18 stycznia 2016 Udostępnij

Soda oczyszczona spożywcza - dlaczego powinna znaleźć się w każdym domu?

soda oczyszczonaSoda oczyszczona ma nieograniczoną liczbę zastosowań. Pomaga utrzymać rodzinę w zdrowiu, a dom w czystości. Jest świetnym kosmetykiem. W dodatku, każdego na nią stać.

Soda oczyszczona w kuchni

Soda jest popularnym dodatkiem używanym do pieczenia ciast. To prawdopodobnie pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi na myśl, gdy słyszymy tę nazwę. Jednak zastępowanie proszku do pieczenia to nie jedyne zadanie, które możemy powierzyć sodzie oczyszczonej w kuchni.

Pozbywamy się pestycydów z warzyw i owoców

soda i mycie warzywW sklepach ze zdrową żywnością można spotkać produkty, które umożliwiają usunięcie bakterii oraz pestycydów z owoców i warzyw. Są to najczęściej środki dość drogie  i nie zawsze skuteczne. Jeśli masz pod ręką sodę oczyszczoną, a jeszcze lepiej – ocet i sodę oczyszczoną, pozbędziesz się pestycydów za przysłowiową złotówkę i, co więcej, zrobisz to ze stuprocentową skutecznością!

Pierwsze 2 minuty - zanurz owoce lub warzywa w roztworze przygotowanym z 1 litra wody i połowy szklanki octu winnego, jabłkowego lub 2-3 łyżeczek kwasku cytrynowego. Po upływie 2 minut owoce będę wolne od bakterii takich E.Coli, Listeria, czy Salmonella.

Kolejne 2 minuty - zanurz owoce lub warzywa w rozworze przygotowanym z 1 litra wody i 1 kopiastej łyżki sody oczyszczonej. W ten sposób pozbędziesz się pestycydów.

Po tych zabiegach opłucz warzywa lub owoce w czystej wodzie.

Zwalczamy przykre, kuchenne zapachy

soda a rybaZanim zaczniesz smażyć rybę, namocz ją na ok. 10 – 15 minut w rozworze z sody oczyszczonej, a następnie opłucz. W ten sposób zapach ryby będzie mniej intensywny, a przy okazji, pryskający tłuszcz nie zabrudzi kuchni.

Dodaj sody do wody, w której gotujesz kalafiora. Łyżeczka sody pozwala na zachowanie białego koloru tego warzywa, zmniejsza też intensywność mało przyjemnego zapachu wydzielanego podczas gotowania.

Serwujemy smaczne dania

Soda oczyszczona z powodzeniem zastępuje proszek do pieczenia. W ten sposób eliminujemy z diety regulatory kwasowości, takie jak pirofosforan dwusodowy czy mleczan sodowy. 1 łyżeczka sody przypada na 2-3 łyżeczek proszku do pieczenia. Trzeba też pamiętać, by do pieczenia przy użyciu sody dodać do składu coś kwaśnego, np. sok z cytryny, starte owoce, maślankę, kwaśną śmietanę, itp.

Tym, którzy jeszcze nie próbowali polecamy puszyste omlety. Do swojego ulubionego przepisu należy dodać sodę w proporcji pół łyżeczki na każde 3 jajka. Pyszne!

Inne zastosowania w kuchni

Soda oczyszczona pomaga pozbyć się przykrego zapachu z dłoni, np. po krojeniu cebuli i czosnku, czy oprawianiu ryb. Sodę należy użyć tak jak mydła.

soda do sprzątania

2 stołowe łyżki sody na spodku, czy w otwartym pojemniczku pozwolą pozbyć się przykrych zapachów z lodówki.

Roztwór sporządzony z pół litra wody i 3 łyżek sody to idealny detergent do mycia blatów, kuchenki i lodówki.

Sodę można też użyć do mycia armatury (na zabrudzone miejsca należy położyć papkę z sody i pozostawić na ok. 1 godzinę, po czym spłukać) i odtykania odpływu (wsypujemy 3-4 łyżeczki do odpływu i zalewamy octem do wytworzenia piany, spłukujemy po 10-15 minutach.

Sprzątamy dom

Soda oczyszczona doskonale nadaje się do utrzymania czystości w domu. Jeśli nie możesz używać tradycyjnych środków piorących (np. ze względu na alergię), soda oczyszczona i orzechy piorące doskonale zastąpią proszek do prania. Wystarczy do pojemniczka na proszę wsypać ¼ szklanki sody, a woreczek z orzechami wrzucić z praniem do pralki. Soda ma właściwości zmiękczające wodę, dlatego nie musisz dodatkowo stosować chroniących pralkę zmiękczaczy.

Soda pozostawiona na noc na zabrudzonym dywanie usunie plamy i zabrudzenia. Dla lepszego efektu warto ten zabieg powtórzyć kilka razy.

Pleśń i inne zabrudzenia na łazienkowych płytkach czy zasłonie prysznicowej można usunąć mieszaniną 2 łyżek sody z ½ litra wody.

Soda pomoże także w oczyszczeniu dziecięcych zabawek. Wystarczy zanurzyć je w roztworze ¼ szklanki sody i ćwierci szklanki ciepłej wody.

Posypując sodą oczyszczoną przeróżne przedmioty o nieprzyjemnym zapachu możemy pozbyć się uciążliwej woni. Takie rozwiązanie można zastosować np. w obuwiu, czy popielniczce.

Soda oczyszczona dla urody

Kosmetyk za złotówkę? To możliwe.

soda a urodaPół szklanki sody oczyszczonej dodanej do kąpieli oczyszcza skórę i wspaniale ją wygładza.

Szklanka wody z rozpuszczoną łyżeczką sody pomoże w myciu włosów. Po wmasowaniu we włosy należy ją spłukać wodą z 1 łyżeczką octu jabłkowego lub sokiem z cytryny. Taka metoda mycia włosów ma jeszcze jeden, zdrowotny aspekt - pomaga pozbyć się łupieżu.

Jeśli nie chcesz używać past do zębów (bo np. unikasz fluoru) wypróbuj własnoręcznie przygotowaną pastę. Zmieszaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 2 łyżeczki oleju kokosowego, 1 łyżeczkę ksylitolu i dodaj odrobinę olejku eterycznego.

Soda jest również używana jako naturalny dezodorant. W celu zneutralizowania kwasu znajdującego się na skórze i pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu nanieś papkę z sody i wody na skórę pod pachami.

To tylko wybrane zastosowania sody oczyszczonej. Osoby zaangażowane w zdrowy styl życia z pewnością stosują ten specyfik przy wielu innych okazjach. Najważniejsze jest to, że soda stanowi wspaniałą alternatywę dla produktów zawierających konserwanty, substancje agresywne czy uczulające środki zapachowe i skutecznie walczy o nasze zdrowie (np. przez oczyszczanie płodów rolnych z pestycydów).

Komentarze (0)