12 marca 2016 Udostępnij

Sól emska - zastosowanie

sól emska zastosowanieSól emska to naturalny środek, który został przez ludzkość zapomniany, jednak powoli wraca do łask i cieszy się coraz większą popularnością. Ma postać białego proszku, złożonego z węglanu sodowego, magnezu, siarczanu i chlorków sodu. Ma działanie wykrztuśne i alkalizujące, więc stosowana jest głównie przy kaszlu mokrym, grypie, przeziębieniach i wszelkich innych dolegliwościach, które leczy się poprzez zmniejszenie lepkości wydzieliny w oskrzelach.

Można ją dostać w zwykłych aptekach stacjonarnych, ale jest też dostępna w sklepach internetowych, i to w jeszcze przystępniejszych cenach. Zazwyczaj sprzedawana jest w formie pastylek lub ampułek, z których robi się roztwór do wdychania.

Sól emska jest bardzo bezpieczna w użyciu, jednak warto zachować pełną ostrożność przy obsługiwaniu się nią, gdyż jak każdy lek, źle używana może źle wpłynąć na nasze zdrowie. Oto garść najważniejszych informacji.

KIEDY MOŻNA STOSOWAĆ?

Sól emską stosuje się we wszelkich stanach zapalnych dróg oddechowych, których efektem jest mokry kaszel. Pobudza ona wydzielanie śluzu i upłynnia go, co ułatwia odkrztuszanie i odblokowuje nasze drogi oddechowe. Można też używać jej przy astmie oskrzelowej.

KTO POWINIEN UWAŻAĆ PRZY KURACJI SOLĄ EMSKĄ?

sól emskaPrzede wszystkim wszyscy cukrzycy, gdyż tabletki musujące soli emskiej zawierają cukier. Nie oznacza to, że osoby z cukrzycą nie mogą korzystać z jej dobrodziejstw, ale koniecznie muszą zmodyfikować codzienną dietę lub ilość przyjmowanych medykamentów.

Sól emska zawiera dużą ilość sodu, więc osoby na diecie niskosodowej także powinny być ostrożne z jej stosowaniem. Ludzie z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy także muszą uważać, gdyż jej używanie może mieć niekorzystny wpływ na rozwój wrzodów. Jest to spowodowane tym, że nasila wydzielanie się kwasu solnego w żołądku. Długotrwałe stosowanie soli emskiej może też powodować tworzenie się kamieni nerkowych i narazić nasz układ moczowy na zakażenia i choroby.

ZABRONIONE STOSOWANIE

Gruźlica, krztusiec, zapalenie opłucnej i nadwrażliwość na którykolwiek skład soli emskiej to czynniki, które całkowicie eliminują jej używanie. Nie powinno się też stosować jej przy jakichkolwiek chorobach, w których występuje kaszel suchy, gdyż zwyczajnie nie będzie działać.

sól emska w ciąży

KOBIETY W CIĄŻY I KARMIĄCE

Taką kwestię należy skonsultować z lekarzem, gdyż skutki uboczne mogą, ale nie muszą wystąpić. Najgroźniejsza wydaje się być duża zawartość sodu w soli emskiej, która może pogłębiać obrzęki na nogach w trakcie ciąży. To lekarz powinien ocenić, czy zdrowotne skutki jej działania będą warte ewentualnych konsekwencji.

SÓL EMSKA DLA DZIECI

Stosowanie soli emskiej u dzieci powinno przebiegać bezproblemowo, jeśli mają one ukończone 12 lat. W innych przypadkach niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

STOSOWANIE SOLI EMSKIEJ Z INNYMI LEKAMI

Sól emska powoduje zwiększenie się wydzielania kwasu żołądkowego, zatem może zwiększać drażniące i nieprzyjemne działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (którymi są np. środki przeciwbólowe powszechnie dostępne nawet w marketach). Oprócz tego wpływa na to, jak mocno działają leki na bazie słabych kwasów i zasad. Hamuje działanie tych pierwszych, a potęguje działanie tych drugich, zatem warto skonsultować się z lekarzem, jeśli jednocześnie przyjmujemy leki tego typu.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Podrażnienie błony śluzowej żołądka, zgaga, wzdęcia i bóle brzucha to skutki, które występują rzadko - mniej niż w 1 na 1000 przypadków.

STOSOWANIE

stosowanie soli emskiejJedną lub dwie tabletki rozpuszczamy w szklance przegotowanej, ciepłej (nie wrzącej) wody. Zamiast wody można użyć wody z mlekiem lub samego ciepłego mleka. Roztwór ten zażywamy 3 razy w ciągu dnia, po jedzeniu. Warto pamiętać, że sól emska prowokuje nasze ciało do kaszlu, więc nie powinniśmy stosować jej przed snem. Ostatnia dawka powinna zostać przyjęta w okolicach godziny 18:00.

PODSUMOWANIE

Sól emska jest naturalnym środkiem, który świetnie leczy wszelkie nieżyty dróg oddechowych oraz kaszel wywołany astmą. Upłynnia wydzielinę, która odkłada się w oskrzelach, a to przyczynia się do jej łatwego wykrztuszenia.

Jest łatwo dostępna, niedroga i skuteczna. Jeżeli stosujemy ją zgodnie z zaleceniami z tego artykułu, to będzie ona dla nas w 100% bezpieczna. Szczególnie istotne jest, by nie sięgały po nią osoby z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, albo osoby chorujące na cukrzycę czy stosujące dietę niskosodową.

działanie soli emskiejDużą rozwagę należy zachować w przypadku kobiet w ciąży, dzieci poniżej 12 roku życia i gdy przyjmujemy jednocześnie inne leki, które mogą „kłócić się” ze składnikami soli emskiej. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy niewątpliwe zalety stosowania soli będą rekompensowały ewentualne skutki uboczne.

Sól emska jest świetną alternatywą dla wszelkich syropów, inhalatorów, ziół i innych preparatów mających właściwości wykrztuśne. Jeśli cenimy sobie naturę i jej dobrodziejstwa, to sól emska będzie świetnym wyborem, zwłaszcza, że można dostać ją w większości aptek i sklepów internetowych.

Komentarze (0)