11 stycznia 2017 Udostępnij

Mała czarna i nie tylko, czyli świat kawy

Kawa jest ulubionym napojem większości osób na świecie – podobno każdego dnia ludzie sięgają aż po 2,25 miliarda filiżanek tego czarnego napoju, zwykle właśnie od niego zaczynając poranek. I pomyśleć, że kiedyś w ogóle jej w Europie nie znano, a później została uznana za napój diabła i musiała czekać na nadejście papieża Klemensa VIII (30 stycznia 1592 - 3 marca 1605), by zostać szeroko doceniona.

Do Polski zaś kawa dotarła jeszcze później – dopiero w XVII wieku. Najpierw zdobyła popularność w gdańskich kafehauzach, a gdy odkryto jej właściwości zdrowotne, chętnie sięgnęli po nią także inni mieszkańcy naszego kraju. Co warto wiedzieć o rodzajach i właściwościach popularnej kawy?

Kawa Robusta i Arabica

kawa arabicaWiększość ludzi nie zna się dobrze na kawie – nie wie, jak wiele jej odmian istnieje na świecie i czym tak naprawdę się między sobą różnią. Najbardziej rozpowszechnione i najczęściej wypijane są jednak 2 gatunki, dzielące się zresztą na kilka odmian. Te podstawowe gatunki to kawa Robusta oraz kawa Arabica. Różnią się one między sobą niemalże wszystkim – od wyglądu ziaren do ostatecznego smaku.

Robusta posiada ostry, gorzki smak, a kształt jej ziaren jest okrągły, od bladozielonego do nawet szarego koloru. Odmiana ta jest mniej popularna od kawy Arabica – jej produkcja na świecie sięga około 30%. Charakteryzuje się dużą zawartością kofeiny, utrzymującą się na poziomie 2-4,5%. Arabica jest zaś najstarszą odmianą kawy, która w dodatku jest na świecie najbardziej rozpowszechniona – 70% produkcji kawy to właśnie Arabica. Być może dlatego, że ma dosyć łagodny smak i aromat, bardzo przyjemny, a przy tym wyraźnie dodający energii. Zawartość kofeiny w tym napoju sięga 1-1,7%. Także wygląd ziaren tej odmiany kawy jest wyraźnie odmienny od Robusta – ziarna są bowiem podłużne, płaskie, posiadają lekko zakrzywiony szew, a ich barwa jest lekko zielonkawa.

Kawa orkiszowa

kawa orkiszowaW ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje się kawami zbożowymi – spośród których chyba najpopularniejsza jest kawa orkiszowa. Co ciekawe, jest to kawa bezkofeinowa, jednak wiele osób wskazuje, że świetnie czuje się po jej wypiciu, wyraźnie mając więcej energii do pracy. Przy tym jest w pełni bezpieczna na przykład dla osób z nadciśnieniem czy chorobą wrzodową. Mogą ją wypijać nie tylko dorośli, ale nawet i dzieci. Kawy zbożowe cieszą się dużym zainteresowaniem z uwagi na ich spore właściwości zdrowotne – a z racji na fakt, że orkisz sam w sobie jest zdrowy, także orkiszowa kawa jest jeszcze zdrowsza od innych jej odmian.

Kawa orkiszowa rozpuszczalna 200g

Co warto o niej wiedzieć? Wpływa na nasze zdrowie dzięki wysokiej zawartości wielu cennych składników – witaminy A, witaminy D, witaminy E, a także minerałów jak cynk, miedź oraz selen. Ponadto rozgrzewa organizm, w tym również jelita. Dlatego też jest dobra na trawienie, usprawnia pracę układu pokarmowego i przeciwdziała na przykład zaparciom. Można ją spożywać w dużych ilościach, a wręcz chętnie się to robi, ponieważ ma naprawdę przyjemny smak. Jest idealna dla osób, które chcą się odzwyczaić od zwykłej kawy – na orkiszową przerzucić się można z łatwością.

Jak przygotować kawę orkiszową?

kawa orkiszowa - przygotowanieKawa orkiszowa jest doskonałym napojem do przyrządzania tak na ciepło, jak i na zimno. Można ją pić w filiżance albo używać jako pyszny dodatek do deserów, który nada im wybornego, charakterystycznego smaku. W ten sposób może znaleźć się tak w lodach, jak i ciastach, a nawet można ją wymieszać z syropem, by później nimi jakiś deser polać.

Jeśli chcemy ją przyrządzić na ciepło, dla nabrania właściwego koloru, aromatu oraz smaku trzeba ją gotować przez około 5 minut. Z dodatkiem kardamonu i cynamonu będzie najwyborniejsza, ale tak naprawdę każdy może ją przyszykować tak, jak najbardziej lubi. Na zimno zaś wybierzmy kawę w rozpuszczalnej wersji i po prostu dodajmy do niej lód oraz mleko. Powstania pyszna, orzeźwiająca mieszanka na letnie dni.

Kawa bezkofeinowa - kawa z cykorii

kawa bezkofeinowaKolejną, niezwykle popularną odmianą kawy jest kawa z cykorii. To bezkofeinowy napój, otrzymywany z korzeni rośliny, które są suszone, prażone, a następnie rozdrabniane. Jest substytutem zwykłej kawy – pysznym i zdrowym.

Jest dietetyczna, przyspiesza przemianę materii, ułatwia trawienie, zwiększa aktywność mikroflory jelitowej, usuwa z organizmu nadmiar cholesterolu, obniża poziom glukozy we krwi, wspomaga neutralizację wolnych rodników, a dzięki dużej zawartości błonnika pozwala także uzyskać uczucie sytości. Jak widać, dzięki swoim właściwościom może wspomagać odchudzanie, a do tego zwiększa przyswajalność białka i magnezu, gdy wypija się ją z dodatkiem mleka. Jest przy tym polecana wszystkim – także kobietom w ciąży i dzieciom. To pyszny napój dla każdego!

Kawa z cykorii - kuracja antycellulitowa i odchudzająca

Jeśli ktoś się odchudza i pragnie wykorzystać kawę z cykorii jako środek wspomagający w swojej diecie, powinien przyrządzić następujący wywar:

kawa z cykorii​1. Zalać 200 gramów suszonego korzenia cykorii 2 szklankami wody.

2. Dodać do wywaru 2 łyżki świeżych lub suszonych liści cykorii.

3. Gotować tak powstałą mieszankę aż do uzyskania odpowiedniego, mocnego wywaru.

Taki wywar należy wypijać 2 razy dziennie przez 14 dni, wspomagając kurację odchudzającą kuracją antycellulitową. Okazuje się bowiem, że miejsca dotknięte cellulitem można nacierać podobną mieszanką z liści cykorii, wymieszanych z olejkiem migdałowym. Choć wielu wyda się to nieprawdopodobne, zostało udowodnione, że podobne działanie jest w stanie w 14 dni zmniejszyć cellulit, a przy tym zdecydowanie wygładzić skórę.

Komentarze (0)