24 listopada 2020 Udostępnij

Syndrom Raynauda - co zrobić, jeśli zawsze masz zimne ręce i zimne stopy?

Znów nadchodzi zima, co oznacza, że wiele osób będzie cierpieć z powodu zaczerwienienia, obrzęku, kalectwa, a nawet bolesnych palców u rąk i nóg, zwanych też Syndromem Raynauda. Nawet jeśli łagodny Raynaud's nie jest niepełnosprawny, może być bardzo bolesny i niewygodny.

Co to jest zespół Raynauda?

Syndrom Raynauda, znany również jako choroba Raynauda lub zjawisko Raynauda - pojawia się, gdy małe tętnice chwilowo skurczają się, co prowadzi do zmniejszenia dopływu krwi do tkanek tylnych. Dzieje się tak zwłaszcza w małych naczyniach krwionośnych znajdujących się w częściach ciała, takich jak palce, a czasem nawet palce u rąk. Skurcze tętnic nie trwają długo, ale mogą bardzo boleć.

Przyczyny Syndromu Raynauda

Istnieje wiele możliwych przyczyn skurczów naczyń krwionośnych. Po pierwsze, możliwe jest, że normalna reakcja naczyń na zimno jest lokalnie zaburzona. Nieprawidłowe skurcze naczyń tętniczych znajdujących się w kończynach ciała (np. palcach u rąk i nóg, płatach uszu) oraz tętniczkach skóry mogą prowadzić do wystąpienia objawów zespołu Raynauda.

Istnieją wskazania, że jest to spowodowane zwiększoną wrażliwością receptorów Alpha-2 na przeziębienie. Może to również wynikać z predyspozycji genetycznych do rozwoju Zespołu Raynauda. Inne możliwości to zwężenie naczyń krwionośnych, arterioskleroza lub zapalenie naczynia (zapalenie naczyń, które czyni je podatnymi na ten zespół, lub gdy krew staje się bardziej lepka, zmieniając krążenie krwi.

Objawy Syndromu Raynauda

Najczęstszymi objawami Syndromu Raynauda są drętwienie lub przebarwienia kończyn, stres emocjonalny i długie, kruche paznokcie. Przebarwienie jest wynikiem zmniejszonego przepływu krwi w kierunku dotkniętych nim części ciała. Jeśli przepływ krwi zostanie zmniejszony przez dłuższy czas, dopływ tlenu ulegnie wyczerpaniu, a skóra stanie się niebieskawa.

W miarę jak ciało zaczyna się rozgrzewać i krążenie znów się poprawia, kolor ponownie staje się czerwony, często towarzyszy mu obrzęk i więcej bólu, ponieważ tkanki i komórki odzyskują swoją funkcjonalność. Wiele osób porównuje to uczucie do stopy "zasypiającej" lub dostającej "szpilki i igły".

Drętwienie szybko ustępuje miejsca bolesnym mrowieniem, które utrzymuje się przez kilka chwil. Atak zespołu Raynauda może być bardzo krótkotrwały, trwający tylko kilka minut, ale czasem może też wystąpić na kilka godzin.

Syndrom Pierwotnego i Wtórnego Raynauda

Są dwie formy Syndromu Raynauda: Podstawowa i drugorzędna forma.

Forma podstawowa Syndromu Raynauda

Podstawowa forma jest najbardziej powszechna. W formie pierwotnej Raynauda skurcze naczyniowe i przebarwienia zwykle występują jednocześnie na obu rękach, z wyjątkiem kciuków. Czasami zdarzają się również dolegliwości na palcach u rąk lub na czubku nosa. Atak może być wywołany przez zimne otoczenie lub dotknięcie zimnego przedmiotu, pracę z urządzeniami wibracyjnymi, dotykanie pianina lub klawiatury, albo silne emocje jak strach, smutek lub złość.

Syndrom Wtórnej Postaci Raynauda (Secondary Form of Raynaud's Syndrome)

Wtórne zjawisko Raynauda może być spowodowane chorobą z zaburzeniami ściany naczyń. Należą do nich na przykład choroby autoimmunologiczne, takie jak twardzina skóry, reumatoidalne zapalenie stawów lub zespół Sjögrena. Niektóre leki, takie jak beta-blokery, mogą również czasami powodować tę wtórną formę. W postaci wtórnej często występują stałe odchylenia w naczyniach włosowatych w opuszkach palców lub palcach.

