20 października 2021 Udostępnij

Niesamowite powody, dla których Aloe Vera jest cudowną rośliną leczniczą, która działa lepiej niż jakiekolwiek kupione w sklepie rozwiązania

 Aloes to popularna roślina lecznicza, która jest stosowana od tysięcy lat.

Oto 8 korzyści zdrowotnych z aloesu, które są wspierane przez naukę.

Jest najlepiej znany z leczenia urazów skóry, takich jak oparzenia i owrzodzenia, ale może mieć również kilka innych właściwości terapeutycznych.

8 popartych dowodami naukowymi korzyści zdrowotnych Aloe Vera

1. Aloe Vera zawiera bioaktywne związki, które mogą poprawić zdrowie

Aloe vera jest gruba, krótka łodyga rośliny, która przechowuje wodę w swoich liściach. Jest on szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym, a jego roczna wartość rynkowa szacowana jest na 13 miliardów dolarów na całym świecie (1).

Aloe vera jest dobrze rozpoznawalny przez jego grube, spiczaste i mięsiste zielone liście, które mogą rosnąć do około 12-19 cali (30-50 cm) w długości.

Każdy liść jest pełen śluzowatej tkanki, która magazynuje wodę, co sprawia, że liście są grube. Ta śluzowata, wypełniona wodą tkanka to "żel", który kojarzy nam się z produktami Aloe vera.

Żel zawiera większość bioaktywnych związków zawartych w roślinie, w tym witaminy, minerały, aminokwasy i przeciwutleniacze.

Bottom Line: Aloe vera jest popularną rośliną leczniczą, która jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Jego liście są pełne "żelu", który zawiera liczne korzystne związki.

2. Aloe Vera ma silne właściwości antyoksydacyjne i antybakteryjne

Antyoksydanty są ważne dla zdrowia. Żel Aloe vera zawiera silne przeciwutleniacze, które należą do dużej rodziny substancji zwanych polifenolami (2).

Te polifenole, wraz z kilkoma innymi związkami w Aloe vera, mogą pomóc w hamowaniu wzrostu niektórych bakterii, które mogą powodować infekcje u ludzi (2).

Bottom Line: Aloe vera zawiera różne silne związki antyoksydacyjne. Niektóre z tych związków mogą pomóc zahamować wzrost szkodliwych bakterii.

3. Aloe Vera przyspiesza gojenie się oparzeń

Aloe vera jest najczęściej stosowany jako lek miejscowy, wcierać na skórę, a nie jeść. Od dawna jest znany jako środek na bóle, zwłaszcza oparzenia, w tym oparzenia słoneczne.

W rzeczywistości, FDA po raz pierwszy zatwierdziła Aloe vera maści jako over-the-counter leków na oparzenia skóry z powrotem w 1959 roku. Badania sugerują, że jest to skuteczne leczenie miejscowe w przypadku oparzeń pierwszego i drugiego stopnia.

Przegląd 4 badań eksperymentalnych wykazał, że Aloe vera może skrócić czas gojenia się oparzeń o około 9 dni w porównaniu z lekami konwencjonalnymi (3).

Dowody na to, że Aloe vera pomaga w gojeniu innych rodzajów ran są niejednoznaczne (4).

Wniosek: Stosowanie Aloe vera na rany oparzeniowe wydaje się przyspieszać proces gojenia. W przypadku innych rodzajów ran dowody są niejednoznaczne.

4. Czysty Sok Aloe Vera redukuje płytkę nazębną tak skutecznie jak płyn do płukania ust.

Próchnica zębów i choroby dziąseł są bardzo częstymi problemami zdrowotnymi. Jednym z najlepszych sposobów, aby temu zapobiec jest redukcja gromadzenia się płytki nazębnej (biofilmu bakteryjnego) na zębach.

W badaniu płukania ust przeprowadzonym na 300 zdrowych osobach, 100% czysty sok z Aloe vera został porównany ze standardowym składnikiem płukania ust - chlorheksydyną. Po 4 dniach stosowania, płukanka z Aloe vera okazała się tak samo skuteczna w redukcji płytki nazębnej jak chlorheksydyna (5).

Inne badanie wykazało podobne korzyści płynu do płukania jamy ustnej z aloesu, gdy stosowano go przez okres od 15 do 30 dni (6). Aloes zabija bakterie Streptococcus mutans wytwarzające płytkę nazębną w jamie ustnej, a także drożdżaki Candida albicans (7).

Linia dolna: Stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej, czysty sok z aloesu jest tak samo skuteczny w zmniejszaniu odkładania się płytki nazębnej jak zwykły płyn do płukania jamy ustnej.

5. Aloe Vera może być używany do leczenia wrzodów w jamie ustnej (Canker Sores)

Wiele osób w pewnym momencie swojego życia doświadczyło owrzodzeń jamy ustnej lub owrzodzeń typu canker. Zazwyczaj tworzą się one pod wargą, wewnątrz jamy ustnej i trwają około 7-10 dni.

