17 marca 2016 Udostępnij

Detox organizmu - naturalne sposoby

detoksDieta detoksykacyjna to temat, wokół którego narasta wiele mitów i wypaczonych wyobrażeń. Kojarzy się z czasem, gdy praktycznie wyrzekamy się jedzenia, cierpimy jakieś katusze po to, by uzyskać nienaganną figurę i pełne zdrowie. Niezbędne są przy tym jakieś specjalne pomocy, np. plastry lub doustne preparaty detoksykujące. Zatem według wielu z nas dieta oczyszczająca to pasmo udręk, próba siły charakteru i obciążenie dla portfela. Na szczęście, to wszystko jest nieprawdą!

Jest wiele opinii na temat skutecznego odtruwania organizmu, jednak znaczna większość specjalistów w tej dziedzinie stoi na stanowisku, że powodzenie detoxu zależy od przyjmowania odpowiedniej ilości wody oraz stosowania właściwie ustalonej diety.

Kilka mitów o detoksykacji

dieta detoksykacyjnaNa rynku dostępnych jest wiele produktów, bez których odtruwanie organizmu, rzekomo nie może się udać. Do nich należą m.in.:

- Lemon Detox Diet – Master Cleanse, dieta oparta na 5 – 10 dniowej głodówce wspieranej spożywaniem cytryn, tzw. dieta lemoniadowa,
- pigułki, które blokują przyswajanie przez organizm węglowodanów,
- dieta oparta na spożywaniu wyłącznie owoców i mieszanek protein (tzw. detoks owocowy),
- pigułki oczyszczające okrężnice, czyli Colon Cleanser.

To produkty, które z pewnością oczyszczą portfel, czy będą równie skuteczne dla Twojego ciała? Zanim zainwestujesz w tego rodzaju specyfiki, wypróbuj sprawdzone i niedrogie metody odtruwania.

Rady dla rozpoczynających detox

Pierwszym krokiem ku zdrowemu stylowi życia jest pozbycie się wszelkich produktów, co do których bez wątpienia możesz powiedzieć, że szkodzą. Do nich należą m.in. fast foody, sztuczne słodziki, kawa (a w zasadzie kofeina), tłuszcz i produkty ociekające tłuszczem.

Staraj się jeść nieprzetworzoną żywność. Wymień produkty szkodliwe na te, które smakują podobnie, a działają dokładnie odwrotnie, jak te, które znikną z Twojej diety. Do takich należy np. kawa. Możesz ją z powodzeniem zastąpić herbatą (np. yerba mate). Pozbądź się też białego cukru, a w zamian zastosuj stewię.

Odstaw produkty z białej mąki pszenicznej, m.in. biały chleb, bułki, makarony. Produkty mączne w ogóle staraj się ograniczać, jeśli zaś nie wyobrażasz sobie bez nich życia, wybieraj pieczywo z pełnego ziarna. 

detoks organizmuNajistotniejsze jest picie dużej ilości wody. To płyn absolutnie niezbędny w całym procesie odtruwania. Woda jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich naszych organów. Jak dużo należy jej wypić? Co najmniej 1 szklankę na każde 5 kg masy Twojego ciała. 10 szklanek wody to ilość odpowiednia dla osoby ważącej 50 kg. To dużo. Można przewidzieć, że przy takich ilościach częste odwiedziny w toalecie będą normą. Taki stan nie będzie trwał jednak wiecznie. Po upływie ok. 9 dni, organizm przyzwyczaja się do zwiększonej dawki wody i sytuacja zaczyna się normować.

Najważniejszą informacją, dość optymistyczną przy okazji, jest to, że detoksykacja nie polega na głodowaniu. Diametralne zmiany w diecie powodują szok metaboliczny, co jest sprzeczne z ideą zdrowego żywienia. Codzienne przyjmowanie odpowiedniej ilości dobrego jakościowo pokarmu jest koniecznością. Aby przyspieszyć proces odtruwania można zdecydować się np. na surowe posiłki wodę z dodatkiem cytryny, lecz takie menu nie powinno obowiązywać dłużej niż kilka dni.

O ile to możliwe, staraj się kupować i spożywać warzywa i owoce, które nie były opryskiwane środkami chemicznymi i pestycydami.

Oczyszczaniu organizmu ze złogów i toksyn skutecznie pomaga włączenie do diety cytryn, oliwy z oliwek, oleju kokosowego oraz octu jabłkowego.

Nie stroń od fizycznego wysiłku. Ogromną ilość trucizny organizm wydala wraz z potem. Biegaj więc, ćwicz, przesiądź się z samochodu na rower. Ruch sprzyja nie tylko odtruwaniu ciała, ale przede wszystkim utracie zbędnych kilogramów.

Produkty, z których należy zrezygnować

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, z pewnością nie należy spożywać białego cukru, kawy i napojów kofeinowych, napojów gazowanych, alkoholu oraz glutenu. Ponadto detoksykacji nie sprzyjają: nabiał, soja, mięso wołowe i wieprzowe, kukurydza, pomidory, bakłażany, papryka, ziemniaki, bataty, słodkie ziemniaki, banany, truskawki, pomarańcze i winogrona.

Co powinno znaleźć się w diecie?

Do swojego menu koniecznie włącz: całe warzywa, brązowy ryż, ziarna bez glutenu, fasolę, soczewicę, zieloną herbatę, yerba mate, dzikie ryby, kurczak i indyka organicznego, orzechy, nasiona, awokado i kokosy, całe owoce i jagody. Jeśli nie możesz obyć się bez słodkich potraw, stosuj stewię.

detoks świeżo wyciskane sokiWśród owoców i warzyw najbardziej wskazane są: niesłodzone świeże lub mrożone całe owoce, świeżo wyciskane soki owocowe, wodorosty, awokado, oliwki. Owoce możesz spożywać w postaci surowej, gotowanej na parze oraz smażonej i pieczonej.

Nabiał zastępuj pijąc mleko z orzechów (migdałów, orzechów laskowych, orzechów włoskich.) oraz mleko kokosowe. Spożywaj olej lub masło kokosowe.

Kolejną grupą pokarmów, którą należy przyjmować są: brązowy, czerwony, czarny i dziki ryż, proso, tapioka, gryka, quinoa.

Jedz też: świeże ryby, takie jak: pstrąg, łosoś, halibut, tuńczyk, makrela, sardynka, szczupak, śledzie, dziczyznę (króliki, bażanty, sarninę), jagnięcinę, mięso z kaczki, kurczaków oraz indyka organicznego.

Do diety włącz rośliny strączkowe (groch, soczewicę) oraz spirulinę i glony niebiesko-zielone.

Spożywaj różnego rodzaju orzechy i nasiona: sezam, dynię i słonecznik, orzechy laskowe, pekan, migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy makadamia, pistacje, orzechy brazylijskie.

oleje tłoczone na zimnoPolecane w diecie oczyszczającej tłuszcze to: oliwa z oliwek, olej lniany, olej sezamowy, olej migdałowy, olej słonecznikowy, oleje z orzechów (np. kokosowy). Oleje powinny być tłoczone na zimno.

Pij filtrowaną wodę, herbaty ziołowe oraz herbatę zieloną i białą, wodę mineralną, yerba mate, wodę kokosowa, zielone soki.

Jeśli chcesz poprawić smak potraw możesz stosować wszystkie dostępne przyprawy i zioła, sól morską, pieprz i ocet. Do słodzenia używaj stewii.

 

Przeczytaj także: Jak wybrać wyciskarkę wolnoobrotową do soków

Komentarze (0)