Naturalne środki zaradcze na zespół Raynauda

Aby wyleczyć Syndrom Raynauda, musi nastąpić zmiana diety i stylu życia.

Istnieje wiele sposobów, aby zapobiec atakom Raynauda. Zmiana stylu życia może mieć pozytywny wpływ na występowanie ataków zespołu Raynauda. Najłatwiej jest unikać ekspozycji na zimno i dążyć do stworzenia ciepłego, a zwłaszcza nie wilgotnego środowiska. Unikając przeziębienia, należy nie tylko myśleć o noszeniu rękawiczek, ale także rozważyć noszenie kapelusza - około 30% ciepła ciała wydostaje się przez głowę, które może być znacznie zredukowane przez samo noszenie kapelusza.

Nikotyna ma bardzo silne działanie wazokonstrykcyjne na tętnice. Należy w jak największym stopniu unikać palenia tytoniu, zarówno bezpośredniego jak i pośredniego. Ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na przepływ krwi, a masa mięśniowa przyczynia się do wzrostu temperatury ciała. Przy syndromie Raynauda, regularne ćwiczenia - co najmniej 3 razy w tygodniu - przyniosą najlepsze efekty. Pozytywnym efektem ubocznym ćwiczeń jest również zmniejszenie stresu, co z kolei ma pozytywny wpływ na Syndrom Raynauda.

Istnieją również naturalne zabiegi, które mogą przynieść pewne korzyści.

Ginkgo Biloba

Ginkgo biloba, bogate w antyoksydanty zioło, od dawna znane jest w medycynie tradycyjnej jako środek rozszerzający naczynia krwionośne i pobudzający układ krążenia. Mimo, że nie ma zbyt wielu badań dotyczących wpływu miłorzębu na Raynauda, istnieje jedno badanie, które wykazało 56% redukcję objawów zespołu Raynauda po spożyciu miłorzębu japońskiego.

Jedną z wad jest to, że potrzeba trochę czasu, zanim zauważysz efekty działania miłorzębu, ponieważ potrzeba kilku miesięcy, aby wszystkie miłorzęby nagromadziły się w Twoim organizmie.

Imbir

Bioaktywne związki imbiru, gingerolu i shogoalu są powszechnie znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, ale związki te są również bardzo skuteczne w poprawie przepływu krwi (10). Ten zwiększony przepływ krwi powoduje zwiększenie ciepła ciała, z powodu rozszerzonych naczyń krwionośnych.

W przypadku osób cierpiących na zespół Raynauda, spożycie imbiru może pomóc poprzez zapobieganie skurczom naczyń krwionośnych podczas nagłych zmian temperatury. Imbir można spożywać świeżo jako herbatę lub jako suchy proszek jako dodatek do żywności.

Suplementacja witaminowa

Witaminy są niezbędne dla organizmu, ale istnieje kilka witamin, które są ważne dla ochrony naczyń krwionośnych. Witamina B3 (Niacyna) odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu przepływu krwi i regulowaniu rozszerzania się naczyń krwionośnych w całym organizmie.

Witamina C pobudza układ odpornościowy, ale także chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem. Witamina E chroni integralność naczyń krwionośnych. Pamiętaj, aby jeść różne owoce i warzywa, aby otrzymać całą gamę witamin i składników odżywczych.

Potas

Oprócz witamin, minerały są również niezbędne dla organizmu. Potas jest jednym z tych niezbędnych minerałów, który kontroluje zarówno równowagę płynów w organizmie, jak i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Potas rozluźnia mięśnie znajdujące się w ścianach naczyń krwionośnych, co powoduje znacznie mniej zauważalne działanie Raynauda przy jego rozjaśnianiu.

L-Arginina

Postawiono hipotezę, że tlenek azotu może odgrywać rolę w syndromie Raynauda. Badania wykazały, że u osób cierpiących na zespół Raynauda istnieje defekt w metabolizmie tlenku azotu.

L-Arginina jest substratem do syntezy tlenku azotu, odgrywającym kluczową rolę w odpowiedzi naczyń na lokalne bodźce. Sugeruje się, że suplementacja L-argininą poprawia metabolizm tlenku azotu, poprawiając w ten sposób rozszerzenie naczyń.

Essential Oils

Olejki eteryczne są subtelnymi, aromatycznymi i lotnymi ekstraktami roślinnymi. Mają one bezpośredni wpływ na mózg poprzez układ węchowy i wchłanianie przez skórę. Olejki eteryczne są również bardzo przydatne do ogrzewania organizmu, jak również do krążenia krwi.

