13 listopada 2021 Udostępnij

Jak sokowanie może pomóc ci pokonać baby bluesa i zapobiec postępowi połogu?

Ostatnia aktualizacja 7 października 2017 r.

Każda świeżo upieczona mama wie, jak ważna jest dieta zarówno dla zdrowia jej samej, jak i najnowszego nabytku w rodzinie. Ale wiedza to jedno, robienie może być zupełnie inną sprawą. Kiedy masz nowe dziecko, możesz czasami czuć się tak, jakbyś płynęła pod prąd, aby tylko przebrnąć przez każdy dzień, a wszystkie twoje plany mogą szybko zniknąć za oknem.

Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy jesteś jedną z trzech na cztery nowe mamy, które cierpią na baby blues. Z taką statystyką jest oczywiste, że jest to powszechne zjawisko, którego prawie można się spodziewać i na szczęście istnieje wiele pomocy i porad dostępnych dla przechodzących przez ten naturalny etap macierzyństwa.

Jednym z najlepszych sposobów na pokonanie "baby bluesa" i zapobieganie jego rozwojowi w kierunku poważniejszej depresji poporodowej jest przyjrzenie się swojej diecie, a to właśnie sokowirówka może przynieść prawdziwe korzyści. Dowiedzmy się więcej.

Co to jest Baby Blues?

Ciąża i poród to najcięższe doświadczenia, przez jakie może przejść Twoje ciało. Skutki fizyczne i psychiczne, wraz z szybko zmieniającymi się poziomami hormonów, oznaczają, że stres, niepokój i wszechogarniający zwrot "wahania nastroju" są tylko do przewidzenia.

Do objawów baby blues należą zazwyczaj płaczliwość bez wyraźnego powodu, drażliwość, niepokój, zmęczenie, bezsenność i słaba koncentracja. W większości przypadków objawy te ustępują i znikają całkowicie w ciągu dwóch tygodni od porodu.

Jak pokonać "baby blues" dzięki piciu soków

Soki to świetny sposób na wydobycie najcenniejszych witamin, minerałów i składników odżywczych z owoców i warzyw. A dzięki pominięciu większości błonnika, Twoje ciało wchłania wszystkie dobroci bardziej efektywnie, bez dodatkowego obciążania układu trawiennego.

Więc o jakich dokładnie składnikach odżywczych mówimy, jeśli chodzi o powstrzymanie baby bluesa? Białko i węglowodany złożone są z pewnością pomocne, a ty musisz utrzymać poziom cukru we krwi na wysokim poziomie, ponieważ kiedy spadnie, będzie on służył tylko do zaostrzenia uczucia stresu, zmęczenia i niepokoju.

Musisz również zwiększyć swój poziom serotoniny. Ta substancja chemiczna jest naturalnym antydepresantem organizmu. Działa jako stabilizator nastroju, więc naturalnie, jeśli poziom serotoniny spada, wahania nastroju będą skutkować. Twój organizm wytwarza serotoninę poprzez przyjmowanie aminokwasu zwanego tryptofanem, który występuje naturalnie w wielu różnych produktach, w tym w ananasach, bananach, szparagach, owsie i orzechach - wszystkie one stanowią doskonały dodatek do zdrowej mieszanki soków.

Powiązane czytanie: Top pokarmy dobrego nastroju, które możesz włączyć do swojej diety, aby pokonać baby blues.

Tak więc, aby zwalczyć baby blues, musisz skupić się na tworzeniu soków bogatych w białko, węglowodany złożone i tryptofan.

Brzmi to świetnie, ale na ile jest to realne dla świeżo upieczonej mamy, która z trudem utrzymuje głowę nad wodą, opiekując się dzieckiem, nie mówiąc już o przygotowaniu dla siebie odżywczych posiłków i przekąsek? Odpowiedź brzmi: to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Sokowanie to zabawny i prosty sposób na dodanie tych składników do swojej diety lub wypróbowanie nowych owoców i warzyw, których zwykle nie jemy.

Zanim przyjrzymy się kilku pomysłom, sprawdźmy, czego nie należy robić - tylko po to, by ustalić, co prawdopodobnie robisz w tej chwili.

Czego nie należy robić

Czy unikasz przetworzonej żywności? Jeśli tak, to gratuluję! Jeśli nie, to zdecydowanie nadszedł czas, aby zacząć. Prawdopodobnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że przetworzona żywność nie jest pomocna w utrzymaniu zdrowia fizycznego, ale to, z czego być może nie zdawałeś sobie sprawy, to fakt, że może ona również przyczyniać się do stresu i depresji.

Syntetyczne składniki żywności są trudniejsze do prawidłowego wydalenia przez organizm i przedostają się do krwiobiegu, co prowadzi do wielu potencjalnych problemów, w tym lęku i depresji.

Szybkie rozwiązania, takie jak napój z kofeiną czy tabliczka czekolady, mogą wydawać się kuszące, by dać ci "zastrzyk energii" w biegu. Istnieją jednak dwa problemy. Pierwszy to taki, że zapewnią one dokładnie takie skoki i spadki poziomu cukru we krwi, jakich należy unikać. Drugim jest to, że cukier zawarty w napojach gazowanych ma tendencję do reagowania z naszym starym przyjacielem tryptofanem, co oznacza spadek serotoniny i zwiększone ryzyko depresji.

Zacznij pić soki

Soki to rozwiązanie, które spełnia wszystkie kryteria. Stworzenie pysznego soku z buraków i ananasów daje orzeźwiający napój, który jest bogaty w tryptofan, białko, a jego przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut.

Możesz nawet zrobić smoothie z banana, awokado, orzechów i nasion. Są one nie tylko doskonałym źródłem składników odżywczych, których potrzebuje Twoje ciało, aby zwalczyć "baby blues", ale są również bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe, które pomagają w produkcji mleka, jeśli karmisz piersią.

Jest to jeden z doskonałych przepisów, który pomoże Ci zawsze wprawić się w dobry nastrój, ponieważ składniki odżywcze nie tylko pomagają w naturalnej laktacji, ale są również wspaniałym wzmacniaczem dobrego nastroju. Z przepisu można przygotować około litra/kwarty:

    1 funt marchewki 2 duże buraki ½ średniej wielkości główki kopru włoskiego 1 cytryna 2-calowy kawałek korzenia imbiru

Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy

Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na depresję poporodową w przeciwieństwie do baby blues, upewnij się, że porozmawiasz ze swoim lekarzem. Poprawa diety to świetny sposób na radzenie sobie z wahaniami nastroju, ale depresja poporodowa wymaga profesjonalnej pomocy.

Uważaj na wyraźne oznaki, do których należą poważne wahania nastroju, ataki paniki, nadmierny lub ciągły płacz i myśli o wyrządzeniu krzywdy sobie lub dziecku.

Niektóre z linków, które zamieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Pamiętaj jednak, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i moje dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie ze względu na prowizję, którą można uzyskać.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Komentarze (0)