kolejny pomysł na wykorzystanie octu jabłkowego to smarowanie nim okolic pach. Ocet tworzy świetną ochronę przeciwbakteryjną, a jak wiadomo, to bakterie powodują przykry zapach potu. Nie dopuszczając do ich namnażania możemy zwalczyć przykrą dolegliwość bez użycia dezodorantu.

Ocet jabłkowy w gospodarstwie domowym

Oprócz działania prozdrowotnego, ocet jabłkowy, tak jak i ocet spirytusowy może służyć do czyszczenia i odkamieniania różnych powierzchni. Świetnie nadaje się do mycia szyb, luster oraz dezynfekcji. Usuwa tłuste osady, rdzę, pleśń oraz kamień, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w toaletach i łazienkach. 

Latem ocet jabłkowy przyda się także do zwalczania muszek owocówek. Wystarczy wylać odrobinę płynu do miski, przykryć folią nakłutą widelcem. Owady chętnie przylatują do octu z owoców, topią się w takiej pułapce, gdyż nie mogą się z niej wydostać.

ocet do sprzatania

Ocet jabłkowy możemy też stosować do zmiękczania tkanin oraz usuwania nieprzyjemnego zapachu z pralki. Pozostając przy zapachach, ocet jabłkowy rewelacyjnie nadaje się do zwalczania przykrych zapachów w lodówce, pozbywania się zapachu z kuchennej deski (w tym przypadku posypujemy deskę sodą oczyszczoną i polewamy octem jabłkowym do utworzenia piany. Po godzinie usuwamy mieszaninę i starannie spłukujemy wodą). 

Komentarze (0)