Olejki eteryczne, które mogą być skuteczne w przypadku Syndromu Raynauda to olejki, które mogą wspomóc krążenie krwi i zwiększyć dotlenienie komórek organizmu. Olejki te mogą być stosowane miejscowo, poprzez okłady, poprzez wdychanie, z dyfuzorem lub poprzez kąpiele detoksykacyjne.

Do zalecanych olejków należą: Gałka muszkatołowa, Mace, Goździk, Czarny pieprz, Geranium, Palmarosa, Lawenda, Koper włoski i rozmaryn. Inne olejki, takie jak mirt, cytryna i cyprys również mają korzystne działanie, ponieważ mogą wzmacniać i rozszerzać naczynia włoskowate oraz poprawiać krążenie.

Olejki takie jak Helichrysum, Clove i Citrus są znane jako naturalne rozcieńczalniki krwi. Majeranek rozluźnia mięśnie i rozszerza naczynia krwionośne, a gałka muszkatołowa działa jako środek pobudzający krążenie i przeciwzapalny. Goldenrod jest środkiem udrożniającym żyły.

Koenzym Q10

Koenzym Q10 jest najbardziej znany ze swojego działania przeciwutleniającego i poprawiającego wygląd skóry. Koenzym Q10 działa poprzez kontrolowanie przepływu tlenu w komórkach, wspomagając w ten sposób funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i wchłanianie składników odżywczych do komórek.

Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe

Suplementacja niezbędnymi kwasami tłuszczowymi omega-3 (NNKT) może być przydatna, ponieważ zmniejszają one agregację płytek krwi, co może ograniczyć przepływ krwi.

Najlepszym sposobem jest dodanie tych niezbędnych kwasów tłuszczowych do diety, ale można również masować olej na dotknięte palce u rąk i nóg, co lokalnie poprawia krążenie krwi.

Dieta

Ważne jest, aby jeść zdrową, zrównoważoną dietę. Nie tylko w przypadku Syndromu Raynauda, ale także dla ogólnego zdrowia. Zdrowa, zrównoważona dieta zawiera mnóstwo świeżych ryb, owoców i warzyw. Ryby zawierają mnóstwo niezbędnych kwasów tłuszczowych i białek. Orzechy i nasiona są również bardzo zdrowe, ponieważ mają niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość białka i witamin.

Ponieważ odwodnienie jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, dlatego też nawadnianie jest niezbędne dla poprawy stanu zdrowia. Ważne jest, aby codziennie pić wystarczającą ilość wody. Przejdź tutaj, aby sprawdzić, jaka jest minimalna ilość wody, którą musisz pić codziennie, w zależności od wielkości Twojego ciała.

Techniki relaksacyjne lub Biofeedback

Większość badań dotyczących leczenia Syndromu Raynauda wskazuje na zdrowie psychiczne jako główny czynnik wyzwalający chorobę. Emocje są trudne do opanowania, jednak dzięki niektórym technikom relaksacyjnym można poprawić krążenie krwi. Ćwiczenia rozciągające poprawiają krążenie krwi i są znane z tego, że pomagają ograniczyć występowanie zespołu Raynauda.

Biofeedback idzie o krok dalej w technikach relaksacyjnych. Jest to metoda świadomego kontrolowania funkcji życiowych organizmu, takich jak oddychanie, tętno i ciśnienie krwi. Nie jest to jednak coś, co można zrobić w domu, ponieważ potrzebne są pewne specjalistyczne urządzenia elektroniczne.

Żywność, której należy unikać

Ważne jest, aby unikać żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, uwodornionych i wielonienasyconych olejów, takich jak kukurydza, soja, krokosz barwierski i nasiona bawełny. Rozsądne jest również unikanie diety bogatej w kwasy fitynowe, które można znaleźć w przetworzonych produktach węglowodanowych, takich jak zboża, krakersy i chleb. Ten rodzaj diety blokuje wchłanianie niezbędnych kwasów mineralnych i kwasów tłuszczowych.

Kofeina ma właściwości wazokonstrykcyjne, co dodatkowo komplikuje Syndrom Raynauda. Dlatego najlepiej jest unikać wszelkich produktów zawierających kofeinę. To samo odnosi się do alkoholu.

Komentarze (0)