Badania przekonująco wykazały, że leczenie Aloe vera może przyspieszyć gojenie się owrzodzeń jamy ustnej.

W 7-dniowym badaniu 180 osób z nawracającymi wrzodami w jamie ustnej, plaster z Aloe vera nałożony na to miejsce był skuteczny w zmniejszaniu rozmiaru wrzodów (8). Nie przewyższał on jednak konwencjonalnego leczenia wrzodów, jakim są kortykosteroidy.

W innym badaniu, żel Aloe vera nie tylko przyspieszył gojenie się wrzodów w jamie ustnej, ale także zmniejszył ból z nimi związany (9).

Wniosek: Wykazano, że stosowanie Aloe vera, w postaci plastrów lub żelu, pomaga w gojeniu się owrzodzeń jamy ustnej (canker sores).

6. Aloe Vera może pomóc w leczeniu zaparć

Aloe vera ma często być stosowane w leczeniu zaparć. Tym razem nie jest to żel, ale lateks, który zapewnia korzyści. Lateks jest lepka żółta pozostałość znaleźć tuż pod skórką liścia.

Kluczowym związkiem odpowiedzialnym za ten efekt jest aloina, czyli barbaloina, która ma dobrze udokumentowane działanie przeczyszczające (10, 11, 12). Jednakże, pojawiły się pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa przy częstym stosowaniu. Z tego powodu Aloe latex nie jest dostępny w USA jako lek bez recepty od 2002 roku.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, Aloe vera nie wydaje się być skuteczne w zwalczaniu innych zaburzeń trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS) i choroby zapalne jelit (IBD) (13, 14, 15).

Wniosek: Lateks aloesowy ma silne działanie przeczyszczające, co czyni go użytecznym w leczeniu zaparć. Nie wydaje się, aby był on korzystny w przypadku innych chorób przewodu pokarmowego.

7. Aloe Vera może poprawić elastyczność skóry i pomóc w zapobieganiu zmarszczkom

Istnieją pewne wstępne dowody na to, że żel Aloe vera stosowany miejscowo może spowolnić starzenie się skóry.

W jednym z badań z udziałem 30 kobiet w wieku powyżej 45 lat wykazano, że miejscowe stosowanie żelu zwiększa produkcję kolagenu i poprawia elastyczność skóry w okresie 90 dni (16).

W innym badaniu stwierdzono, że Aloe vera zmniejsza rumień (zaczerwienienie skóry), ale stwierdzono również, że odwadnia komórki skóry (17).

Istnieje bardzo mało dowodów na to, że Aloe vera może leczyć choroby skóry, takie jak łuszczyca i popromienne zapalenie skóry (18).

Bottom Line: Wczesne dowody sugerują, że Aloe vera może mieć działanie przeciwstarzeniowe na skórę, ale potrzebne są dalsze badania.

8. Aloe Vera może obniżać poziom cukru we krwi u diabetyków

Aloes był czasem stosowany jako tradycyjne lekarstwo na cukrzycę (19, 20). Mówi się, że zwiększa on wrażliwość na insulinę i pomaga poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi.

W kilku badaniach na zwierzętach i ludziach z udziałem chorych na cukrzycę typu 2 stwierdzono obiecujące wyniki spożywania wyciągu z aloesu (21, 22, 23). Jednak jakość tych badań była dość niska, więc zdecydowanie przedwczesne jest zalecanie Aloe vera do tego celu.

Dodatkowo, odnotowano kilka przypadków uszkodzenia wątroby przy długotrwałym spożywaniu suplementów Aloe vera (24).

9. Co jeszcze?

Aloe vera zdecydowanie ma pewne unikalne właściwości terapeutyczne, zwłaszcza gdy jest stosowany jako maść na skórę i dziąsła.

 

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na AuthorityNutrition.com. Jest on ponownie opublikowany tutaj za zgodą.

Niektóre z linków, które umieszczam na tej stronie są linkami afiliacyjnymi. Jeśli przejdziesz przez nie, aby dokonać zakupu, zarobię niewielką prowizję (bez dodatkowych kosztów dla Ciebie). Należy jednak pamiętać, że polecam te produkty ze względu na ich jakość i to, że mam dobre doświadczenia z ich używaniem, a nie ze względu na prowizję, którą można zarobić.
O Sarze Ding Sara Ding jest założycielką Juicing-for-Health.com. Jest certyfikowanym trenerem zdrowia Wellness, konsultantem żywieniowym i specjalistą od detoksu. Pomaga zapracowanym mężczyznom i kobietom zidentyfikować ich problemy zdrowotne u źródła, w celu wyeliminowania problemów dla optymalnego zdrowia fizycznego/mentalnego i dobrego samopoczucia. Czytaj więcej

Komentarze (0)